Informacje

12.07.2017 18:53 rocznica wybuchu powstania warszawskiego

Spektakle, koncerty, gry miejskie. Sprawdź program powstańczej rocznicy

SERWISY:


Nowa wystawa, spektakl teatralny Iwana Wyrypajewa i koncert Moniki Borzym w ramach cyklu "Pamiętamy ‘44" to tylko niektóre z wydarzeń, które Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało na 73. rocznicę wybuchu powstańczego zrywu.

W tym roku uroczystości, upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, rozpoczną się 27 lipca otwarciem wystawy "1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017" na antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego.

Tysiąc najcenniejszych pamiątek

- Jak co roku przygotowujemy obchody, które mają kilka wymiarów. Po pierwsze, oddajemy hołd powstańcom warszawskim, tym, którzy polegli, i tym, którzy mogą nas odwiedzić i którzy będą bohaterami spotkania z władzami państwa i stolicy - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, dyrektor placówki.

- Zaczynamy od wystawy. Pokażemy 1000 najcenniejszych pamiątek, jakie trafiły do nas w ciągu ostatnich 10 lat. To będą rzeczy duże i małe, cenne materialnie i bezcenne emocjonalnie dla osób, którzy nam je przekazali – dodał.

Koncert jazzowy

28 lipca w Parku Wolności przy gmachu Muzeum odbędzie się koncert z cyklu "Pamiętamy ‘44". W tym roku wokalistka jazzowa Monika Borzym zaśpiewa wiersze Anny Świrszczyńskiej do muzyki, skomponowanej przez Mariusza Obijalskiego. Koncert połączony będzie z promocją albumu "Jestem przestrzeń".

Jak powiedziała Borzym, dopiero gdy zaproponowano jej udział w takim wspaniałym wydarzeniu, dowiedziała się o istnieniu Anny Świrszczyńskiej. - Dostałam duży pakiet wierszy i myślę, że pewnie go nigdy nie odłożę. To niewiarygodne, że – pisząc tak wiele lat temu – poetka w tak odważny, dosadny sposób mówiła o kobiecości, emocjach. To najlepsze wydanie feminizmu, jakie jestem sobie w stanie wyobrazić - mówiła.

Śpiewanki i spektakl

Najważniejszym wydarzeniem obchodów będzie spotkanie powstańców z prezydentem Andrzejem Dudą oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz i uroczystość nadania odznaczeń państwowych, która odbędzie się 31 lipca w Parku Wolności przy Muzeum.

1 sierpnia o godz. 17 mieszkańcy Warszawy zatrzymają się, by oddać hołd powstańcom.

Do najpopularniejszych punktów corocznych obchodów wybuchu powstańczego zrywu należy też śpiewanie piosenek okupacyjnych i powstańczych, odbywające się 1 sierpnia na placu Piłsudskiego pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI". - To największe wydarzenie obchodów Powstania. Co roku przyciąga około 20-30 tysięcy widzów - zauważył Ołdakowski.

Jak co roku, organizatorzy przygotowali także spektakl teatralny. Tym razem warszawska widownia zobaczy "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej" w reżyserii Iwana Wyrypajewa. Przedstawienie zostanie wystawione w Sali pod Liberatorem stołecznego muzeum. - To próba zderzenia doświadczenia wojny z wrażliwością małej dziewczynki – zapowiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Gry miejskie, marsz pamięci

Ponadto przygotowano także gry miejskie i akcje społeczne na terenie całej Warszawy, spotkania edukacyjne i marsz pamięci, który odbędzie się 5 sierpnia. Upamiętni mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku Parku Powstańców Warszawy i zakończy się zapaleniem zniczy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojnego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy – ok. 500 tys. – wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

>>>ZOBACZ HARMONOGRAM OBCHODÓW<<<

PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • z woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 16:58 ~z woli

  Warszawiak~Warszawiak

  NAJDZIWNIEJSZE JEST TO,ŻE ZAGRANICĄ LUDZIE POTRAFIĄ DOCENIĆ POWSTAŃCÓW ,A U NAS POLAK POLAKOWI WROGIEM.
  TAK POKAZUJA WPISY NIEKTÓRYCH TU OBECNYCH OSZOŁOMÓW ,JAK "Omi" i "z Woli"

  Potrafią docenić? wierz w to a humor ci się poprawi. Jakbyś przypadkiem był za granicą to popytaj, co wiedzą.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 12:23 ~Warszawiak

  NAJDZIWNIEJSZE JEST TO,ŻE ZAGRANICĄ LUDZIE POTRAFIĄ DOCENIĆ POWSTAŃCÓW ,A U NAS POLAK POLAKOWI WROGIEM.
  TAK POKAZUJA WPISY NIEKTÓRYCH TU OBECNYCH OSZOŁOMÓW ,JAK "Omi" i "z Woli"

 • omi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2017 08:39 ~omi

  z woli~z woli

  Jaka piękna masakra na życzenie, typowe szczęście polaków. Cieszmy się i świętujmy, Borowi stawiać pomniki i ulice...ludzie...

  Popieram, jak mozna bez przerwy wspominac powstania, ktore byly nie udane? Na dodatek robic z tego swieto? No i na koniec, kto wspomina tych ktorzy zostali zabici!!!

 • z woli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 22:00 ~z woli

  Jaka piękna masakra na życzenie, typowe szczęście polaków. Cieszmy się i świętujmy, Borowi stawiać pomniki i ulice...ludzie...

 • Rodowity

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 19:56 ~Rodowity

  Szkoda że nie ma żadnej rekonstrukcji to najlepiej przemawia do młodych.

 • Rozbawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2017 19:04 ~Rozbawiony

  O tak, gra to najlepszy sposób na uczczenie masakry

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »