Informacje

02.12.2014 11:24 rekonstrukcja miasta sprzed wojny

Spacer po nieistniejącym mieście. Wyjątkowa mapa Warszawy z 1935 r.

SERWISY:


Setki przejrzanych archiwaliów i pół roku żmudnej pracy kosztowało stworzenie mapy "Warszawa 1935". Powstało
wyjątkowe kompendium wiedzy na temat stolicy z lat 30.  – To pełen emocji spacer po mieście, które już nie istnieje – mówią twórcy mapy.

Mapa "Warszawa 1935" to efekt ponad sześciu miesięcy prac historyków związanych z portalem historytellers.pl. To rekonstrukcja kształtu miasta z tamtego okresu. Na mapie znalazło się wszystko to, co było istotne dla ówczesnych mieszkańców stolicy, czyli dokładne odwzorowanie sieci połączeń tramwajowych i autobusowych, portów, klubów sportowych czy najważniejszych budynków.

- Na marginesach planu umieściliśmy rysunki fasad najważniejszych, w większości nieistniejących dziś obiektów wraz z dokładnymi opisami – wyjaśnia Piotr Perzyna, architekt i główny twórca mapy.

Pomogły "materiały najeźdźców"

Przy pracach nie obyło się bez kłopotów, szczególnie ze źródłami.

– Opieraliśmy się głównie na mapach z lat 30., jednak zawierały one sporo błędów. Niektóre ulice nie były zaznaczone, inne zaznaczono jako "planowane" bądź "w budowie" - a z tych z kolei wiele ostatecznie nie powstało – tłumaczy Perzyna. Nieocenione okazały się mapy okupacyjne wykonane przez Niemców. – Korzystaliśmy też ze zdjęć lotniczych stolicy z 1935 roku oraz zdjęć ruin Warszawy wykonanych już po wyzwoleniu. Brzmi to jak kiepski żart, ale w odtwarzaniu szczegółów wolnej Warszawy pomagały nam materiały wykonane przez najeźdźców – dodaje Perzyna.

Mapa jest też owocem tęsknoty autora, do świata ze wspomnień jego przodków. – Jestem warszawiakiem od kilku pokoleń. Dziadek był taksówkarzem i obrońcą stolicy, a babcia pracowała dla domu handlowego braci Jabłkowskich. Ich świat mnie fascynuje i po prostu za nim tęsknie – zdradza architekt.

Takiej Warszawy już nie ma

W ocenie twórcy mapy, obecna Warszawa w niewielkim stopniu przypomina tę z 1935 roku.

- Przedwojenny warszawiak postawiony pod PKiN-em, na rondzie ONZ czy placu Konstytucji (nie mówiąc już o Muranowie) nie miałby szans na rozpoznanie miasta - nawet ulice w tych miejscach biegną inaczej. Albo ich nie ma. Tamten świat po prostu już nie istnieje - pozostały po nim mniejsze i większe okruchy – twierdzi Piotr Perzyna.

Zauważa, że choć część Warszawy udało się odbudować, np.: Starówkę czy Zamek Królewski, w skali całego miasta to nadal niewiele.

"To największa strata"

Czym współczesna stolica najbardziej różni się od tej sprzed 60 lat? Odcięciem miasta od rzeki. Po Powstaniu Warszawskim Niemcy wyburzyli około 200 metrowy pas budynków tuż przy lewym brzegu Wisły. Miało to pomóc w odparciu rzekomego desantu Armii Czerwonej i żołnierzy Berlinga z Pragi. Do tej pory nie udało się w pełni przywrócić tego terenu mieszkańcom.

– Najbardziej tęsknię do tętniącego brzegu rzeki. Od Cypla Czerniakowskiego po Stare Miasto kluby wioślarskie, kluby żeglarskie, baseny i gwarne plaże. W okolicach Mostu Kierbedzia - rząd przystani statków żeglugi wiślanej – mówi nasz rozmówca.

Jest jednak nadzieja na zmiany. Miasto zaczyna powoli zwracać się z powrotem w kierunku rzeki. Choć rewitalizacja bulwarów się przeciąga, jest szansa, że być może to one staną się nowym centrum miasta.

- To, co widać przez dziurę w płocie bardzo mi się podoba. Byle tylko warszawiacy chcieli wrócić nad rzekę – ocenia twórca mapy "Warszawa 1935".

Będą kolejne mapy

Mapa stolicy z 1935 to nie ostatnie słowo pasjonatów z historytellers.pl. Poza tą mapą ukazały się już pozycje dotyczące getta, miejsc związanych z życiem Fryderyka Chopina oraz architekturze socrealizmu. – Jesteśmy zaprawieni w bojach. Czekaliśmy na reakcję odbiorców na "Warszawę 1935", ale już teraz kilka dni po premierze wiem, że będą następne projekty – zapowiada Perzyna. Szczegółów na razie nie zdradza.

jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tgli666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2016 11:10 ~tgli666

  Pan, jako egzemplarz powojenny pomylił pragnienie z tęknotą. Nie może bowiem tęskić za czymś czego nie doświadczyliśmy a już napewno nie można tęsknić do przeżyć innych - w tym przypadku babci. Co do produktu to zgadzam się z niektórymi wypowiedziami, że to produkt dla lemingów słoikowych, którzy jak najszybciej muszą dorobić sobie warszawską przeszłość - ale tę kwestię pokazał już Gruza w Czterdziestolatku, kiedy ten kupował portret przodka.

 • ave

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 13:32 ~ave

  Knedliczka~Knedliczka

  HELLOOOO....
  Hej, jeśli ktoś ma taką mapę, bo ja dla tego przykładu mam, niech mi powie, gdzie na mapie z 1935 znajdę Tarchomin, Bemowo, Ursynów i Miasteczko Wilanów, bo nie mogę znaleźć, a moi znajomi, którzy tam mieszkają mówią, że są Warszawiakami. Czuję, że mnie oszukują.
  Pomóżciee....!

  Idź grzecznie do szkoły i podnieś swój stopień inteligencji a dopiero później zacznij pisać komentarze.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2014 23:51 ~warszawiak

  To ja Ci odpowiem: mieszkam w Wilanowie, a moja cała rodzina (od XIX w.) mieszka na Woli. I według Ciebie nie jestem warszawiakiem? A tak przy okazji "warszawiacy" pisze się małą literą. Pozdrawiam.

 • Knedliczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2014 08:30 ~Knedliczka

  HELLOOOO....
  Hej, jeśli ktoś ma taką mapę, bo ja dla tego przykładu mam, niech mi powie, gdzie na mapie z 1935 znajdę Tarchomin, Bemowo, Ursynów i Miasteczko Wilanów, bo nie mogę znaleźć, a moi znajomi, którzy tam mieszkają mówią, że są Warszawiakami. Czuję, że mnie oszukują.
  Pomóżciee....!

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.12.2014 07:10 ~aaaa

  Typowe słoikowe przedsięwzięcie - dużo szumu, a samo dzieło zrobione na odp... Tak samo działają wszystkie firmy i instytucje w Warszawie, od kiedy zajęli je ludzie z daleka. Oni tutaj jakoś inaczej myślą i czują. Są obcy, sfrustrowani i to widać w ich pracy i w ogóle w ich zachowaniu. Jest inaczej niż kiedyś i znacznie gorzej.

 • abc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2014 23:29 ~abc

  Za 15-20 złotych można kupić plan Warszawy z 1939 roku (reprint), bez ''wodotrysków'', typu obrazki, opisy boczne, itp. Dokładność znacznie wieksza, a dla przeciętnego zjadacza chleba zupełnie wystarczy.

 • zwawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2014 22:25 ~zwawy

  Świetne, potrzebne, ale... Można było trochę staranniej zredagować - nie przenosi się skrótu "VIP-ów", (VI-P-ów), nazwy niektórych ulic mogłyby być pozakrzywiane zgodnie z biegiem ulicy. Nie widzę, czy ulice przebiegające pod Al. 3 Maja widać jako biegnące pod, na oko są narysowane na jednym poziomie. Czepiam się, ale tak czy inaczej spróbuję uciułać owe 65 zł...

 • Miro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2014 20:05 ~Miro

  Trudno się nie zgodzić z przedmówcami. Można by jeszcze wybaczyć błędy, ale cena. Sorki

 • rob7615

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2014 18:50 ~rob7615

  Zdjęcie przedstawia mapę rejonu Powiśla gdzie mieszkam. Pełno w niej błędów. Nie było przed wojną Instytuckiej a Sztenkellera jest na Starym Mieście (dolnym)

 • duszek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2014 18:18 ~duszek

  Patrząc jedynie na wycinek mapy zamieszczony na stronach uważam, że autor mógł się zdecydowanie bardziej przyłożyć i zrobić mapę, która faktycznie oddawałaby Warszawę z tamtych lat.
  Otóż na zamieszczonym tutaj fragmencie mapy Saska Kępa jawi się jako pięknie zabudowany teren z rozbudowaną siatką ulic. Problemem jest jednak to, że w 1935 roku większość z tych ulic była dopiero projektowana a zabudowa saskiej kępy konczyła się pomiędzu ul. Francuską i Saską.
  Zamiast tej mapy polecam fotoplany zamieszczone na stronie Urzędu m.st. Warszawy bądź wspomnianej przez kogoś warszawa1939.pl

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Otworzył klapę i poszedł. Wrócił, zamknął ją i pojechał

Czasami samochody się psują i odmawiają posłuszeństwa - wiadomo. Najczęściej zepsute auta się naprawia i znowu można nimi jeździć. Niekiedy zdarza się,... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »