Informacje

17.01.2017 13:58 Zmiany w ochronie przyrody

Sosny poszły pod topór,
bo zgody już nie trzeba

SERWISY:

Właściciele ziemi w Józefowie wycięli rosłe drzewa. Zrobili to legalnie, bo od 1 stycznia 2017 nie trzeba pytać o zgodę na usunięcie drzewa z prywatnej działki. Nowe prawo budzi kontrowersje.

"Nowe prawo dotyczące wycinki drzew na prywatnych działkach przynosi straszne skutki. Dzisiaj w Józefowie wycięto kilkanaście pięknych zdrowych sosen. Tym samym teren o powierzchni 5000 metrów kwadratowych w centrum zalesionej miejscowości stał się nagle całkiem łysy" - napisał internauta na Kontakt 24.

Zgodnie z nowymi przepisami prywatni właściciele nieruchomości mogą bez zezwolenia wyciąć drzewa lub krzewy na swoich posesjach. Jest jednak warunek - usunięcie drzew czy krzewów nie może być związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Potrzebne miejsce dla domów

Na miejscu był Mateusz Szmelter. - Faktycznie, część drzew jest już na ziemi. Inne nadal stoją. To duża działka, trwa docinanie drzew na mniejsze kawałki - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl.

 

 

 

 

 

 

 

Jak poinformowali nas właściciele terenu, są to dwie posesje, a wycinka była niezbędna, bo powstaną w tym miejscu dwa domy. - Będą budować się tutaj nasze dzieci. Pojawią się nowe nasadzenia, ale w miejscach już przez nich wybranych - powiedzieli w rozmowie z nami.

Zgodnie z przepisami, które obowiązywały do końca 2016, chcąc wyciąć drzewo na swojej posesji należało wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o zezwolenie na takie działanie. Według posłów PiS, którzy byli autorami noweli, stanowiło to nadmierną i nieuzasadnioną ingerencję w możliwość wykonywania prawa własności nieruchomości, a nowe prawo upraszcza regulacje dotyczące wycinki oraz daje samorządom kompetencje do dostosowywania poziomu ochrony zieleni do ich potrzeb.

Właściciele działki w Józefowie w rozmowie z tvnwarszawa.pl powiedzieli, że wycięcie drzew planowali już wcześniej. Wystąpili o zgodę urzędową, ale nie dostali odpowiedzi. W nowym roku nie musieli jej już mieć, więc rozpoczęli wycinkę.

Zdaniem posłów postulujących zmiany, stosowanie tak restrykcyjnych przepisów nie spełniało swojej roli, gdyż i tak niemal wszystkie decyzje, które wydawały stosowne organy, były pozytywne i zezwalały usunięcie drzewa czy krzewu.

Nowe obwody drzew

Nowela podwyższa m.in. obwody drzew, co do których nie trzeba starać się o zezwolenie na wycinkę. Z zezwoleń są zwolnione drzewa, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza 100 cm w przypadku: topoli, wierzby, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej i platanu klonolistnego. W przypadkach pozostałych gatunków drzew – 50 cm.

Nowe przepisy umożliwiają też gminom określanie stawek opłat za usunięcie drzew i krzewów. Nie będą one mogły przekroczyć 500 zł dla drzew oraz 200 zł dla krzewów. Przy ustalaniu opłaty ma nie być też brany pod uwagę współczynnik lokalizacji.

skw/PAP/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ZADOWOLONY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 09:48 ~ZADOWOLONY

  BRAWO BRAWO BRAWO BARDZO DOBRA ZMIANA. KOLEJNA.

  DO TEJ PORY SAM DECYDOWAŁEM I PŁACIŁEM ZA DRZEWA JAK JE WSADZAŁEM NIE PAŃSTWO TYLKO JA. TO DLACZEGO PRZEZ TYLE LAT PANSTWO ZABRANIAŁO MI JE WYCINAĆ JAK TO JA JE KUPIŁEM JA JE PODLEWAŁEM I JA O NIE DBAŁEM I JA PODJOŁEM DECYZJE DOBROWOLNIE O ICH ZAKUPIE?

  TO BYŁA BZDURA!!!!

  TERAZ KTOŚ WRESZCIE POMYŚLAŁ i po raz kolejny zrobił coś dla zwykłych ludzi!!!

 • HURA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2017 09:43 ~HURA

  HURRA TERAZ MOGĘ SOBIE ZASADZIĆ 300 DRZEW :)

 • ekolog

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 19:27 ~ekolog

  nareszcie można sadzić drzewa bez opamiętania bo później w razie czego można bez problemu wyciąć w razie potrzeby. dzięki temu przepisowi drzew będzie więcej bo ludzie nie będą się bali sadzić

 • Babix

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 19:23 ~Babix  dcdcd~dcdcd

  Szyszko zniszczy przyrode w tym kraju. Zreszta PIS zniszczy cały ten kraj.
  jestem Polak mały~jestem Polak mały


  Są zwykłymi okupantami Polski, to czemu ma im zależeć na naszej przyrodzie? Już przecież zaczęli zatruwać Polaków zanieczyszczeniami.
  Xavery~Xavery

  PiS nie wypełnia definicji okupanta. Ale tak jak zagrożeniem dla cywilizacji człowieka jest sam człowiek tak największym zagrożeniem dla Polski są "prawdziwi Polacy" (czasami nazywani też "zwykłymi"). Raz już stracili Ojczyznę na bardzo długo ale ta sama zabawa z zapałkami trwa nadal.


  Słuszna uwaga. Już oglądam drzewa które zasadzę u siebie bez obawy, że jak się rozmyślę to będę mógł je wyciąć :)

 • saam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 14:57 ~saam

  Prawo własności nadrzędne? Właściciel może robić co chce na swojej działce? To może dopuścimy hodowle trzody chlewnej na mojej działce? Może zrobię sobie spalarnię na swojej działce. A jak na swojej działce mam zabytkowy dwór to sobie go wyburzę a w jego miejsce wybuduję 20 piętrowy budynek, tak wysoki żeby słońce było zawsze po mojej stronie. No co? Moja działka, moje prawo. I żaden plan zagospodarowania nie będzie ograniczał mojej własności. Precz z tymi wszystkimi urbanistami, planistami. Ekolodzy na drzewo. Ludzie zapominacie, że nie żyjecie sami! A jak się komuś nie podoba działka z drzewami niech kupi zwyczajnie taką bez drzew.

 • ertewrt65

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 14:56 ~ertewrt65

  i prawidłowo, jak ktoś chce oglądać sosny niech jedzie do Kampinosu...

 • pasja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 14:55 ~pasja

  Andri - gość nie mieszka w domku na drzewie tylko w 360 metrowym domu obok , a wycinka drzew jest po to żeby mogl sprzedać działke firmom które wybudują sklep, magazyn itp.

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 14:41 ~klm

  no i bardzo dobrze!

  czasem nawet PiS zrobi coś pożytecznego...

 • olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 12:41 ~olo

  W takim razie będę sadził w swoim ogródku poświąteczne choinki, a niech sobie rosną.

 • Jeddy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 11:28 ~Jeddy

  szeroki~szeroki

  Dla mnie oznacza to, że mogę już bez niepokoju posadzić sobie dużo drzew, tam gdzie mi się podoba. Nie muszę trzymać wokół domu łysego trawnika, bo potem ktoś nie zgodzi się na wycinkę.

  Paradoksalnie, prawo pozwalające na wycinkę, wywoła przyrost nowych nasadzeń.
  Zgadzam się w 100% z tym, że nie wiadomo, czy znów za 10 lat jak choinki urosną i przesłonią okna ktoś nie powie, że ich nie mogę wyciąć.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »