Informacje

20.04.2017 14:39 przegląd prasy

Smoleńsk zamiast Poniatowskiego? Sasin: można sobie wyobrazić

SERWISY:


Tydzień temu ogłoszono konkurs na projekt dwóch pomników smoleńskich. Dziś Jacek Sasin podtrzymuje, że nie staną przed Pałacem Prezydenckim, ale jednocześnie przyznaje, że może sobie wyobrazić przeniesienie stamtąd monumentu księcia Józefa Poniatowskiego. Słowa padły w wywiadzie dla dziennika "Rzeczpospolita".

Dziennikarz dopytywał, czy pomniki smoleńskie muszą stanąć przed Pałacem Prezydenckim? - Jesteśmy realistami. Wiemy, że tam nie ma na nie miejsca. Choć można sobie wyobrazić przeniesienie pomnika Księcia Poniatowskiego - odpowiedział polityk PiS.

Podtrzymał, że Lech Kaczyński powinien być upamiętniony osobnym monumentem. - Sprzeciwiamy się zaszufladkowaniu Lecha Kaczyńskiego tylko jako ofiary katastrofy smoleńskiej. To przede wszystkim prezydent RP, prezydent stolicy, minister sprawiedliwości, szef NIK, jeden z liderów "Solidarności". Lech Kaczyński był architektem polskiej wolności i demokracji w Polsce. Będzie miał pomnik w centrum stolicy - argumentował Sasin.

Dopuścił myśl, że mediatorem w sprawie monumentów może być Grzegorz Schetyna. - Hanna Gronkiewicz-Waltz nie jest niezależnym bytem politycznym. Jest wiceprzewodniczącą PO podległą Schetynie. Dobrze byłoby, gdyby lider Platformy zaangażował się czynnie w budowę pomników smoleńskich. To byłby głos rozsądku, bo tu potrzebna jest atmosfera zgody - stwierdził Jacek Sasin.

"Będą wyścigi do ucha prezesa"

Do sprawy odnieśli się we "Wstajesz i Wiesz" politycy opozycji: Marek Sawicki (PSL) oraz Marcin Kierwiński (PO).

– Niestety w wykonaniu tej ekipy, żartem (propozycja przeniesienie pomnika Poniatowskiego - red.) nie jest, to pokazuje całą intencję Prawa i Sprawiedliwości. PiS uważa, że historia Polski zaczyna się od Lecha i Jarosława Kaczyńskich, uważają, że nie ma w Polsce bohaterów większych – mówił Marcin Kierwiński. – Zawsze wydawałoby się abstrakcyjne pomysły zaczynają się od drobnych wrzutek. Gdzieś komuś zakiełkowała taka idea, a teraz będą trwały wyścigi do ucha prezesa, kto tak naprawdę zgłosi ten pomysł – dodał.

Z kolei Marek Sawicki temat komentował żartobliwie. - Zastanawiałem się, dlaczego tak gruntownie remontowano Cytadelę i odnawiano tam nowy wjazd, być może po to, żeby Poniatowski na tym koniu wjechał ponownie do Cytadeli – żartował.

W programie "Jeden na Jeden" kwestię przenosin księcia Poniatowskiego skomentował także sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker. - W moim przekonaniu, dziś nie ma takiego tematu i ciężko na ten temat spekulować, bo nie ma takich pomysłów, nie znam takich projektów - stwierdził.

I dodał, że Warszawie powinny stanąć dwa pomniki: ofiary katastrofy smoleńskiej i prezydenta Lecha Kaczyńskiego. - Jest to sprawą naturalną, normalną. Wiemy, że komitet budowy pomników zaproponował miejsca w okolicy Pałacu Prezydenckiego i jestem przekonany, że w tej chwili tematu pomnika Poniatowskiego nie ma - podsumował Szefernaker.

Podali lokalizacje

Jeszcze przed świętami, przedstawiciele rządzącej partii ogłosili, że ruszają konkursy na koncepcje i projekty dwóch pomników smoleńskich. Ten poświęcony Lechowi Kaczyńskiemu widzą na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, a drugi - poświęcony ofiarom katastrofy - na skwerze księdza Twardowskiego, u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i Karowej.

Wstępnie o tych propozycjach wypowiedział się stołeczny konserwator zabytków. Stwierdził, że nie jestem w stanie sobie wyobrazić miedzy Prusem a Wyszyńskim dużego pomnika figuralnego. W przypadku ulicy Tokarzewskiego-Karaszewicza stawiał pytania o usytuowanie nowego monumentu w sąsiedztwie pomnika Piłsudskiego i przypomniał o wejściu do Hotelu Europejskiego.

kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2017 14:38 kubat

  A ja nie mogę sobie wyobrazić tego typa, jako normalnego człowieka.

 • chlopaq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 21:20 ~chlopaq

  Ja jestem za.

  Zawsze to będzie łatwiej przywrócić księcia Józefa Poniatowskiego na Jego miejsce, niż pozbyć się ot tak pomnika profesora, prezydenta RP, męża stanu, prezydenta Warszawy, prezesa NIKu, pierwszoplanowego aktora dziecięcego przeboju, z innego miejsca jak nie przymierzając Feliksa z Placu Bankowego.

 • Noticd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 21:17 ~Noticd

  mech~mech

  Najlepiej zygmunta z kolumny zamienić Lechem Kaczyńskim - tak po złości i na przekór wszystkim....

  Po co zamieniac. Nie lepiej ten papierowy leb co go zolnierze strzega przeszczepic zamiast glow wszystkich pomnikow i bedzie slicznie. Konserwator nawet nie zauwazy wiec nie bedzie protestowal.

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 19:50 ~stonka

  Ja bez problemu mogę sobie wyobrazić Jacka Sasina jako głównego specjalistę w urzędzie stanu cywilnego w Ząbkach.

 • mech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 19:10 ~mech

  Najlepiej zygmunta z kolumny zamienić Lechem Kaczyńskim - tak po złości i na przekór wszystkim....

 • f71

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 19:04 ~f71

  Wstyd Panie Sasin żeś z Ząbek... Pomnik Poniatowskiego przenosić... Niżej upaść nie mogłeś... Czy jak patrzysz w lustro to coś jeszcze widzisz?

 • PiS zda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 18:44 ~PiS zda

  "Goryle we mgle"

 • zbastujcie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 18:43 ~zbastujcie

  Tak się uparli do obrzydzenia na ten Smoleńsk, że już nawet zwolennicy PiS mają torsje. Robi to wrażenie, że bardziej zależy im na nieboszczykach niż na żywych. Co za dużo to niezdrowo.

 • załosnijestescie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 18:07 ~załosnijestescie

  chore pomysły jak wy przeniesiecie Poniatowskiego to ja robie referendum zeby wasze pomniki przenieść na Żolibórz do ogródka pewnej wilii

 • Uuuuu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2017 17:58 ~Uuuuu


  ytrewqqytrewqq

  wam chyba rozum odjęło...
  Piewo~Piewo

  Najpierw trzeba ten rozum mieć...

  Wszechmogacy ich pokarac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

"Żyj i daj żyć. Nie parkuj na przejściach dla pieszych"

Motto, które umieścił na swoim aucie kierowca tego auta wyraźnie nie przyświeca jemu samemu. Samochód postawił na ulicy Dąbrowskiego, a dokładniej - na... WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »