Informacje

30.06.2016 08:49 impreza we wrześniu

"Sokołowsko na Wałbrzyskiej", czyli spotkania z Kieślowskim

SERWISY:


Specjalne pokazy filmów, wystawa zdjęć oraz wyjątkowa odsłona 6. Sokołowsko Festiwalu Filmowego "Hommage a Kieślowski" to kolejne wydarzenia wpisujące się w obchody Roku Krzysztofa Kieślowskiego.

13 marca przypadała 20. rocznica śmierci reżysera "Dekalogu", "Podwójnego życia Weroniki", trylogii "Trzy kolory", a w poniedziałek 27 czerwca - 75. rocznica jego urodzin.

"Część dzieciństwa"

W związku z obchodami Roku Kieślowskiego specjalny program będzie miała tegoroczna 6. edycja poświęconego artyście festiwalu Sokołowsko Festiwal Filmowy "Hommage a Kieślowski". Z miejscowością Sokołowsko koło Wałbrzycha, w której odbywa się doroczna impreza, związane było życie Kieślowskiego.

- Reżyser spędził tu część dzieciństwa, pierwszy raz spotykając się ze sztuką filmową w istniejącym do dziś Kinie Zdrowie, wciąż działającym dzięki staraniom Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ. Sokołowsko ma także długą tradycję uzdrowiskową w leczeniu chorób płuc, leczył się tu, cierpiący na gruźlicę, Roman Kieślowski – ojciec reżysera. Reminiscencje z tamtych czasów Kieślowski zawarł w filmie dokumentalnym "Prześwietlenie" (1974) - przypomina Fundacja Sztuki Współczesnej In Situ, z inicjatywy której w Sokołowsku powstaje Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Dyrektorem artystycznym festiwalu w Sokołowsku jest Dorota Paciarelli.

"Sokołowsko na Wałbrzyskiej"

We wrześniu, równolegle z festiwalem w Sokołowsku, odbywać się będzie impreza filmowa w Warszawie - w siedzibie NInA przy ulicy Wałbrzyskiej 3/5 - zatytułowana "Sokołowsko na Wałbrzyskiej".

Dzięki współpracy In Situ i NInA część wydarzeń z programu festiwalu w Sokołowsku będzie dostępna także w stolicy. Warszawska publiczność będzie mogła śledzić debaty z gośćmi, dzięki transmisjom w siedzibie Instytutu. Równolegle w Sokołowsku i w NInA będzie można ponadto obejrzeć filmy: "Bez końca" (reż. Krzysztof Kieślowski, 1984), "Fuocoammare. Ogień na morzu" (reż. Gianfranco Rosi, Włochy, Francja, 2015), "Ja, Olga Hepnarova" (reż. Tomas Weinreb, Petr Kazda, Czechy, Polska, Słowacja, 2016), "Bracia" (reż. Wojciech Staroń, Polska, 2015), "Adwokaci – niemiecka historia" (reż. Birgit Schulz, Niemcy, 2009) oraz "Spotkanie z Krzysztofem Kieślowskim" (reż. Andreas Voigt, Niemcy, 1995). Wstęp na wszystkie wydarzenia w NInA będzie bezpłatny.

"Spotkanie..." to zapis rozmowy z Krzysztofem Kieślowskim - o powodach, dla których reżyser "Dekalogu" tworzył filmy, o odpowiedzialności dokumentalisty i kamerze jako "bardzo niebezpiecznym narzędziu". Kieślowski porusza w niej także osobiste wątki, jak strach czy pesymizm życiowy; tłumaczy, dlaczego zdecydował się zakończyć karierę reżyserską.

Wątkiem tematycznym przewijającym się w tegorocznej edycji Sokołowsko Festiwalu Filmowego "Hommage a Kieślowski" ma być funkcjonowanie i znaczenie prawa w życiu indywidualnym i społecznym.

Stanowić ono będzie punkt wyjścia dla debaty z udziałem Krzysztofa Piesiewicza. Tematem będą: obserwacje współscenarzysty "Czerwonego" i "Bez końca" z jego działalności w charakterze adwokata w procesach politycznych przeciw opozycji w latach 80., wybory, dylematy etyczne i moralne adwokatów oraz sposoby ich przedstawiania w kinie.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu dostępne będą na stronie www.hommageakieslowski.pl.

Krzysztof Kieślowski (ur. 27 czerwca 1941 r., zm. 13 marca 1996 r.) karierę rozpoczął w latach 60. jako dokumentalista. W latach 70. zrealizował m.in. filmy: "Z punktu widzenia nocnego portiera", "Siedem kobiet w różnym wieku" (oba filmy zostaną pokazane w kinie Kultura), a także "Pierwszą miłość" i "Życiorys". Od połowy lat 70. Kieślowski coraz częściej realizował filmy fabularne, współtworząc kino moralnego niepokoju. Były to m.in.: "Personel" i "Spokój", które cechowało dokumentalne zacięcie (oba w programie retrospektywy).

Najbardziej znane filmy Kieślowski stworzył we współpracy ze scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Były to m.in.: "Krótki film o zabijaniu" i "Krótki film o miłości" wchodzące w skład cyklu "Dekalog", "Podwójne życie Weroniki" i trylogia "Trzy kolory". Przedwczesna śmierć reżysera przerwała jego prace nad kolejnym tryptykiem filmowym: "Raj", "Czyściec", "Piekło" - przypomina SFP.

Kieślowski był laureatem m.in.: Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za "Trzy kolory: Niebieski", Srebrnego Niedźwiedzia w Berlinie za "Trzy kolory: Biały", Felixa - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej za "Krótki film o zabijaniu".

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Borys

    zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2016 12:20 ~Borys

    Wypada jeszcze w tym miejscu przypomnieć o "Amatorze" (1977). Widać tu wątki autobiograficzne, a na pewno blaski i cienie zawodu filmowca - dokumentalisty swojej epoki zafascynowanego możliwością utrwalania zdarzeń, ale także rozczarowanego faktem wykorzystywania kamery do manipulowania innym człowiekiem. "Amator" wpisuje się dobrze w tematykę obchodów.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »