Informacje

31.03.2018 20:31 odwiedzą 5 tysięcy domów

Smogowi edukatorzy
ruszą w miasto

SERWISY:

 


Pięć tysięcy gospodarstw domowych odwiedzą przez kilka najbliższych miesięcy smogowi edukatorzy. Pojawią się głównie w Wawrze, Białołęce i Rembertowie, czyli w miejscach najbardziej zagrożonych niską emisją. Mają instruować mieszkańców o dotacjach na wymianę pieców.

Smogowi edukatorzy do końca października mają odwiedzić pięć tysięcy adresów. Zajrzą do domów jednorodzinnych, które - według danych ratusza - nie są podłączone ani do sieci cieplnej, ani gazowej. Najwięcej - bo aż 2400 - takich gospodarstw jest w Wawrze, dlatego tam edukatorzy udadzą się w pierwszej kolejności.

Oprócz tego, odwiedzą też Białołękę (1400 adresów), Rembertów (400 adresów), Targówek (ponad 300 adresów) i Wesołą (około 350 adresów).

Będą zachęcać do wymiany pieców

"Podczas spotkań z warszawiakami miejscy edukatorzy mówić będą m.in. o tym jakie zagrożenia niesie zanieczyszczenie powietrza dla naszego zdrowia, ale przede wszystkim jak uzyskać dotację na modernizację kotłowni i wymianę pieca" - zapowiadają urzędnicy.

Ekoedukatorzy mają rozpocząć spotkania w maju. Za przedsięwzięcie odpowiadać będzie - na zlecenie miasta - firma Atmoterm, która obecnie przygotowuje materiały i rekrutuje edukatorów.

Walka ze smogiem to nie pierwsza inicjatywa, w ramach której ratusz korzysta z edukatorów. - Od lat z powodzeniem wypełniają swoją misję w ramach działań kampanii Dzielnica Wisła - nadmienia cytowana w komunikacie prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Teraz wykorzystujące te doświadczenia kierujemy ekoedukatorów do pracy z warszawiakami w ich domach. Ten bezpośredni kontakt pozwoli nie tylko dotrzeć do mieszkańców z informacjami o miejskich dotacjach czy sposobach walki z zanieczyszczeniami, ale pozwoli nam również zaktualizować nasze dane dotyczące niskiej emisji - dodaje prezydent stolicy.

"Oddychaj Warszawo"

Urzędnicy zapowiadają też, że niebawem uruchomią nową odsłonę kampanii "Oddychaj Warszawo", której znaczna część ma być poświęcona uchwale antysmogowej. Dokument przyjęty przez sejmik Mazowsza wszedł w życie w listopadzie ubiegłego roku. Zobowiązuje mieszkańców posiadających stare kotły do ich wymiany w ciągu najbliższych pięciu lat. Nakłada ona również ograniczenia odnośnie jakości używanych przez mieszkańców paliw. "Wszystkie informacje z tym związane znajdą się w materiałach kampanii" - zapewniają pracownicy ratusza.

O kampanii "Oddychaj Warszawo" pisaliśmy niedawno na tvnwarszawa.pl. Jest prowadzona od ponad dwóch lat. W 2016 roku ratusz wydał na nią ponad 43 tysiące złotych, a 2017 - 150 tysięcy.

Posłuchaj także rozmowy o wypływie smogu na zdrowie dzieci:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 13:20 ~Rysiek z Kranu

  Powiedzcie tylko, co ta akcja przyniesie za pożytek? Problem jest dwojakiej natury. Pierwsze to stare instalacje. Pod tym hasłem kryje się cały system grzewczy, począwszy od źródła ą skończywszy na grzejnikach. Jeśli jest stary dom, stara instalacja, to wybaczcie mi wybitni specjaliści, ale wymiana kotła (a nie pieca) nic nie da i spowoduje tylko wzrost kosztów po stronie gospodarstwa domowego. Drugi problem, to kwestia kosztów paliwa. Ktoś kto opala dom drewnem, czy węglem, na pewno nie będzie miał pieniędzy na to, żeby płacić za gaz.
  Ale cóż lobbujcie za wymianą piecy dalej. Zamiast dofinansować temu kogo nie stać na ogrzanie domu absurdalną wymianę kotła, zamiast dofinansować instalację elektrofiltra.

 • mysliwy_kierowca_mięsożerca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 08:07 ~mysliwy_ki…

  Taktyka podobna jak u "ekologów". Najpierw rozkręcamy aferę ze smogiem w roli głównej, wciskamy ludziom maskie, a na koniec ciągniemy kasę z budżetu. Nieźle to sobie wymyslili.

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.04.2018 01:17 ~Jan

  Rozwiązanie jest banalne, ale władza jak zawsze wie lepiej. Obnizyc ceny gazu i prądu, to ekologiczne paliwa, smog w przynajmniej 70 % pochodzi z gospodarstw ogrzewanych byle czym, osobówki to 10% smogu.Ale bardziej opłaca się nakładać kary, robic płatny wjazd do centrum, zwiększyć sprzedaż drogich piecy oraz innych rzeczy które de facto i tak wydzielaja smog. To tak samo jak z szarą strefą czy zus, zamiast obnizyc by nie opłacało się być w szarej strefie to podwyzszają podatki i zus a potem walczą z szarą strefą, przecież to parodia jakas.Zawsze uszczęśliwjają nas na siłę.

 • Onn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2018 23:57 ~Onn

  w Rembertowie , oczywiście jest smog stoimy po 40 min na przejeździe ,ja wyłączam silnik ale większość !

 • Yea Ho We

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2018 23:47 ~Yea Ho We

  Dzień dobry, czy ma pan/pani chwilę czasu aby porozmawiać o smogu?

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2018 22:41 ~benek

  benek~benek

  Powinni zatykać betonem rury wydechowe w osobówkach. :-)

  I w autobusach, ciężarówkach, pociągach... wszystko dowozilibyśmy rowerkami. Albo chodzili po prostu pieszo. Smog od razu by zniknął. Ale ja jestem jednak genialny! :-)

 • Zbigniew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2018 21:51 ~Zbigniew

  zapraszam na Korzenną, Kobylańską i Spiralną - nie ma gazu, więc nawet jak byśmy chcieli to musimy hajcować w piecu; kanalizacji, też nie ma, ani infrastruktury telefonicznej... Warszawa, Mokotów

 • kaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2018 21:15 ~kaz

  Zapraszam również na Sadybę gdzie codziennie
  póżnym wieczorem musimy wdychać smród
  wypalanych śmieci z plastykami włącznie.

 • benek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.03.2018 20:58 ~benek

  Powinni zatykać betonem rury wydechowe w osobówkach. :-)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »