Informacje

21.10.2018 21:00 Wyniki sondażu Ipsos

Sondaż: Rafał Trzaskowski wygrywa w pierwszej turze

SERWISY:


Według sondażu przeprowadzonego przez Ipsos, Rafał Trzaskowski wygrał wybory na prezydenta Warszawy już w pierwszej turze. Kandydat Koalicji Obywatelskiej zdobył 54,1 procent głosów. Patryk Jaki uzyskał 30,9 proc.

Badanie przeprowadziła firma Ipsos. Zgodnie z wynikami sondażu, na pierwszym miejscu znalazł się kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski, który zdobył 54,1 proc. głosów. Zdobycie ponad 50 proc. poparcia oznacza, że w Warszawie nie będzie potrzebna druga tura wyborów.

>>> ZOBACZ SERWIS WYBORCZY TVN24.PL <<<

Na drugiej pozycji znalazł się kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki z wynikiem 30,9 proc.

Podium zamyka kandydat komitetu Wygra Warszawa Jan Śpiewak, który wśród badanych zdobył 3 proc. poparcia.

Poza podium znaleźli się: Marek Jakubiak: 2,6 proc., Justyna Glusman: 2,6 proc., Andrzej Rozenek: 1,5 proc.

Jacek Wojciechowicz i Janusz Korwin-Mikke zdobyli po 1 proc. głosów. Jakub Stefaniak i Piotr Ikonowicz uzyskali po 0,8 proc., Paweł Tanajno: 0,6 proc., Jan Potocki i Sławomir Antonik - po 0,4 proc. i ostatnia - Krystyna Krzekotowska zdobyła 0,3 proc.

Trzaskowski: poseł, minister, europoseł

Rafał Trzaskowski urodził się w Warszawie. Ma 46 lat, jest żonaty z Małgorzatą, którą poznał podczas studiów. Mają dwoje dzieci: 13-letnią Olę i 9-letniego Stasia.

Obecnie jest posłem z ramienia Platformy Obywatelskiej. Mandat w wyborach w 2015 roku zdobył kandydując w Krakowie. W Sejmie pełni funkcję wiceprzewodniczącego komisji do spraw Unii Europejskiej. Od listopada 2016 roku jest członkiem zarządu krajowego PO.

W przeszłości przez rok był wiceministrem spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Odpowiadał przede wszystkim za politykę europejską i relację z Unią Europejską. Wcześniej (także przez rok, od 2013 do 2014) w rządzie Donalda Tuska pełnił funkcję ministra Administracji i Cyfryzacji. Zajmował się między innymi ochroną danych osobowych w sieci, cyberbezpieczeństwem i dostępnością treści w Internecie dla niepełnosprawnych.

W latach 2009-2013 był członkiem Parlamentu Europejskiego. Wcześniej, w latach 2000-2001 pracował jako doradca Sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej w gabinecie szefa Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej.

Zanim zaangażował się w politykę, był między inny tłumaczem i nauczycielem języka angielskiego.

Trzaskowski ma tytuł doktora nauk humanistycznych, który zdobył w 2004 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Jest też absolwentem Kolegium Europejskiego w Natolinie, a także stypendystą Oxford University i paryskiego Instytutu Unii Europejskiej do spraw Badań nad Bezpieczeństwem.

Ojciec Trzaskowskiego - Andrzej - był jazzmanem, kompozytorem i pianistą. Pochodził z Krakowa. Jego matka jest warszawianką od pokoleń.

Jaki: radny, poseł, wiceminister

Patryk Jaki urodził się w Opolu. Do Warszawy - jak sam mówił - przeprowadził się prawie dekadę temu. Wraz z żoną i 3-letnim synem Radkiem mieszka w Wawrze. Ma 33 lata.

Obecnie jest posłem, od listopada 2015 roku - wiceministrem sprawiedliwości, a od maja 2017 roku - pełni funkcję szefa komisji weryfikacyjnej zajmującej się badaniem nieprawidłowości w warszawskiej reprywatyzacji. W przeszłości (od 2006 do 2011 roku) był radnym Opola. W 2006 roku zdobył mandat radnego z list Platformy Obywatelskiej. Zaraz po wyborach opuścił tę partię i związał się z Prawem i Sprawiedliwością. Z tego ugrupowania cztery lata później zyskał reelekcję. Nie dokończył jednak kadencji, ponieważ rok po wyborze na radnego dostał dostał się do Sejmu.

W 2012 roku współtworzył partię Solidarna Polska, której członkiem był do października 2018 roku. Podczas debaty kandydatów na prezydenta Warszawy ogłosił, że złożył rezygnację, bo chce być "bezpartyjnym prezydentem Warszawy".

Wczesny start

Obaj politycy prowadzili długą kampanię. Trzaskowski został oficjalnie ogłoszony jako wspólny kandydat Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej już w listopadzie ubiegłego roku. W związku z tym, ze startu w wyborach na prezydenta wycofał się zgłoszony wcześniej przez Nowoczesną Paweł Rabiej, który został przedstawiony jako kandydat na wiceprezydenta Rafała Trzaskowskiego.

Na oficjalne nazwisko kandydata Prawa i Sprawiedliwości trzeba było czekać znacznie dłużej. Przez kilka tygodni medialnych spekulacji mówiło się między innymi o takich nazwiskach jak Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, Michał Dworczyk z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Ostatecznie kandydatem został właśnie ten ostatni. Jego start został oficjalne ogłoszony pod koniec kwietnia.


Intensywna kampania

Zarówno Jaki, jak i Trzaskowski rozpoczęli aktywną walkę o głosy warszawiaków jeszcze przed oficjalnym startem kampanii (ta ruszyła formalnie 14 sierpnia). Prześcigali się w pomysłach i wyborczych wydarzeniach. Kiedy w czasie majówki Jaki grillował na plaży nad Wisłą, Trzaskowski nie chciał pozostać w tyle i robił to samo - w Parku Bródnowskim.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej organizował serię spotkań z mieszkańcami w dzielnicach, a potem spacerował po Warszawie z niebieską ławką, na której rozmawiał z wyborcami. Wraz z całą Koalicją Obywatelską organizował też konwencje, a indywidualnie - regularne konferencje prasowe. Na nich prezentował kolejne punkty swojego programu, dotyczące między innymi polityki mieszkaniowej, przestrzennej, komunikacji, edukacji czy zdrowia. We wrześniu otrzymał oficjalne wsparcie ze strony Kongresu Kobiet.

Jaki od razu po ogłoszeniu startu w wyborach rozpoczął spotkania z wyborcami. Najpierw bardziej oficjalne - w lokalnych centrach kultury, bibliotekach czy urzędach. Potem w bardziej spontaniczne - w terenie. W ramach akcji "Stoimy pod blokiem" odwiedził sto osiedli i blokowisk, rozmawiał z mieszkańcami i rozdawał owoce. Wszystkie spotkania były szeroko relacjonowane w mediach społecznościowych przez współpracowników kandydata.

Zacięta końcówka

Obaj kandydaci utrzymali intensywne tempo do końca kampanii. Trzaskowski od północy z czwartku na piątek prowadził akcję "24 godziny dla Warszawy". W tym czasie zorganizował między innymi konferencję w warszawskim metrze, spotkał się z burmistrzem Piaseczna, rozdawał ulotki i kawę mieszkańcom Warszawy. Akcję i całą kampanię podsumował chwilę przed północą przed Sejmem.

Jaki był na nogach jeszcze dłużej. Przez 36 godzin spotykał się z dziennikarzami w ramach akcji "36 impulsów" - co godzinę organizował konferencje, na których prezentował kolejne punkty swojego programu. Był między innymi na Odolanach, na Bemowie czy Pradze Północ. Całość podsumował przy kolumnie Zygmunta na placu Zamkowym.

Zdjęcie na stronie głównej: Jacek Dominski / REPORTER/EAST NEWS

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2018 14:13 ~Warszawiak

  No coś się musi dziać jeżeli PROGRAMU BRAK, ktoś czy coś musi tą ławeczkę w końcu zapełnić....może nowi łowcy kamienic???

 • WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 13:16 ~WWA


  taaaaaa~taaaaaa

  To teraz parada równości co miesiąc, delegalizacja marszu niepodległości, tęcza na każdym rondzie.
  nick~nick

  I będzie kolorowo, biało-czarno z rosnąca przewagą czarnego zwłaszcza po zmroku.
  I rowerowa obwodnica śródmiejska, aby wyłączyć całkowicie z ruchu centrum i pozostawić na marsze i maratony... O autach nie wspomnę, będzie zakaz wjazdu do miasta.
  Straż miejska ma być zreformowana i będzie wyłapywać parkujących spoza miasta oraz będzie pomagać w eksmisjach z zajmowanych zreprywatyzowanych kamienic a także będzie kontrolować stan umysłu mieszkańców miasta- wszystkich antyczaskowskich będą urzędowo nawracać w pokoju 101.  Mieszkania komunalne + obok w pobliżu Pałacu nowy szalet... tzn. park miejski dla okolicznego elementu.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 11:51 ~Tomek

  Czy Trzaskowski wstrzyma budowę S2, czy - skoro most już w budowie - dalej będzie budowana?

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 10:38 ~nick

  taaaaaa~taaaaaa

  To teraz parada równości co miesiąc, delegalizacja marszu niepodległości, tęcza na każdym rondzie.

  I będzie kolorowo, biało-czarno z rosnąca przewagą czarnego zwłaszcza po zmroku.
  I rowerowa obwodnica śródmiejska, aby wyłączyć całkowicie z ruchu centrum i pozostawić na marsze i maratony... O autach nie wspomnę, będzie zakaz wjazdu do miasta.
  Straż miejska ma być zreformowana i będzie wyłapywać parkujących spoza miasta oraz będzie pomagać w eksmisjach z zajmowanych zreprywatyzowanych kamienic a także będzie kontrolować stan umysłu mieszkańców miasta- wszystkich antyczaskowskich będą urzędowo nawracać w pokoju 101.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 10:19 ~aaa

  Henry~Henry

  Tan ,,pan" WARSZAWIAK nawet nie wie gdzie jest ul. Marymoncka !!!!!!!

  Dramat ,co będzie dalej ???

  Dalej ? Kasprowicza.

 • Boom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 09:48 ~Boom


  Warszawiak~Warszawiak

  Ludzie wy to jednak Debile jesteście, nie jestem za PISem ale głosować na Trzskowskiego który nie ma wizji dla miasta to totalne Debilstwo, Brawo wy i nie zdziwcie się jak będą dalej kradli kamienice i roz... firmy po za tym nic dla miasta tak dalej Idioci.
  Damy radę~Damy radę

  To zaprzańcy, pomiot tych, co do Polski przyjechali na pancerzach czołgów. Trzeba z nich tylko oczyścić naszą ojczyznę i będzie lepiej. Oni za michę zdradzą własną matkę, więc nie ma co się dziwić, że głosują na szemranych.


  Zabrakło uśmieszku na końcu do pełnej ironii. Inaczej tego nie można traktować.

 • adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 09:47 ~adam

  svd~svd

  Śmierdzi szwindlem na kilometr jak podczas poprzednich wyborach na prezydenta miasta.

  jakie piękne pomówienia w stylu pisowskim - właśnie tacy ludzie głosowali na jakiego

 • młociniak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 09:46 ~młociniak


  Henry~Henry

  Tan ,,pan" WARSZAWIAK nawet nie wie gdzie jest ul. Marymoncka !!!!!!!

  Dramat ,co będzie dalej ???
  Krzysiek~Krzysiek


  Głupia argumentacja. Sam wielokrotnie się przekonałem, że słoiki lepiej znają różne rejony Warszawy niż rodowici Warszawiacy - pierwsi wynajmują mieszkania, często je zmieniają, więc przenoszą się po mieście z miejsca na miejsca. Zasiedzeni w Warszawie zwykle mieszkają w jednym miejscu, znają swój rejon, rejon pracy i centrum.

  PS. Akurat gdzie jest Marymoncka to wiem, urodziłem się w Szpitalu Bielańskim.


  Ale on jest przy Cegłowskiej :P

 • piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 09:32 ~piotr

  jak można wybrać kogoś z partii co już się nie sprawdza i ma sporo za uszami.. za pisem nie jestem ale.. może komuś innemu dać szansę..

 • WXTC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.10.2018 09:29 ~WXTC

  waws~waws

  Najważniejsze że miasto zostało obronione przed komunistami i brunatnymi. Widać było mobilizacje ludzi u mnie w komisji było widać że ludzie chcą głosować.


  Afrykańska inwazja jest jeszcze gorsza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »