Informacje

15.03.2019 20:30 po sztabie kryzysowym w ratuszu

Specjalna infolinia, patrole strażników. Szykują się na strajk nauczycieli

SERWISY:

Dzielnicowe zespoły kryzysowe, pomoc prawna dla dyrektorów szkół, infolinie i dodatkowe patrole straży miejskiej – to wstępne ustalenia piątkowego posiedzenia sztabu kryzysowego powołanego przez władze stolicy. Działania mają związek z zapowiadanym strajkiem nauczycieli i pracowników oświaty.

W związku z zapowiedzią strajku władze Warszawy powołały 6 marca sztab kryzysowy. Jego zadaniem jest przygotowanie logistyczne do sytuacji kryzysowej, monitorowanie i reagowanie na zagrożenie bezpieczeństwa w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w czasie akcji strajkowej nauczycieli. Jak podaje miasto, w Warszawie do sporu zbiorowego przystąpiło 80 procent placówek oświatowych, jeśli strajk nauczycieli je obejmie, to bez opieki pozostać może ponad 200 tysięcy dzieci i młodzieży.

Specjalna linia telefoniczna

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapowiedziała na konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu, że na poziomie biura edukacji powstanie specjalna linia telefoniczna. Podobne utworzone zostaną również w poszczególnych dzielnicach.

Sztab zarekomendował też, aby zaraz po 25 marca – po zakończeniu referendum w sprawie strajku - burmistrzowie dzielnic spotkali się z dyrektorami szkół i z radami rodziców w celu przekazania wszelkich ustaleń na temat przygotowań do strajku.

Podczas sztabu - relacjonowała wiceprezydent - burmistrzowie zwracali uwagę na prośby dyrektorów szkół o pomoc prawną. - W tym obszarze biuro prawne urzędu wspierać będzie dyrektorów wszystkich szkół – zapewniła.

Dodatkowe patrole straży miejskiej

W związku z zapowiadanym strajkiem nauczycieli delegowanych zostanie niemal 400 funkcjonariuszy straży miejskiej jako patrole na terenach miasta. Kaznowska wskazała, że celem tego jest zwiększenie bezpieczeństwa w Warszawie ze względu na młodzież, która nie przyjdzie do szkoły.

Dodatkowo dzielnice powołają u siebie zespoły kryzysowe, które według Kaznowskej mają "wspierać dzielnice, będą wspierać dyrektorów szkół i pomagać rozwiązywać problemy".

Wiceprezydent zaznaczyła, że wszystkie informacje związane z działaniami miasta zamieszczane będą na stronie internetowej www.edukacja.warszawa.pl oraz na stronie urzędu. Miasto w ten sposób chce zapewnić spójny i merytoryczny przekaz dotyczący strajku.

Dzielnice mają ponadto przygotować listy domów kultury, ośrodków sportu wraz z pełną liczbą uczniów, których te placówki będą mogły przyjąć. Ta oferta – jak tłumaczyła wiceprezydent – pojawi się na wymienionych stronach 2 kwietnia.

Pytana, czy nauczyciele dostaną wynagrodzenia za okres strajku, Kaznowska odpowiedziała, że "z przepisów wynika wprost, że za czas strajku nauczycielom nie należy się wynagrodzenie".

Wiceprezydent stolicy zaapelowała również do rodziców o pomoc i o wyrozumiałość. - Sytuacja jest bardzo wyjątkowa, bardzo szczególna i nie ukrywamy, że dla nas organizacyjnie bardzo trudna – powiedziała.

"Wiele niewiadomych"

Kaznowska zaznaczyła, że w sprawie strajku nauczycieli nadal pozostaje wiele niewiadomych. - Przede wszystkim: jak przebiegać będzie strajk i jaką będzie miał formę. Odpowiedź na to pytanie poznamy po referendum – wskazała. - Nasz zespół dyskutował przez ponad dwie godziny różne scenariusze w tym zakresie. Szczegóły będziemy mogli podać po 25 marca, natychmiast po pozyskaniu informacji o wynikach referendum – wyjaśniła.

W skład sztabu wchodzą przedstawiciele zarządów dzielnic i dyrektorów miejskich biur: Edukacji, Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Pomocy i Projektów Społecznych, Sportu i Rekreacji, Kultury, Polityki Mobilności i Transportu, Centrum Komunikacji Społecznej, Stołecznego Centrum Sportu "Aktywna Warszawa".

Od 5 marca trwa referendum strajkowe zorganizowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach prowadzonego sporu zbiorowego. Potrwa do 25 marca. Odbywa się we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł. Jeśli taka będzie wyrażona w referendum wola większości, strajk ma się rozpocząć 8 kwietnia. Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami zewnętrznymi: 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny; a 15, 16 i 17 kwietnia - egzamin ósmoklasistów. 6 maja mają się zaś rozpocząć matury.

PAP,kz/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2019 21:29 ~Prawda

  Przepraszam a ile Państwo by chciało zarabiać?
  za 40 godz w tygodniu i mniej .
  Zapraszam po wyższe zarobki 10 -12 godz dziennie od poniedziałku do soboty.
  Praca też wymagająca stresująca też w hałasie .No ale nie można iść na roczny urlop. Nie ma dwóch miesięcy wakacji. Przerw świątecznych.Ferii długich weekendów.Tak że coś za coś.

 • erem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2019 12:06 ~erem

  skarabeusz~skarabeusz

  planowany strajk nauczycieli podczas egzaminów to ewidentny dowód jak nauczyciele mają w poważaniu uczniów i swój zawód. Dawniej nauczyciel to był człowiek wykształcony i odpowiedzialny za swoich wychowanków.

  Planowany strajk nauczycieli podczas egzaminów to ewidentny dowód na to, w jakim poważaniu dzisiejsze władze mają zawód nauczyciela i uczniów.

 • erem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2019 11:58 ~erem

  Lipszyc~Lipszyc

  Jak się nie podoba to zapraszamy na kasę do Biedronki. Tylko że tutaj nie ma wakacji i nie pracuje się 18 godzin tygodniowo.

  Każdy, kto twierdzi,że nauczyciel pracuje 18 godzin tygodniowo, wykazuje się kompletnym brakiem podstawowych informacji o pracy tegoż.

 • erem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2019 11:54 ~erem

  Wosna~Wosna

  ...Ja też juz nie mam szacunku dla strajkujących nauczycieli,którzy zrównali się właśnie z rolnikami szkodzącymi zwykłym,chcącym normalnie żyć ludziom.

  Bo nauczyciele też chcą normalnie żyć.

 • skarabeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.03.2019 09:42 ~skarabeusz

  planowany strajk nauczycieli podczas egzaminów to ewidentny dowód jak nauczyciele mają w poważaniu uczniów i swój zawód. Dawniej nauczyciel to był człowiek wykształcony i odpowiedzialny za swoich wychowanków.

 • TB1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2019 12:13 ~TB1

  Budujcie więzienia, muszą pomieścić około 80% nauczycieli w Polsce.

 • wiosna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2019 11:41 ~wiosna

  rzeczywiście widać,jak podjeżdżają pod szkołę jaką "biedę" klepią .Juz i nauczycielom się w głowach przewraca

 • PrawdaBoli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2019 08:10 ~PrawdaBoli

  To jest szantaż innej osoby !!! (Uczniów i rodziców)
  Tytuł: Kodeks karny
  Art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę bezprawną w celu zmuszenia innej osoby do określonego działania, zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

  Chyba trzeba zgłosić możliwości popełnienia przestępstwa przez Nauczycieli.

 • PrawdaBoli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.03.2019 08:05 ~PrawdaBoli

  nauczyciel~nauczyciel

  Możemy zablokować promocję uczniów do kolejnych klas, to spowoduje kataklizm w edukacji – twierdzi Sławomir Broniarz.


  To jest szantaż innej osoby !!!
  Tytuł: Kodeks karny
  Art. 191. § 1. Kto stosuje przemoc wobec osoby lub groźbę
  zaniechania lub znoszenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. • nauczyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2019 19:34 ~nauczyciel

  Możemy zablokować promocję uczniów do kolejnych klas, to spowoduje kataklizm w edukacji – twierdzi Sławomir Broniarz.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »