Informacje

08.01.2017 17:50 skutki zanieczyszczenia powietrza

Smog niszczy zdrowie. Tak, jakbyś palił trzy papierosy dziennie

SERWISY:


Wdychamy smog, nie zdając sobie z tego na co dzień sprawy. Uświadamiamy sobie dopiero, gdy zaczynają się problemy ze zdrowiem. Czym dokładnie truje nas takie powietrze? Jakie są jego skutki? I o ile krócej z tego powodu żyją Polacy? Przypominamy materiał "Czarno na białym" TVN24.

Rakotwórcze związki chemiczne, popiół czy sadza - to wszystko składa się na smog - zanieczyszczone powietrze, którym na co dzień oddychamy.

"Większą częstość zawałów"

- W skali globalnej Światowa Organizacja Zdrowia ostatnio oszacowała, że rocznie około trzy miliony osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza - poinformowała Dorota Jarosińska ze Światowej Organizacji Zdrowia.

Europejska Agencja Środowiska alarmuje, że każdego roku w naszym kraju z powodu chorób związanych z wysokimi zanieczyszczeniami powietrza umiera nawet 45 tysięcy osób. To 15 razy więcej niż ginie w wypadkach na drogach. - Wyraźnie widać jak wygląda problem wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie - powiedział prof. Mirosław Hanke, krajowy konsultant zdrowia środowiskowego.

Profesor Mirosław Hanke od lat obserwuje wpływ zatrutego powietrza na zdrowie Polaków. Jak wyjaśnił, w dni, kiedy były wyższe stężenia drobnych pyłów można było dostrzec "większą częstość zawałów i również większą śmiertelność z powodu tych zawałów".

Szacunki światowych organizacji mówią, że z powodu skażenia powietrza życie przeciętnego Polaka może być krótsze nawet o rok. Nowotwór jest tylko jedną z wielu różnych chorób, którą smog może wywołać. - Może mieć to bardzo różne konsekwencje. Od takich, gdzie mamy po prostu katar, kaszel, przez skurcz oskrzeli, duszność, aż do chorób natury układu krążenia, cukrzycy czy chorób ośrodkowego układu nerwowego - zaznaczył prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Co to jest smog?

Smog to nic innego jak pył, czyli niewielkie drobiny popiołu i sadzy. To właśnie one są najgroźniejsze dla zdrowia. To dlatego lekarze apelują, aby wtedy, gdy nad miastami wisi gęsty smog nie wychodzić z domu. - Najbardziej narażone grupy to zdecydowanie dzieci i osoby w wieku podeszłym, a więc te, które albo nie mają jeszcze mechanizmów obronnych wykształconych, albo już mają te mechanizmy obronne uszkodzone - dodał prof. Samoliński.

Nawet nie czujemy, kiedy drobinki smogu dostają się do naszego organizmu. Są one od kilku do kilkunastu razy mniejsze niż grubość ludzkiego włosa, a czym drobniejsze tym bardziej groźne.

- Duże cząsteczki, czyli 10 mikrometrów to cząsteczki, które osadzają się w górnych drogach oddechowych. 2,5 mikrometra to są cząsteczki drobne, które penetrują głęboko i powodują zmiany w oskrzelach i to już prowadzi do poważnych następstw - wyjaśnił prof. Bolesław Samoliński. Jak dodał, pulmonolog i alergolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, prof. Jerzy Kozielski, "wszystkie substancje dostają się do pęcherzyków płucnych, przenikają do krwiobiegu i powodują uszkodzenia narządowe".

Zabójcze środowisko

W tym smogowym pyle jest m.in. to, co dla organizmu najgroźniejsze - substancje toksyczne i metale ciężkie. Jednak największe spustoszenie w naszym zdrowiu robi benzo(a)piren - to bardzo silny rakotwórczy związek chemiczny, który wywołuje także choroby układu krążenia.

Jak dodał prof. Samoliński, "jest to zabójcze środowisko". Z tego co wisi w powietrzu coraz bardziej zdają sobie sprawę mieszkańcy miast i miasteczek. W Krakowie widok biegacza z maską na twarzy nikogo już nie dziwi. Biegacz Mariusz Grabowski korzysta z niej bardzo często, choć są dni, kiedy w ogóle rezygnuje z biegania bo powietrze jest bardzo zanieczyszczone. - W zasadzie mogę powiedzieć, że w większość takich dni, kiedy chciałem biegać - musiałem zostać w domu - podkreślił Grabowski.

Bagatelizowanie smogu

W niedawnej wypowiedzi dla Radia TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł bagatelizuje znaczenie smogu. Dla niego bardziej poważne w skutkach jest palenie papierosów. Jego zdaniem, osoba, która wdycha powietrze poprzez papierosa i narzeka na jakość powietrza, którym wszyscy oddychamy, jest mało wiarygodna. Jednak minister zapomina, że nie wszyscy palą. Wszyscy jednak wdychają zanieczyszczone powietrze, a to można porównać właśnie do palenia papierosów.

- Jest bardzo wiele badań epidemiologicznych, które pokazują jak długo trwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu zawieszonego, czy też związków takich jak bezno(a)piren, wpływa na zdrowie, na organizm ludzki - wyjaśnił Andrzej Guła z ruchu społecznego Krakowski Alarm Smogowy.

Według wyliczeń krakowskich społeczników, walczących o czyste powietrze każdy Krakus wdychający trujący bezno(a)piren pod Wawelem może czuć się palaczem. W dodatku, takim, który wypala rocznie ponad 2,5 tysiąca papierosów, czyli siedem papierosów dziennie. Każdy - także dzieci.

Trochę mniejszych palaczem jest mieszkaniec stolicy. Tu jest mniej bezno(a)pirenu - mniej więcej o połowę. Oznacza to, że każdy warszawiak tak jakby palił trzy papierosy dziennie. Jednak najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Suchej Beskidzkiej. Każdy z mieszkańców wdycha ilość bezno(a)pirenu porównywalną z wypaleniem ponad pięciu tysięcy papierosów rocznie, czyli 15 papierosów każdego dnia.

Mateusz Wróbel/kb/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • wzór

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 12:48 ~wzór

  msg~msg

  Stojąc na przystanku i czekając na autobus wypalam biernie i 5-8 papierosów.

  Bierz przykład z HGW, ona się nie truje, ona jeździ samochodem.
  A kto jak kto, prezydent warszawy najlepiej wie co jest dobre dla zdrowia, ma przecież sztab doradców i specjalistów którzy o nią dbają :)
  Naśladujmy najlepszych!

  Przecież Prezydent miasta nie działała by na jego i swoją szkodę!

 • Rysiek z Kranu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 11:12 ~Rysiek z Kranu


  Marian~Marian

  Pierdułowaty artykuł. Żadnych konkretów. Co da biegaczowi maska na pył 2,5?
  breath~breath


  Przy takim stanie powietrza biegają chyba tylko samobójcy.
  Czas zmienić sport na taki w krytej hali.


  A czy hala to jakaś hermetyczna kapsuła? Zamknięcie się w 4 ścianach wcale nie powoduje tego, że nagle zaczniesz oddychać innym dużo czystszym powietrzem.

 • msg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 11:07 ~msg

  Stojąc na przystanku i czekając na autobus wypalam biernie i 5-8 papierosów.

 • rafie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 10:15 ~rafie

  Palenie śmieci, paleni plastiku, szmat, starych butów, lakierowanych i laminowanych papierów - nie tylko palenie dla ogrzania, także palenie dla spalenia - pozbycia się odpadów. Do tego węgiel, drzewo i mamy to co mamy. Sami się wytrujemy. Torebka foliowa wrzucona do ogniska unosi się w powietrzu przez 400 lat !!! Nie ma żadnej edukacji, nie ma żadnych programów wyeliminowania tego, mamy drogi gaz w dodatku nie wszędzie dostępny. Czym ludzie mają się ogrzewać ? Mamy ogromny problem, z którego spora część nie zdaje sobie w ogóle sprawy. Koszty zmiany tych nawyków będą ogromne. Ale trzeba sobie jasno powiedzieć - nie ma innego wyjścia, musimy zacząć działać - każdy powinien zacząć od siebie samego, a nasi rządzący (nieważne którzy) powinny się tym natychmiast zająć. Jak można żyć w takim syfie... No nie można !

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 08:19 ~nick

  Macie jakieś zamówienie na teksty o smogu z góry? Co nagle się pojawił na początku 2017 roku? Wy i Agora. Sorry, ale przestańcie z Polaków robić idiotów najlepiej.

 • Armagedon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 22:18 ~Armagedon

  Trzy papierosy dziennie? To tak jakby w ogóle nie palić, żadna różnica...

 • breath

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 19:59 ~breath

  Marian~Marian

  Pierdułowaty artykuł. Żadnych konkretów. Co da biegaczowi maska na pył 2,5?


  Przy takim stanie powietrza biegają chyba tylko samobójcy.
  Czas zmienić sport na taki w krytej hali.

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 18:15 ~Marian

  Pierdułowaty artykuł. Żadnych konkretów. Co da biegaczowi maska na pył 2,5?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »