Informacje

27.11.2013 19:13 Jastrzębie, hangary i słuzba ratownicza

Spacer po miejscach niedostępnych. Spotterzy zwiedzili Lotnisko Modlin

SERWISY:


- Zobaczymy dziś miejsca zastrzeżone lotniska, czyli strefę gdzie na co dzień pasażerowie wejść nie mogą – mówiła rzeczniczka Lotniska Modlin zapraszając grupę spotterów do zwiedzenia sokolarni, hangaru z odśnieżarkami, czy miejsca gdzie stacjonuje służba ratownicza lotniska.

Spotterzy to przede wszystkim pasjonaci samolotów. Potrafią stać godzinami za siatką lotniska, by zrobić choćby jedno dobre zdjęcie ukochanej maszynie.

"Nie tylko samoloty"

W środę Lotnisko Modlin otworzyło przed nimi drzwi i wpuściło do miejsc, gdzie na co dzień przebywać mogą tylko pracownicy. Choć środowy poranek był mroźny, na terminalu w Modline zjawiło się kilkanaście osób. Chętnych do zwiedzanie było znacznie więcej, ale liczba miejsc ograniczona.

- To jest pasja, której człowiek oddaje część swojego życia. Potrafię wstać bardzo wcześnie, niezależnie od pogody, przyjechać po to by robić zdjęcia samolotom – mówi Paweł, który przyznaje, że Modlin nie jest wielką gratką dla spotterów, bo ruch nie jest tu duży. - Spotting to nie tylko robienie zdjęć samolotom, ale również zwiedzanie lotnisk od środka - zaznaczył.

Hangar z odśnieżarkami

Zaproszeni spotterzy najpierw zobaczyli miejsce, w którym stacjonuje służba ratownicza lotniska zabezpieczająca wszystkie starty i lądowania, a także asystująca podczas tankowania.

- Nasze wozy mają w swoich zbiornikach ponad 12 tysięcy litrów wody oraz ponad 1500 litrów środka pianotwórczego. Auta te są wyposażone w działka wodne z przebijakiem tak zwanego kreta. On w razie potrzeby przebija kadłub samolotu i dzięki temu prąd wody może się dostać do wnętrza samolotu – opowiadał Andrzej Wronka jeden z dowódców kompanii ratownictwa lotniska.

Kolejnym przystankiem był hangar z odśnieżarkami. – Maszyna z przodu posiada pług o szerokości około 6 metrów, za pługiem jest oczyszczarka, dmuchawa i magnes, który zbiera metalowe części – mówił Marek Maliszewski, inspektor do spraw technicznych Lotniska Modlin.

Sokoły i jastrzębie

Lotnisko w Modlinie ma też swoich mieszkańców stałych. - Znajdują się tu ptaki drapieżne: sokoły i jastrzębie, które wykorzystujemy do odstraszania innych ptaków z terenu lotniska, żeby się nie dostawały do silników samolotów i ich nie uszkadzały – tłumaczył Paweł Dobrzański, sokolnik z lotniska Modlin.

Kolejne wycieczki po lotnisku Modlin mają odbyć się jeszcze w grudniu. Szczegóły pojawią się na stronie portu lotniczego

band/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 21:13 ~sss

  A myślisz że tak co 30 sekund startują i lądują

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 13:36 ~hops

  waw~waw

  tydzień temu podjechałem za dnia z dzieckiem (3 latkiem) pokazać mu samoloty... pełne rozczarowanie, żadnego samolotu na lotnisku, chyba coś biznes się nie kręci - jak to wytłumaczyć dziecku?

  wytłumacz dziecku, że jesteś na tyle tępą dzidą, że nie potrafisz sprawdzić rozkładu albo chociaż zadzwonić do informacji

 • romek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 12:35 ~romek

  Tomeczek_888~Tomeczek_888

  Kolejna atrakcja dla lemingów.


  no - lepiej siedzieć przed kompem i pisać takie posty jak Twój

 • Ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 09:43 ~Ktoś

  waw~waw

  tydzień temu podjechałem za dnia z dzieckiem (3 latkiem) pokazać mu samoloty... pełne rozczarowanie, żadnego samolotu na lotnisku, chyba coś biznes się nie kręci - jak to wytłumaczyć dziecku?


  Współczuję Twojemu dziecku, że ma tatę, który nawet nie potrafi wyjaśnić dlaczego nie ma samolotów.

 • WPR WGM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 09:31 ~WPR WGM

  Z lotnista w Modlinie leciałem dwa razy, osobiście nie trafiłem na żadne utrudnienia, przez co nie jestem rozczarowany, bilety są tańsze, dalej mam na to lotnisko niż na Okęcie, ale i tak szybciej na nie dojadę bez korków, samochód zostawiam na prywatnym parkingu, których jest wiele, za 40-60 złoty za prawie tydzień, więc też niedrogo..., jak będzie ten system ILS2 to wydaje mi się, że bedzie jeszcze więcej kierunków lotów. Póki co ludzie narzekają na dojazd, samochodem jest świetny, a co do komunikacji, to pewnie sprawę by rozwiązała ta stacja SKM w Modlinie pod lotniskiem, ostatnio cicho jest w mediach na ten temat.

 • Tomeczek_888

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 09:08 ~Tomeczek_888

  Kolejna atrakcja dla lemingów.

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2013 06:39 ~waw

  tydzień temu podjechałem za dnia z dzieckiem (3 latkiem) pokazać mu samoloty... pełne rozczarowanie, żadnego samolotu na lotnisku, chyba coś biznes się nie kręci - jak to wytłumaczyć dziecku?

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 22:58 ~Jaro

  Przydałby mi się taki jastrząb. Mój sąsiad ma gołębie. Cały mój dach usrany.
  Samochód muszę myś co dwa dni.

 • RafalM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 21:39 ~RafalM

  Są też ludzie, którzy lubią wyścigi na sjenicie. Jedno i drugie to nic ciekawego jak dla mnie.

 • lolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2013 21:30 ~lolo

  A co z kosztami zamkniętego lotniska? Struzik oddał premie??

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »