Informacje

27.02.2016 16:45 Zamknięte ulice

Solidarni z Lechem Wałęsą.
KOD manifestował w Warszawie

SERWISY:

Kilkadziesiąt tysięcy osób wzięło udział w manifestacji Komitetu Obrony Demokracji. Podczas przemówień odwoływano się do ostatnich wydarzeń; tłum skandował "Lech Wałęsa". Odczytano też list od byłego prezydenta. Organizatorzy poinformowali też, że zbierali podpisy pod projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Około godziny 13 tysiące osób zebrały się w al. Zielenieckiej. Do uczestników marszu KOD przemówił Mateusz Kijowski, lider KOD. - Musimy domagać się niezawisłości Trybunału Konstytucyjnego, wolnych mediów publicznych, musimy bronić naszego prawa do prywatności  i niezależności prokuratury, a także prawa własności i naszych praw wyborczych - wyliczał.

Jak poinformował na Twitterze Jarosław Jóźwiak, wiceprezydent stolicy, w w chwili rozpoczęcia marszu brało w nim udział około 17 tysięcy osób. Po godzinie 15, według Jóźwiaka, liczba uczestników wzrosła do 55 tysięcy. Przed godziną 17 wiceprezydent podsumował marsz KOD-u.

"Lech Wałęsa"

Później na scenę ustawioną przy rondzie Waszyngtona wszedł Grzegorz Schetyna (PO). Zaapelował między innymi o obronę dobrego imienia Lecha Wałęsy.

"Lech Wałęsa" – zaczął skandować tłum.

- Nie pozwolimy  na to, żeby Polska była zawłaszczona. "Nie" państwu PiS, "nie" Jarosławowi Kaczyńskiemu – podkreślał Schetyna.

"Sto dni łamania prawa"

- Minęło sto dni łamania prawa, ale obawiam się, że będzie jeszcze gorzej. Rozmowa została zastąpiona inwigilacją, a uśmiech agresją. Kaczyński mówi, że nie ustąpi – ustąpi, jak będziemy razem - przekonywał z kolei Ryszard Petru (.Nowoczesna). - Jarosław Kaczyński ustąpi, jak będziemy protestować w parlamencie i na ulicach - dodał.

I przypomniał, że 8-9 marca Trybunał Konstytucyjny sprawdzi, czy ustawa dotycząca TK jest zgodna z konstytucja. - Jeżeli nie będzie, to Jarosław Kaczyński powie, ze nie uznajemy wyroku. Dlaczego? Bo to jest opinia - stwierdził Petru. - Będziemy musieli ich zmusić, żeby skorygowali, co zepsuli, trzeba przywrócić ład konstytucyjny - zaznaczył.

- Wielkość ocenia historia, a nie urzędnik IPN czy PRL-owski prokurator - mówiła z kolei Barbara Nowacka, nawiązując m.in. do sprawy Lecha Wałęsy. -  Polska jest naszą wspólnotą. Nie odbierze nam tej wspólnoty żaden prezes, żaden prezydent-marionetka i żadna premier-wydmuszka - podkreślała.

List od Wałęsy

Po przemówieniach Mateusz Kijowski odczytał list od Lecha Wałęsy.- Pamiętałem papiery podsuwane mi przez SB, które podpisałem, wierząc, że nowa władza, wstrząśnięta grudniową tragedią, zmieni swój stosunek do robotników. Nigdy nie zgodziłem się na współpracę, nigdy nikogo nie skrzywdziłem, lecz to doświadczenie nauczyło mnie, że tylko wspólne działanie daje szansę na sukces. Ale nie tylko. Daje też poczucie bezpieczeństwa. Przestajesz być sam - napisał w odczytanym liście Wałęsa.

- Wielokrotnie namawiano mnie, bym zdradził Solidarność i stanął na czele koncesjonowanych związków zawodowych. Nie uległem tej presji - zapewnił b. lider "S".

- W najgorszych snach nie przewidywałem, że po latach walki o wolność, po latach represji, rewizji i aresztów, aparat demokratycznego państwa uderzy w nas, prześladowanych przeciwników systemu komunistycznego" - napisał Wałęsa. Zwrócił się też do tych, którzy urodzili się już w wolnej Polsce: "Nie dajcie sobie wmówić, że to komunistyczne służby specjalne przyniosły nam wolność i niepodległość. Nie pozwólcie, by system, który nas zniewalał zakorzenił się w waszych umysłach i sercach. Niepodległość i wolność zdobyliśmy i zagospodarowaliśmy my. My, Solidarność. My, polskie społeczeństwo. My, naród - odczytał Kijowski.

Na placu

Po godzinie 16 większość uczestników marszu dotarła już na plac Piłsudskiego. Organizatorzy odtworzyli nagranie z przemówienia Lecha Wałęsy, które wygłosił w amerykańskim Kongresie w 1989 roku. Do zgromadzonych przemówił także Mateusz Kijowski, lider KOD.

Manifestacja odbywała się pod hasłem "My, Naród". Organizatorzy zbierali podpisy pod KODowskim, projektem ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. "Musimy zebrać minimum sto tysięcy podpisów. Pokażmy, że tyle zbierzemy w jeden dzień! A potem zbierzmy jeszcze więcej !" - zaapelowali.

Marsz przeszedł z przed Stadionu Narodowego ulicami: al. Zieleniecka – al. Poniatowskiego – most Poniatowskiego – Al. Jerozolimskie – Marszałkowska – Królewska. Finał marszu odbył się na placu Piłsudskiego.

Przemarsz powodował spore utrudnienia w ruchu w centrum miasta. Autobusy kierowano na objazdy.

kw/r/ ran/jb

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2016 00:30 ~gosc

  Slugusy kleru - do kosciola i calowac stopy ks. Gilla, tego milosnika dzieci...
  ...a jak ktos glodny, to do biednego slugi bozego, ktory znowu wyludzil 20 milionow z kasy panstwowej ...

 • Gosć

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.03.2016 12:48 ~Gosć

  Widać że to komuchy ! Nie świętują wraz z katolikami Tylko protestują

 • Gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2016 13:42 ~Gość

  Wreszcie wybrano nową i godną tego hasła Miss Polonia. Została nią pogromczyni tramwajów z Gdańska. Nos trochę krzywy, ale za to figura nienaganna, intelekt jak żywe srebro. Jeżeli wyślemy babę na wybory miss świata sukces ma murowany. Proponuję aby wystawić ją do festiwalu Eurowizji. Jeżeli przestanie się golić, sukces murowany.

 • XYZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.02.2016 00:25 ~XYZ

  Niech lud tubylczy protestuje i wspiera tych co im wiek emerytalny podnieśli i zabrali leki, sieroty ubeckie śmiać się chce jak patrze ma nich, okradani przez lata znaleźli sobie wieszcza, kupionego przez Petru..

  Komitet Obrony Komunizmu, idźcie napić wódy z Michnikiem Lepiej

 • pchła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2016 17:55 ~pchła

  Gazeta wyborcza , Tvn ,itd te media wybrane za PO .PSL tz.lepszego Sortu nic dobrego nie napiszą na wybranego demokratycznie prezydenta i rząd . Jest to wojna a zarazem zamach na rządzącą władze . Wstydzę się że głosowałem na oszusta Wałęsę i nstawiałem głowę za solidarnościowców . DLA MNIE NAJWIĘKSZYM BOHATEREM BYŁ POLAK PAPIEŻ I KSIĄDZ POPIEŁUSZKO !

 • Magnat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2016 17:53 ~Magnat


  Monika~Monika

  Mochery z KODu idzcie sobie protestowac do Lasku Kabackiego, a nie nawet w sobote ludziom zycie utrudniac
  jaja~jaja

  Mochery (piszę tak , jak ty) się na ciebie obrażą, bo to wyznawcy Rydzyka,a pośrednio i Kaczyńskiego, więc w marszach KOD - u na pewno nie uczestniczą. Nieźle ci się w tej głowie pokiełbasiło :)

  ...i tu się mylisz jaja. Monika ma rację z tymi mocheram na marszu KODu. Przeciez oprócz starych ubeków i ich rodzin, lezą takie same mochery, majace tylko inne, znacznie gorsze bożyszcza.

 • Magnat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2016 17:49 ~Magnat

  jeep~jeep

  Kościół dał się kupić za srebrniki,8 baniek na fundusz,a bandycie z Torunia 26...i teraz bedzie siedział cichutko.

  Taaak? I wtedy się obudziłes, prawda? Bardzo mnie urzekła twoja opowieśc, tylko bierz połowe tego co dotychczas.

 • meusche

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2016 17:10 ~meusche

  W demonstracji w W-wi uczestniczyli ludzie starsi.Mlodzieży nie bylo.Rozumiem ,że KOD to kommitet obrony dochodow UB,resortowcow i kwiczących PO PSL.Jak mają czelnosc popierac i maszerowac pod haslem MY NAROD POLSKI takie nazwiska jak Petru, Scheuring,Lieder,Furgo Schmidt?

 • jaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2016 16:57 ~jaja

  ON42ON42

  wy narod a oni wladza i wami rzadza:)

  Niedługo skończy się to bezprawie. Jeszcze na razie łatwiej manifestować niż za komuny, więc skoro udało się obalić komunę, to uda się i komuną-bis

 • jaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.02.2016 16:49 ~jaja

  Monika~Monika

  Mochery z KODu idzcie sobie protestowac do Lasku Kabackiego, a nie nawet w sobote ludziom zycie utrudniac

  Mochery (piszę tak , jak ty) się na ciebie obrażą, bo to wyznawcy Rydzyka,a pośrednio i Kaczyńskiego, więc w marszach KOD - u na pewno nie uczestniczą. Nieźle ci się w tej głowie pokiełbasiło :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Obsiali trawą zaparkowane auto. Nietypowy efekt remontu

Obsiali trawą zaparkowane auto. Nietypowy efekt remontu

Na Szaserów drogowcy chcieli zlikwidować nielegalną - jak twierdzi Zarząd Dróg Miejski - zatoczkę parkingową i zamiast niej zasiać trawnik. Na przeszkodzie... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »