Informacje

26.01.2015 11:49 trasy dla jednośladów zimą

Śnieg na ścieżkach rowerowych. "Na oczyszczenie jest 6 godzin"

SERWISY:


Śnieg zalega na ścieżkach rowerowych. Jeszcze niedawno ratusz obiecywał, że część z nich będzie odśnieżana. - Wykonawca realizuje prace wyłącznie na nasze polecenie. Od jego otrzymania ma 6 godzin na oczyszczenie tras - wyjaśnia Zarząd Transportu Miejskiego.

Po niedzielnych opadach przyjrzeliśmy się ścieżce w al. Jana Pawła II przy ulicy Anielewicza. Śnieg na trasie dla jednośladów był zarówno ok. 19.30 jak i przed godz. 22. Sytuacja niewiele się zmieniła także w poniedziałek rano. Przed godz. 7 zalegała na ścieżce już nieco mniejsza warstwa śniegu, ale wciąż była.

"Polecenie wydane rano"

Tymczasem pod koniec listopada ZTM zapowiedział, że będzie odśnieżał wybrane trasy rowerowe - w tym al tę w al. Jana Pawła II.

SPRAWDŹ, KTÓRE MAJĄ BYĆ OCZYSZCZANE.

Dlaczego zatem było tam biało?

ZTM tłumaczy, że prace nie są wykonywane w czasie opadów. - Wybrane drogi dla rowerów (kilkanaście korytarzy o łącznej długości ponad 80 km) są odśnieżane na podstawie porozumienia ZTM, przez Zakład Remontów i Konserwacji Dróg. Wykonawca realizuje prace wyłącznie na nasze polecenie - jest ono wydawane w oparciu o analizę sytuacji pogodowej i prognoz. Od jego otrzymania ma 6 godzin na oczyszczenie tras. Polecenie zostało wydane w poniedziałek rano, zatem po południu trasy powinny być już odśnieżone - wyjaśnia Magdalena Potocka, rzeczniczka ZTM.

Potwierdziła to rzeczniczka ZRiKD. - Rano 26 stycznia do zakładu wpłynęło zgłoszenie telefoniczne  i przed godz. 14:00 ścieżki, które są w utrzymaniu wydziału drogowego zajmującego się również tą w al. Jana Pawła II, zostały odśnieżone - zapewnia Karina Stopa.

Tylko piasek

I dodaje, że celem akcji jest doprowadzenie tras do stanu przejezdności, gdy przewiduje się dłuższe zaleganie śniegu. - Zaś prognoza podpowiada, że warunki pogodowe będą odpowiednie do jazdy rowerem. Dlatego odśnieżanie nie jest prowadzone podczas opadów śniegu lub gdy możemy przewidywać, że śnieg stopnieje w ciągu najbliższych godzin - wyjaśnia rzeczniczka.

Sprawdź prognozę na 16 dni na tvnmeteo.pl.

ZTM przypomina również, że do odśnieżania nie jest używana sól, tylko piasek. - Przy większych mrozach może to oznaczać, że miejscami może pozostać niewielka warstwa lodu. Decyzję o niestosowaniu soli podjęliśmy po rozmowach z ZOM i rowerzystami - z troski o stan sprzętu rowerowego i zieleni miejskiej - zapewnia Potocka.

ran/lulu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rowerzysta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2015 11:52 ~Rowerzysta

  Jeżdżę rowerem po drogach przez okrągły rok od 25 lat. Jeżeli ktoś chce jeździć rowerem szybko i bezpiecznie, nigdy nie wybierze ścieżki rowerowej. Nie da się nią dojechać tam, gdzie się chce. Trzeba cały czas wjeżdżać i zjeżdżać na jezdnię. Ścieżka stale krzyżuje się z jezdnią, więc można też łatwo wjechać pod samochód. Jest nieoświetlona lub źle oświetlona, nierówna, brudna, pokryta śniegiem, lodem, śmieciami lub liśćmi. Zagrożeniem dla rowerzysty na ścieżce są przechodnie, biegacze, dzieci, rolkarze, psy i inni rowerzyści, bo nikt nie zachowuje tu takiej ostrożności jak na najezdni.

  Rowerzysta jadący jezdnią nie ma większości z tych problemów - musi tylko uważać na dziury i zachować ostrożność przy zmianie pasów oraz na skrzyżowaniach. Nigdy nie były mi również potrzebne żadne pasy rowerowe. Jest to pomysł niemal równie szkodliwy jak ścieżki rowerowe: ogranicza szerokość jezdni dostępnej dla samochodów, a pas rowerowy staje się rodzajem pobocza, na którym zbiera się wszelki brud i breja śniegowa.

  Rachunek strat jest następujący: Miasto zadłużyło się, żeby wybudować ścieżki i pasy rowerowe i będzie wyrzucać w błoto kolejne miliony na ich utrzymanie. Kierowcy mają mniej miejsca na jezdni, jeśli są na niej pasy rowerowe. Jeśli nie ma pasów, ale gdzieś w pobliżu jest ścieżka, to trąbią na rowerzystów, którzy w niczym im nie przeszkadzają. W efekcie rośnie wzajemna "życzliwość" użytkowników dróg. Krótko mówiąc, ścieżki i pasy rowerowe są przekleństwem dla rowerzystów, kierowców i wszystkich innych, którzy za to płacą. Gdybym mógł je zlikwidować (z wyjątkiem szczególnych przypadków), to zrobiłbym to natychmiast. W Polsce (w odróżnieniu od np. Austrii) zwieńczeniem całej tej głupoty jest przepis, że rowerzyści mają obowiązek, a nie prawo, jeździć po ścieżkach, jeśli gdzieś w pobliżu takie się znajdują.

 • nikkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.01.2015 23:54 ~nikkk

  Samochodem w miescie w zimę w sniegu wcale nie jest bardziej szybciej niż komunikacja miejską czy rowerem nad jadąc w sniegu. Przede wszystkim taki samochod trzeba od sniezyć, zeskrobac szyby co trwa z 5- 10 min , w tym czasie mozemy juz przejsc do komuinikacji miejskiej i jechac do celu. To samo sie tyczy roweru wsiadamy i jedziemy, moze bedziemy jechac pare minut dluzej, jak bedzie snieg, niz autem ale zaoszczedzimy na paliwie

 • asdf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2015 00:10 ~asdf

  ZadziwionyNiewiedzą~ZadziwionyNiewiedzą

  Rowerzysta nie zna przepisów które znać powinien każdy właściciel posesji przy której jest chodnik przylegający do niej. W tej sytuacji robiąc te zdjęcia a opady w Warszawie występowały wyszedł w mojej ocenie na durnia na własne życzenie. Cóż to jest dowód jaki poziom reprezentują rowerzyści, przepisów nie znają ale masy dla niedouczonych organizują, może lepiej zamiast masy krytycznej nauczyli by się przepisów. Wystarczy żeby każdego dnia kierowcy samochodów ściśle trzymali się przepisów, a trup rowerzysty w Warszawie będzie ścielił się gęsto.

  no i tu się mylisz trollu... gdyby trzymali się przepisów to by wielu rowerzystów nie trafiło do szpitala a nawet i do piachu... zaczęło by jeździć ścieżkami a nie ulicą

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:53 ~ola

  No ale nie napisaliście najważniejszego. Czy ten biedny cyklista, w końcu wyrwał się z tej morderczej pułapki?
  I o której pojechał dalej???
  Cały kraj, w napięciu, czeka na te informacje!

 • Noszk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:40 ~Noszk

  qwerty~qwerty

  W sumie to czeku miasto odśnieża jezdnie dla samochodów, skoro podatki kierowców nie trafiają do budżetu miasta tylko państwa, więc Warszawa nic z tego nie ma, więc dopłacamy do wygody kierowców.

  Ok nie będzięmy dopłacać do karetki pogotowia niech ugrzęźnie w zaspach a ty zdychaj w męczarniach, tego chcesz? A może wolisz spłonąć żywcem bo straż pożarna nie dojedzie, albo żeby ktoś obił ci pysk lub niszczył mienie bezkarnie, to proszę bardzo wymądrzaj się, na szczęście gdy spełnimy twe oczekiwania szybko zdechniesz ku naszej uciesze na własne swe życzenie bo nikt nie przyjedzie ci z pomocą. Gratuluje braku rozsądku może lepiej wyjedź pracować za granicę i tam płać podatki.

 • ZadziwionyNiewiedzą

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:34 ~Zadziwiony…

  Rowerzysta nie zna przepisów które znać powinien każdy właściciel posesji przy której jest chodnik przylegający do niej. W tej sytuacji robiąc te zdjęcia a opady w Warszawie występowały wyszedł w mojej ocenie na durnia na własne życzenie. Cóż to jest dowód jaki poziom reprezentują rowerzyści, przepisów nie znają ale masy dla niedouczonych organizują, może lepiej zamiast masy krytycznej nauczyli by się przepisów. Wystarczy żeby każdego dnia kierowcy samochodów ściśle trzymali się przepisów, a trup rowerzysty w Warszawie będzie ścielił się gęsto.

 • BrumBrum

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:23 ~BrumBrum


  MCV~MCV

  Nie wiem co jest większą zarazą czy śnieg czy pedały na rowerach do tego daltoniści !! Bo taniej ? Na wsi się zawsze rowerem dymało to tak zostało !!!
  heppy~heppy

  nie taniej, tylko fajniej. to jest frajda, coś od życia:) a nie telewizornia i samojazdosmród. zima jest cool.

  Jak byłem mały, też lubiłem zimę i jazdę na rowerku. Teraz z radością patrzę na zimowy i rowerkowy entuzjazm mojego synka.

 • cha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:16 ~cha


  antyrower~antyrower

  Jak komuś się tak nudzi, że robi fotki drogi rowerowej o różnych porach to niech lepiej wweźmie miotłe i pozamiata! większych problemów ludzie nie mają kuźwa!
  rowerek~rowerek


  Droga dla rowerów odśnieżona być musi...takie są zoobowiązania władzy a ja na to płacę podatki.
  A ty wieśniaku cebulaku wsiadaj w autobus i nie marudź, bo w twojej starej syrence akumulator padł i zaszpanować nie możesz.


  Jak dorośniesz i pójdziesz do pracy, to może też na syrenkę uskładasz.

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:11 ~hehehe

  dfs~dfs

  Są sprawy dużo ważniejsze niż odśnieżanie ścieżek rowerowych. Płacę podatki, ale nie chcę, żeby trwoniono pieniądze na odśnieżanie ścieżek. Dla mnie to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Lepiej wydać je na inne, ważniejsze cele... np. odnawiać nierówne chodniki, łatać dziury w jezdniach lub dbać o zieleń.

  Ostatnio słyszałem, że w jezdniach nie ma dziur, to wykruszenia.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2015 07:09 ~pozdrawiam

  qwerty~qwerty

  W sumie to czeku miasto odśnieża jezdnie dla samochodów, skoro podatki kierowców nie trafiają do budżetu miasta tylko państwa, więc Warszawa nic z tego nie ma, więc dopłacamy do wygody kierowców.

  W świetle tego co napisałeś/łaś, byłoby celowe ograniczenie dostępności do wszystkiego co jest finansowane z podatków w paliwie tak, aby mogli korzystać z tego tylko kierowcy (np. 20% akcyzy od paliw trafia do PKP). Po drugie kierowcy płacą też podatki w Warszawie. I na koniec zastanów się czy Twój postulat nie uderzy w komunikację autobusową, bo ja z napędem na 4 koła z zimowymi oponami dam sobie radę, często jeździłem po nieodśnieżonych ulicach, które odśnieżone nie były, ponieważ nie jeżdżą tam właśnie autobusy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »