Informacje

12.09.2011 18:37 Decyzję ministerstwa można zaskarżyć

Spadkobiercy nadal bez praw
do terenu pod Narodowym

SERWISY:

Spadkobiercy właściciela terenów, na których powstaje Stadion Narodowy nadal nie mogą liczyć na zwrot nieruchomości. - Orzeczenie odmawiające im praw własności pozostaje w mocy - poinformował w poniedziałek dyrektor departamentu orzecznictwa Ministerstwa Infrastruktury Szymon Jackowski. Decyzję ministerstwa zostanie prawdoopodobnie zaskarżona - zapowiedziała pełnomocnik spadkobierców.

Spadkobiercy Arpada Chowańczaka i Aurelii Czarnowskiej chcą odzyskać teren o powierzchni ok. 10 ha - kupili go w 1920 r. Przedwojenni właściciele stracili swój grunt na mocy tzw. dekretu warszawskiego Bieruta z 1945 r. W 1954 r. Rada Narodowa odmówiła przyznania im prawa własności do odebranych gruntów. Unieważnienia tej decyzji w Ministerstwie Infrastruktury chcieli spadkobiercy dawnych właścicieli.

Nie znaleźli podstaw

Minister infrastruktury już raz - w 2009 r. - nie zgodził się na unieważnienie tego orzeczenia. Ponowne rozpatrzenie sprawy nakazał jednak pod koniec sierpnia ub. roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Jackowski zaznaczył w przesłanym w poniedziałek PAP oświadczeniu, że minister infrastruktury nie znalazł podstaw do stwierdzenia nieważności decyzji z 1954 r. Podkreślił, że przy rozpatrywaniu sprawy wzięto pod uwagę przeznaczenie terenu pod użyteczność publiczną w obowiązującym wówczas planie zagospodarowania przestrzennego.

Pełnomocnik spadkobierców Joanna Modzelewska powiedziała PAP, że decyzja MI zostanie prawdopodobnie zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. - Orzecznictwo od lat przyznaje prawo do użytkowania wieczystego właścicielom, którzy prawo własności stracili na mocy dekretu Bieruta. Jednak przed wyborami nikt nie chce podjąć niepopularnej decyzji, dlatego sprawa spadkobierców Chowańczaka jest przeciągana - oceniła.

Walka o 10 ha

Podobnie ministerstwo argumentowało, odmawiając stwierdzenia nieważności orzeczenia w 2009 r. Minister infrastruktury uznał wówczas m.in., że teren ten od 1931 r. konsekwentnie był przeznaczony pod użyteczność publiczną. W takim wypadku - na mocy dekretu warszawskiego z 1945 r. - gmina mogła oddalić wniosek dotychczasowych właścicieli o przyznanie im prawa wieczystej dzierżawy.

Spór toczy się o nieruchomość i pas ziemi ciągnący się w stronę Parku Skaryszewskiego, o powierzchni ok. 10 ha. Sprawa trwa od 2004 r. - wówczas w wydziale ds. dekretowych stołecznego ratusza zostało złożone ostrzeżenie, że do gruntu pod ówczesnym Stadionem X-lecia istnieją roszczenia. Obecnie powstaje w tym miejscu Stadion Narodowy, na którym w 2012 r. będą rozgrywane mecze mistrzostw Europy w piłce nożnej.

O decyzji MI pierwsze poinformowało RMF FM.

PAP/ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ajwaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2011 14:10 ~ajwaj

  rząd PO/PSL wraz z przybudówkami reprezentują interesa tow. Bolka ( nie mylić z TW Bolkiem) Bieruta i jego bandy.
  Widocznie byli właściciele są nie z tej gminy.

 • hrabia von dupon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.10.2011 09:56 ~hrabia von dupon

  A kto się upomni o zagrabione mienie podczas potopu szwedzkiego?

 • soldak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 21:15 ~soldak

  Ja naprawdę przestaję rozumieć jakim prawem jednym tereny się przyznaje a innym nie. Czy to zależy od tego czy komuś da się coś pod stołem? Pl. Defilad jest rozgrzebywany przez spadkobiercó, o czym pisano tutaj: http://centruminwestycje.pl/inwestycje-w-warszawie/inwestycje-w-centrum-warszawy-jak-sie-zmieni-okolica-metra-swietokrzyska, ale już pod Stadionem Naradowym, który się wybudował i działka jest warta majątek to już nic się nie da zrobić? Paranoja.

 • tubylec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 14:38 ~tubylec

  Na Planie Miasta Stołecznego Warszawy z roku 1935 pod którym podpisał się Zarząd Miejski w M. St. Warszawie Dział Regulacji i Pomiarów po zachodniej stronie Alei Zielenieckiej narysowany jest obiekt sportowy z owalną bieżnią.

  Na mapie miasta w skali 1:20000 wraz z inwentaryzacją zniszczeń popełnionych przez Niemców w latach 1939-1945 wykonanej ze zdjęć lotniczych z roku 1945 na tym terenie są obszary rolne oraz obszary łąkowe i nieużytki. Te ostatnie są między innymi w kształcie 2 owali czyli mogły to być 2 przedwojenne obiekty sportowe.

  Jeden z tych obiektów na obu mapach jest w tym samym miejscu a drugi jest do niego równoległy i w tym miejscu jest teraz boisko treningowe.

  W miejscu, gdzie wybudowano stadion X-lecia (używając do budowy gruz ze zniszczonej Warszawy) a teraz Stadion Narodowy były łąki lub nieużytki.

 • arek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 13:39 ~arek

  A jakie ma znaczenie , które to już pokolenie dziedziczy dany teren? Ważne ,że są prawowitymi właścicielami gruntu na którym ktoś bez ich zgody coś wybudował. Państwo powinno ponosić konsekwencje swoich decyzji i teraz zapłacić ,niestety z naszych podatków, odszkodowanie.

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 12:52 ~olo

  hieno - jestes w błedzie, wszystko moze być tak jak teraz tylko za prywatne grunty trzeba płacić właścicelom.

 • hiena

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 11:46 ~hiena

  Gdyby istniała tylko prywatna własność nie mieli byśmy dróg, szkół, szpitali, stadionów...
  Było minęło. Najbardziej drą ryja takie piąte wody po kisielu, których prawa jako spadkobierców są mocno wątpliwe.

 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 11:34 ~szczur46

  Gdyby o te grunty upomniał się kościół to już dawno miałby oddane z nawiązką.
  Czarnych boją się w tym dzikim kraju władze każdego szczebla a zwykły obywatel jest dla nich bez znaczenia.

 • hmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 11:27 ~hmm

  dać im kasę za samą ziemię, niech spadają.

 • :/

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.09.2011 10:30 ~:/

  zadziwiające jak nagle kiedy teren staje się atrakcyjny i wartościowy zawsze znajdzie się "spadkobierca"...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »