Informacje

25.07.2012 06:13 PRACA DYPLOMOWA MACIEJA OLCZAKA

Spektakularna wizja
bielańskiego "serka"

SERWISY:

Chcielibyśmy napisać, że tak będzie wyglądał bielański "serek". Śmiała wizja, którą prezentujemy, raczej pozostanie tylko na wizualizacjach. To obroniona właśnie na Wydziale Architektury PW praca dyplomowa, która pokazuje, jak ogromny potencjał drzemie w tym fragmencie Bielan.

- Dla tego terenu był szereg planów i projektów, ale działka stoi pusta, przez co Bielany nie mają swojego centrum z usługami wyższego stopnia niż osiedlowe. Mieszkańcy dzielnicy muszą jeździć do Arkadii czy na Bemowo - tłumaczy Maciej Olczak, mieszkaniec Bielan, autor projektu dyplomowego.

Swoją pracę przygotowywał pod okiem profesora Sławomira Gzella. To wizja zagospodarowania terenu położonego u zbiegu ulic Kasprowicza, Żeromskiego i Marymonckiej, zgodna z obowiązującym dla tego terenu planem miejscowym. A więc - teoretycznie - możliwa do zrealizowania.

Rowerem ponad ulicami

- To jest ogólna wizja, koncepcja pokazująca, co mogłoby powstać na całym niezagospodarowanym obszarze przewidzianym na centrum Bielan - zaznacza Olczak.

Jaki ma pomysł na ożywienie serka bielańskiego? Chce ze sobą połączyć niezagospodarowane tereny niezależnie od układu ulic, które są barierami w tej przestrzeni.

Na przykład płyta pełna zieleni miałaby przykryć fragment ulicy Marymonckiej, dzięki temu możliwe było przejście w kierunku Dolinki Opatowskiej.

Z kolei kładka pieszo rowerowa w formie ronda pojawiłaby się u zbiegu ul. Żeromskiego i Marymonckiej. - Dlatego, że przejechanie przez to skrzyżowanie jest niebezpieczne i trudne. Ale również ważne, bo łączy ścieżki rowerowe biegnące w kierunku szlaku nad Wisłą - wyjaśnia Olczak.

W jego wizji budynki nadwieszają się nad jezdniami. Wewnątrz mieszają się funkcje administracyjna, handlowa, mieszkaniowa i kulturalna. - Przy Marymonckiej mogłaby powstać stumetrowa dominanta, która stanowiłaby bramę Bielan. Jej sylweta widoczna byłaby dobrze poprzez prześwit w budynku zawieszonym nad Marymoncką - tłumaczy Olczak.

Co dalej z serkiem?

Poprzez prześwity w zabudowie na serku widoczna była również stacja metra Słodowiec. - Dzięki czemu osoba przejeżdżająca obok widzi, co się dzieje na miejskim placu - tłumaczy projektant.

- Ważnymi składnikami przestrzeni publicznej jest zadaszony dwupoziomowy pasaż, place przed wejściami do stacji metra oraz plac przy strefie budynków biurowych i przystanków transportu publicznego - przekonuje.

Sama stacja byłaby wkomponowana w całość, a część peronów byłaby dostępna bezpośrednio z placu. Olczak podkreśla przy tym, że jego koncepcja to po prostu wizja zagospodarowania tego terenu.

Jak będzie wyglądał serek bielański w rzeczywistości? Tego wciąż nie wiadomo. Wiadomio za to, jak zmieni się układ ulic, które jeszcze w tym roku mają być przebudowane. Zlikwidowany zostanie fragment ulicy Kasprowicza, który przechodzi przez środek serka. Według projektu, przygotowanego na zlecenie Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, ruch z tego fragmentu jezdni, ma być przeniesiony na ulicę Duracza. To właśnie na niej zaprojektowano dwa ronda: pierwsze na przecięciu z Kasprowicza, a drugie na przecięciu z Żeromskiego.

Miejskie Biuro Gospodarki Nieruchomościami skłania się ku temu, aby teren sprzedać w częściach. Dzielnica z kolei lobbuje, aby został on wystawiony na sprzedaż w całości. Tak czy owak dopiero wtedy, na zlecenie inwestora, powstaną docelowe projekty.

ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Asklepios

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2013 22:12 ~Asklepios

  Beton, beton - wszędzie dajmy beton, wyżej, wyżej bo alkaida nas nie widzi. A tak na poważnie - to tylko praca dyplomowa, papier wszystko przyjmie. Boję się tylko że jakiś zdebilizowany urzędas który weźmie taaaaaaaaką łapówę klepnie skretyniały pomysł ot i już.

 • Inwestor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.05.2013 03:56 ~Inwestor

  Ciotka Kuśka~Ciotka Kuśka

  Trzeba by jeszcze wyburzyć te wszystkie stare bloki, jakieś takie brzydkie są, nie pasują do tej spektakularnej wizji. Mieszkańcy raczej też nie pasują, można im jakieś baraki za miastem wystawić

  Ty zamiast półkul mózgowych chyba masz dodatkową parę pośladów, jeśli sądzisz, że tysiące ludzi powinno się okraść z ich własnych mieszkań dla jakichś durnych pobudek estetycznych. Ciebie powinni do baraku wystawić, bo najwyraźniej nie masz pojęcia o życiu w cywilizowanym świecie. Próżność Twoich priorytetów mógłby usprawiedliwić tylko wiek jeśli masz mniej niż 10 lat. Mieszkańcy mają prawo tu mieszkać ile chcą, bo kupili lokale w tych blokach i to ich własność. Prawo własności skutecznie chroni przed idiotami. Jak Ci się bloki nie podobają, to se na nie zarób, odkup i dopiero się panosz, bo wcześniej możesz sobie swoje gusta wsadzić w miejsce, które choć tak ciemne jak Twój umysł, jest od niego bardziej wydajne.

 • art

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.03.2013 10:52 ~art

  A teraz piszą że duże centra powstaną na młocinach
  Ludziska kasy coraz mniej zaczynają mieć a powstaje centrum obok centra - jakieś nieporozumienie.
  Park ładny zrobić wokół stacji słodowiec o

 • Leopolda Staffa Bitches

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.07.2012 00:10 ~Leopolda…

  Dorota1986~Dorota1986

  a po co kolejne zbiegowisko nowobogackich, którzy zamiast na spacer jezdzą na zakupy w ramach relaksu!!! o raz mniej jest miejsc gdzie można odetchnąć odczepić się proszę od moich Bielan!!!!!

  Spoko, spoko.
  Rozmawiałem z właścicielem, ta budka idzie do wyburzenia, ale jest drugi lokal na Rozłogi 16b, a on już wykupił lokal w tym budynku co mają go tam stawiać.
  Wietnamce się nie dadzą

 • Dorota1986

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2012 20:46 ~Dorota1986

  a po co kolejne zbiegowisko nowobogackich, którzy zamiast na spacer jezdzą na zakupy w ramach relaksu!!! o raz mniej jest miejsc gdzie można odetchnąć odczepić się proszę od moich Bielan!!!!!

 • adfi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2012 17:23 ~adfi

  Piękne plany kurczę naprawde dobra alternatywa byłaby dla arkadi no i tego paskudnego blokowiska-Bemowo.

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 23:54 ~Rafał

  Ciekawe... niestety wizja wizją pozostanie.

 • widmo653

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 20:01 ~widmo653

  Coś mi tu pachnie plagiatem, podobny projekt był już za PRL. Można go znaleźć na skyscraper.

 • architekt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 15:45 ~architekt

  Funkcje centrum - funkcje centro twórcze, nie są równoznaczne z założeniami typu centrum handlowe.
  Niestety Warszawa, w wyniku zniszczeń wojennych i tego, co później nastało, utraciła swoje wyraźne centrum. Centra dzielnicowe przetrwały (dzielnice o dłuższej historii) lub nie zdołały się rozwinąć, o tych, które nie powstały nie wspominając. Autor powyższego projektu zapewne miał na celu stworzenie centrum Bielan a nie Centrum Handlowe Bielany.

 • Poliak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 14:51 ~Poliak

  Zamiast remontować ulice i tworzyć więcej miejsc do pakowania, ekipa HGW razem z pieskami z Gminy Bielany wymyśla jakieś durne przebudowy, byle tylko teren w całości sprzedać. Nie dość, że w budynku ratusza jest prowadzona działalność komercyjna to jeszcze kolejne dziadostwo. Komu to potrzebne? Po Duracza puszczą ruch z Kasprowicza? Współczuję okolicznym mieszkańcom.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »