Informacje

01.02.2011 13:15 przygotowania do sprzedaży

SPEC: ruszyła procedura prywatyzacyjna

SERWISY:

 

Za dwa tygodnie stołeczny ratusz zaprosi potencjalnych nabywców do negocjacji w sprawie kupna udziałów spółki- informuje PAP.

Tryb prywatyzacji poprzez negocjacje wybrano jako najkorzystniejszy według przygotowanej na zlecenie miasta analizy, która objęłą m.in. wycenę spółki. Ratusz jej nie ujawnia, jednak w październiku ub.r. podczas sesji rady miasta dyrektor Biura Nadzoru Właścicielskiego urzędu miasta Renata Tomasiak informowała radnych, że wartość księgowa SPEC to ok. 1,5 mld zł.

W tegorocznym budżecie miasto zaplanowało zaś uzyskanie z tytułu prywatyzacji SPEC 750 mln. zł.

Sprzeciw pracowników

Na prywatyzację nie zgadzają się pracownicy firmy. Przeciwni jej są też radni PiS i SLD. W ich ocenie prywatyzacja może doprowadzić do wzrostu cen ciepła. Zwracają uwagę, że SPEC ma na to monopol, w związku z czym firma powinna pozostać spółką miejską.

Ratusz argumentuje z kolei, że tego typu przedsiębiorstwa zostały sprywatyzowane w kilku innych dużych miastach, a zagrożenia wzrostem cen nie ma, ponieważ kontroluje je Urząd Regulacji Energetyki.

W poprzedniej kadencji samorządu radnym PiS i SLD udało się zablokować sprzedaż SPEC. W lipcu 2009 r., głosami PO i SLD, Rada Warszawy zgodziła się jedynie na wykonanie analizy przedprywatyzacyjnej przedsiębiorstwa. Miała ona zostać przedstawiona radzie, która na tej podstawie miała podjąć decyzję co do przyszłości firmy.

"Ratusz wprost złamie uchwałę"

Jednak ratusz zamierza przedstawić radzie dopiero wzór kontraktu (miałby zostać podpisany z potencjalnym nabywcą SPEC). Nie będzie oddzielnej uchwały, w której radni musieliby się zagodzić na prywatyzację. Urzędnicy zapytają ich, czy sprzedać spółkę konkretnemu podmiotowi wyłonionemu w trakcie negocjacji. – Zaprezentujemy radnym najkorzystniejszy wariant - zapewnia Tomasz Andryszczyk, rzecznik ratusza.

- Jeśli ratusz zrobi tak jak zapowiada,  to wprost złamie uchwałę Rady Warszawy. Stanowi ona, że określenie zasad zbycia akcji będzie przedmiotem odrębnej uchwały - uważa Tomasz Zdzikot radny PiS.

Działalność przedsiębiorstwa

SPEC powstało w wyniku przekształcenia w 2003 r. przedsiębiorstwa komunalnego. Kapitał zakładowy spółki miejskiej wynosi ponad 721 mln zł. Głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła. Przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak.

Na terenie Warszawy SPEC eksploatuje sieć cieplną, węzły ciepłownicze, przepompownie i należące do niego kotłownie gazowe. Spółka prowadzi również konserwację instalacji wewnętrznych w budynkach.

W ostatnich wyborach samorządowych PO zyskała większość w radzie miasta (33 z 60 mandatów); głosy radnych tej partii wystarczą do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej sprzedaży SPEC.

PAP/ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zirytowana!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2012 15:55 ~Zirytowana!

  To jest straszne, to co się dzieje w tej chwili w SPEC-u... mnóstwo ludzi jest na liście do zwolnienia. Ciekawa jestem jak PO zwalczy bezrobocie, które nie maleje a się zwiększa. Pracownicy, którzy tyle lat pracują w SPECU-u dostają ultimatum..albo odchodzą z kasą albo pracują i są od "podaj,przynieś,pozamiataj". Współczuje starszym ludziom, którzy są na liście do zwolnienia..ciężko im będzie znaleźć stanowisko pracy...

 • Gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.12.2011 20:50 ~Gosc

  Ludzie to dopiero poczatek to co bedzie sie dzialo PO przejeciu SPECU przez DALKIE' jeszcze Warzawa odkupi ten SPEC ale juz Zrujnowany W dalki liczy sie tylko Zysk

 • 7777

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2011 21:43 ~7777

  jednego pałacu im mało

 • odbiorca ciepełka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2011 21:54 ~odbiorca ciepełka

  Wszystko sprzedajcie,był taki co chciał sprzedać kolumnę Zygmunta może wam się uda parę groszy wpadnie na premie i balangi.A warszawiacy zacznijcie kozy kupować bo w pupcie będzie zimno oj będzie.Szkoda porządna firma a padła ofiarą pani HGW i jej człowieka, który nie wiedział w którą stronę woda w rurach płynie. "widzisz i nie grzmisz".

 • życzliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2011 14:28 ~życzliwy

  powinno się to sprzedać-pracują tam prawie same lenie które biorą dobrą kasiorę nic nie robią i wychodzą z pozycji roszczeniowej do płacy i pracy.nic nie wytwarzają a jak nie ma kasy to się podnosi ceny energi i kropka.jak to się sprzeda to będzie kasa dla miasta i zwolni się połowę pracowników którzy biorą pensję za nic i są na garnuszku warszawiaków .
  ps. pracuje tam przyjezdne chamstwo i zabierają warszawiakom pracę.

 • Alex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 09:24 ~Alex

  Tak wyglądają ceny za ciepło w sprzedanych firmach ciepłowniczych w Polsce. Dane z 2010r. Średnioroczna cena ciepła zł/GJ.Ciekawe kto będzie płacił za długi szpitali, szkół, żłobków. Teraz płaci SPEC.A oto ceny: Warszawa-47,91zł Łódź- 52,37 Wrocław-56,19 Poznań-55,48 Gdańsk-61,69 Szczecin 78,03 Lublin-56,04 Katowice 50,43.A oto czyją własnością są firm w "naszych" miastach. Łódź, Poznań -Dalkia Finlandia, Wrocław-Fortum Finlandia, Gdańsk-firma komunalna Lipzg Niemcy, Szczecin- E.ON Niemcy, Bydgoszcz - po prywatyzacji miasto w 2009 roku musiało odkupić udziały od firmyMVV Manchaim (Firma komunalna miasta Manchaim) ponieważ doprowadzili do degradacji infrastruktury technicznej.

 • fkifkg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 07:35 ~fkifkg

  Na PO, bufetową itd głosują głównie wykształciuchy i aferzyści oraz ślepcy z wyboru. Niestety jest ich ponad 50%.
  "wykształciuch": ciemniak z niziyn społecznych, który zrobił wykształcenie i wydaje mu się, że już jest kulturą lub ciemniak, który dorobił się jakiegoś majatku, np sprzedajac gospodarstwo ojców lub ze stolika na bazarze. Ja wolę być "moherem" wykształconym lub nie, ale z tradycjami , ideałami z domu, nic dorabianego.

 • kulan 12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 21:28 ~kulan 12

  nie tylko pracownicy maja sie tego obawiac warszqawa ktora jest zasilana w [cieplo ]przeeez spec to n9ie

 • Wito

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 21:15 ~Wito

  Kulan 12 każda prywatyzacja takiej firmy niestety przynosi cięcia wśród załogi.Ale po tej restrukturyzacji ci co zostaną mają w sumie nieżle ci co odchodzą dostają spore odprawy .Stoen,Elektrownie Wrszawskie już są po i Warszawa się nie zawaliła.Ceny też jakoś drastycznie nie wzrosły.Ale fakt takie firmy powinny być państwowe Polskie lub z większym udziałem skarbu państwa,a nie zbijać kapitał zagraniczny Niemiec-STOEN i Szwecji-ELEKTROWNIE.

 • lolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2011 21:01 ~lolek

  Pracownicy mają się czego obawiać,ponieważ Pani Prezydent, nie chce podpisać porozumienia ze związkami zawodowymi o pakiecie osłon pracowniczych, po prywatyzacji.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »