Informacje

28.07.2012 18:52 program obchodów rocznicy wybuchu powstania

Spektakl, graffiti, koncert.
W hołdzie Powstańcom

SERWISY:


Najpierw koncert, jam graffiti i bieg powstańczy. A kilka dni później, włączeniem syren w godzinę W i oddaniem hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis, stolica upamiętni 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Zobacz harmonogram uroczystości.

Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie obchody w sobotę 28 lipca. Tego dnia polscy artyści wykonają graffiti w hołdzie 63 powstańcom - artystom.

Wieczorem w Parku Wolności odbędzie się koncert pt. "Morowe panny". Na estradzie wystąpią m.in.: Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Katarzyna Groniec, Halina Mlynkova, i Anna Brachaczek. Koncert jest częścią cyklu poświęconego roli kobiet w historii Polski XX w.

Blisko 4,5 tys. osób weźmie udział w 22. edycji Biegu Powstania Warszawskiego. W sobotę 28 lipca zawodnicy rozpoczną bieg przy ul. Konwiktorskiej. Na trasie mają na nich czekać inscenizacje walk i szturmów z Powstania.

W niedzielę odbędzie się gra miejska.Gracze będą musieli wykazać się wrażliwością, zdecydowaniem, spostrzegawczością, wyobraźnią i odrobiną refleksji nad życiem.
Będą musieli znaleźć odwiedzi na pytania: Co myślał „Kris”, gdy przemykał ostrzeliwaną Szpitalną z Leicą w kieszeni? Co powiedział Brzechwa, gdy przeczytał scenariusz powstańczej szopki napisany przez młodziutką „Krystynę”?

CZYTAJ WIĘCEJ NA STRONIE MUZEUM POWSTANIA

Od wtorku 31 lipca będzie można zobaczyć wystawę "O broni. Militaria ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego". Po raz pierwszy Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentuje wszystkie typy broni, jakie ma w swoich zbiorach, łącznie ponad 100 eksponatów.

W dniach od 31 lipca do 2 sierpnia zostanie rozegrany 5. Międzynarodowy Turniej Piłkarski o Puchar Pamięci Małego Powstańca. Młodzi polscy piłkarze zmierzą się z drużynami niemieckimi, ukraińskimi i brytyjskimi.

W poniedziałek 30 lipca powstańcy warszawscy spotkają się z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim oraz prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz. Podczas spotkania Komorowski nada odznaczenia państwowe.

We wtorek 31 lipca odbędzie się uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy na Zamku Królewskim. Tego dnia zaplanowano także uroczystości przy kamieniu Żołnierzom Żywiciela na Żoliborzu oraz przy pomniku Powstania Warszawskiego na Pl. Krasińskich. Wieczorem na Pl. Krasińskich zostanie zaprezentowane multimedialne widowisko "1944 - Miasto - 2012" w reżyserii aktora teatralnego Jacka Bończyka. Tytuł tego spektaklu nawiązuje do wiersza Czesława Miłosza Miasto.

1 SIERPNIA - DZIEŃ WYBUCHU POWSTANIA

W tym roku obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zbiegną się w stolicy z koncertem Madonny, która wystąpi 1 sierpnia na Stadionie Narodowym. - Ktoś popełnił błąd decydując się na przyjęcie tej daty - wyraził żal wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Tadeusz Filipkowski. Zaapelował, aby uczestnicy koncertu o godz. 17.00, gdy zawyją syreny, zatrzymali się i uczcili minutą ciszy rocznicę Powstania.

Na dzień rocznicy wybuchu Powstania zaplanowano zmianę posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego Grota i na grobie gen. Antoniego Chruściela Montera. Uroczystości odbędą się też m.in. przy pomnikach Mokotów Walczący - 1944, Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Polegli Niepokonani 1939-1945.

Rozpoczęcie Powstania Warszawskiego w godzinę W tradycyjnie upamiętni oddanie hołdu powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Powązkach.

O godz. 21 zostanie rozpalony ogień na Kopcu Powstania Warszawskiego na Czerniakowie, który będzie się palić do 2 października.

Wieczorem 1 sierpnia warszawiacy będą mogli zaśpiewać piosenki powstańcze na pl. Piłsudskiego.

O północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu teatralnego "Powstanie" w reżyserii Radosława Rychcika. Sztuka opowiada o grupie młodych ludzi żyjących raz w czasach współczesnych, raz w okresie Powstania Warszawskiego. Bohaterowie wcielają się w role zarówno powstańców, jak i ich dzisiejszych rówieśników.

Apel powstańców

Prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski zaapelował, aby pod pomnikiem Gloria Victis nie doszło w tym roku do żadnych zakłóceń. Zwrócił się do osób, które wykorzystują rocznicę wybuchu powstania do demonstrowania swoich poglądów politycznych i wykrzykiwania ideologicznych haseł. Od kilku lat podczas uroczystości 1 sierpnia pod pomnikiem Gloria Victis można usłyszeć okrzyki niezadowolenia wobec biorących udział w obchodach przedstawicieli władz państwowych.

Prezes związku podkreślił, że dla powstańców jest to bolesne i niezrozumiałe. - Jest to przecież dzień pamięci tych wszystkich wspaniałych dziewcząt i chłopców, którzy oddali swoje życie za wolność i niepodległość ojczyzny – przekonywał Ścibor-Rylski.

 

PAP/b//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Somoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2012 10:18 ~Somoja

  A kto powiedział, że ma świętować.

 • pyrka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2012 14:15 ~pyrka

  Somoja~Somoja

  A to Warszawiacy mają święcić Powstanie Wielkopolskie?
  Nie wydaje mi się!
  Niech Wielkopolanie je świętują i zrobią to tak głośno ja Warszawiacy!!

  A dlaczego cały kraj tak jak to się dzieje ma świętować waszą klęskę?Ciekawe ile razy warszawska tv pokazała nasze obchody albo chociaż o nich wspomniała?

 • praszka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2012 11:40 ~praszka

  [cytat_1068393]
  Czekam co wymysli Macierewicz z Kaczynskim na Powazkach o godz,17 i jakimim obelgami obrzuci Komorowskiego Tuska i Bartoszewskiego. i innych weteranow. Ja juz tam nie chodze zeby nie sliuchac tych wyzwisk prawdziwych patriotow! Chodzimy o 12 tej
  taaaak to doprawdy wielcy "patrioci" trzeba być inwalidą w związku głuchych i slepych żeby tak twierdzić]

 • Somoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2012 11:59 ~Somoja

  A to Warszawiacy mają święcić Powstanie Wielkopolskie?
  Nie wydaje mi się!
  Niech Wielkopolanie je świętują i zrobią to tak głośno ja Warszawiacy!!

 • pyrka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2012 11:43 ~pyrka

  Ciekawe kiedy równie okazale będziemy święcić jedyne wygrane Powstanie Wielkopolskie?

 • Wojtek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.07.2012 06:45 ~Wojtek

  Czekam co wymysli Macierewicz z Kaczynskim na Powazkach o godz,17 i jakimim obelgami obrzuci Komorowskiego Tuska i Bartoszewskiego. i innych weteranow. Ja juz tam nie chodze zeby nie sliuchac tych wyzwisk prawdziwych patriotow! Chodzimy o 12 tej

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 21:03 ~warszawiak

  Warszawa Pamięta o swoich Bohaterach!!!

 • nieznany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 17:40 ~nieznany

  Pragnę podziękować organizatorą biegu powstańczego ,w Warszawie za zorganizowanie go w najbardziej odpowiednich godzinach , gdy ludzie wracają z nad morza po kilku godzinnej jeździe i są mile zaskoczeni zamknięciem najbardziej ruchliwej trasy tzw. "wisłostrady". Informacje o obiazdach nie było ich wcale i ludzie musieli jechać tam gdzie ich droga poniesie , sam jestem z lublina i nie znam warszawy i jak tu człowiek ma wiedzieć gdzie wyjechał z tego ponad 2 godz. korka . Żadnch informacji w radiu i telewicji nie było ,że wisłostrada będzie zamknięta . Dlaczego organizatorzy nie zamkneli trasy wylotowej wisłostraty z warszawy bo bali się o zakorkowanie Warszawy . Tych ludzi którzy wracają z wypoczynku się ignoruje i przypuszczam myślenie organizatorów : to ludzie tylko przejeżdżajacy przez warszawe a niech postoją

 • zapytaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2012 11:43 ~zapytaj  BeeJay~BeeJay

  Rozumiem Pałacyk Michla i te bliskie mi klimaty, ale "morowe panny"? To prawie jak morowe powietrze ... jako tytuł razi strasznie.
  matt~matt

  A z Warszawyś ? :)
  BeeJay~BeeJay

  Z Warszawyś xD (że użyję tego neologizmu), syn powstańca, ojciec walczył w okolicy Poznańskiej. Ale co to ma do rzeczy, że mi się tytuł nie podoba. Może to kryzys wieku średniego. ;) A może się czepiam.


  W takim razie to dziwne, że nie znasz warszawskiego znaczenia słowa "morowy". Tata Ci nie powiedział, jak to rozumieć?

 • Shirin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.07.2012 23:59 ~Shirin

  Właśnie wróciłem z koncertu Morowych Panien. Byłby całkiem fajny, gdyby nie obecność TVP, która ten koncert rejestrowała. Dziewczyny świetnie wypadły. Ciekawe teksty śpiewających i supermuza – opracowanie Maleo. Wszystkie – Przybysz, Groniec, Marika i te mi mnie mniej znane, choć Lipnicka musiała śpiewać... cztery razy. Raz TVP jej nie zarejestrowała, a potem dwa razy zapomniała tekstu. Maleo z kolegami też spisali się na schwał. Warto zerknąć. 1 sierpnia o 21.50. Nie wiem, w któ®y progam. To nie pierwszy ciekawy koncert w okolicach rocznicy, ale jak zawsze zabrakło siedzisk. Nie każdy lubi na koncercie stać, nie każdy zechce usiąść na trawie. Ale ogólnie było właściwie. Gdyby dziś było Powstanie takie piosenki śpiewaliby ludzie 68 lat później.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »