Informacje

17.01.2017 12:01 Badania WIOŚ

Smog nie pojawił się nagle.
Rośnie świadomość, nie odczyty

SERWISY:

Rok temu nie było, a teraz nagle jest smog? Co się stało? - pytają podejrzliwie nasi czytelnicy. Mamy złą wiadomość: jedyna różnica jest taka, że temat nagle stał się nośny i wreszcie poświęca się mu należytą uwagę. Fatalnym powietrzem oddychamy od lat.

Smog był, jest i wygląda na to, że jeszcze długo będzie. Badania Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie pokazują, że od kilkunastu lat zanieczyszczenie powietrza utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie.

- Nie zauważamy wyraźnego trendu spadku bądź wzrostu stężeń pyłów PM10. Jedyne zmiany, jakie widzimy, powiązane są z temperaturami powietrza i prędkościami wiatru występującymi w danym roku – mówi Krystyna Barańska z WIOŚ.

Najgorzej w Śródmieściu

Prześledziliśmy pomiary wykonywane od 2004 roku w czterech stacjach: na Ursynowie, Targówku, Bemowie i w Śródmieściu. Norma średnioroczna dla pyłu PM10 to 40 mikrogramów na metr sześcienny. Najgorsze wyniki notowane są niezmiennie przy al. Niepodległości. Najwyższa średnia - w 2006 roku - wyniosła 59 µg/m3, najniższa - w 2013 roku - 40 µg/m3.

W pozostałych stacjach pomiarowych - przy Kondratowicza, Anieli Krzywoń oraz Wokalnej - wyniki w większości okresów wskazują ponad 30 µg/m3. Trudno wskazać dzielnice, gdzie powietrze byłoby lepsze, bądź gorsze.

Powody do zmartwień mają także ci, którzy uciekli z zatłoczonego centrum do domków na przedmieściach. Wyniki pomiarów z podstołecznych miejscowości są alarmujące. Stężenia pyłów PM10 bywają tam wyższe niż np. w rejonie Al. Jerozolimskich w Śródmieściu.

Podstawowym źródłem PM10 jest spalanie w niskich temperaturach węgla, drewna i śmieci w domach jednorodzinnych. To powoduje też emisję szkodliwego benzo(a)pirynu. - Ten ostatni powstaje w wyniku niepełnego spalania w paleniskach, podczas ogrzewania domów jednorodzinnych. Duże zakłady do tego się nie przyczyniają, bo spalają swoje paliwo w wysokich temperaturach. – tłumaczy Barańska.

Pył nawiewany nad stolicę

Eksperci nie mają wątpliwości, że głównym źródłem smogu są właśnie gospodarstwa domowe. Co ciekawe, za jego pojawianie się w stolicy odpowiadają nie tylko warszawiacy. Jak ocenia ekspertka WIOŚ, źródeł emisji, czyli domów jednorodzinnych ogrzewanych indywidualnie, jest tutaj stosunkowo niewiele. Stolica ma gęstą sieć ciepłowniczą, większość domostw ogrzewanych jest za pomocą centralnego ogrzewania. Połowa pyłu w stężeniach średniorocznych napływa z zewnątrz. Ten nawiewany jest przez wiatr z okolicznych podstołecznych miejscowości i terenu województwa.

– Widać to szczególnie zimą, kiedy wskaźniki stężenia zanieczyszczenia powietrza rosną do poziomów alarmowych. Najpierw obserwujemy to wokół Warszawy, w Legionowie, Otwocku, a następnie w zależności od kierunku wiatru w godzinach wieczornych i nocnych w samej stolicy – dodaje Barańska.

Do smogu przyczyniają się też samochody. Ale trudno przesądzać ich winę. Jak oceniają eksperci, w Warszawie 80 proc. pyłu PM10 generowanego przez samochody to pył wtórny. - Podrywany z nawierzchni przez poruszające się pojazdy. Kilkanaście procent pyłu tworzy się poprzez ścieranie opon i klocków hamulcowych, natomiast kilka – z rur wydechowych samochodów. Nawet gdybyśmy wprowadzili samochody elektryczne, których nie jesteśmy przeciwnikami, to ich ruch dalej będzie powodował podrywanie pyłów PM10 – przekonuje Barańska.

Koniec kwaśnych deszczów

Jeden pozytywny, zauważalny i wyraźny trend, to zdecydowany spadek stężeń dwutlenku siarki. - Te obecne są bardzo niskie. Kiedyś zakwaszenie gleby, wód i powietrza było bardzo wysokie. Głównym emitentem siarki był przemysł. Jednak bardzo restrykcyjne normy spowodowały, że fabryki zamontowały odpowiednie filtry i problem przestał istnieć. Nasze przyrządy kupione kiedyś i skalibrowane na pomiary wysokich stężeń, teraz prawie ich nie wykrywają – tłumaczy przedstawicielka WIOŚ.

WIOŚ bada też zawartość w pyle PM10 arsenu, kadmu, niklu oraz ołowiu. Dobra wiadomość jest taka, że nie znaleziono przekroczeń obecności metali ciężkich. Nie odnotowano także przekroczeń norm dwutlenku azotu.

- Jeśli występują, to lokalnie, przy drogach, w zależności od pogody, natężenia ruchu, jego płynności. Jednak w przeciągu kilkunastu lat nie widać wyraźnych zmian, mimo zwiększającej się liczby samochodów – dodaje Krystyna Barańska.

Myśleć lokalnie, działać globalnie

Co zrobić, aby było powietrze nie truło? Lokalnie Warszawa może podążyć śladem Krakowa i wprowadzić w okresie letnim zmywanie nawierzchni jezdni. W ten sposób cząsteczki pyłu nie będą podrywane przez przejeżdżające samochody.

Drugim sposobem o zasięgu krajowym jest wprowadzenie norm dla paliw stałych. Pomocna byłaby ustawa antysmogowa, ograniczająca lub wprowadzająca zakaz spalania paliw stałych w mieście. Niestety, jak pokazują badania WIOŚ nie może to być prawodawstwo lokalne, a takie o zasięgu przynajmniej wojewódzkim. Bo cóż z jego wprowadzenia, kiedy nad Warszawę dalej nawiewać będzie smog z podstołecznych miejscowości?

Ostatnie zwiększone stężenie PM10 w stolicy spowodowało, że słowo smog na ustach niemal wszystkich odmieniane przez wszystkie przypadki. Zainteresowanie internautów było tak wielkie, że "padła" strona WIOŚ informująca o jakości powietrza. - Wynika to z nagłośnienia problemu przez organizacje ekologiczne, bo stężenie mamy podobne od lat. Możliwe, że dochodzi do tego wzrost świadomości mieszkańców - ocenia Barańska i podkreśla, że ważna jest edukacja.

- Ludzie, którzy spalają śmieci i nie zostaną złapani np. przez straż miejską czują się szczęśliwi. Tylko to wszystko w postaci pyłu spadnie głównie do ich ogródka. Normy w glebie są wielokrotnie przekroczone. Swoje "żniwo" zbiorą latem, np. chodząc po ogródku, czy jedząc zanieczyszczone produkty - podsumowuje.

Podobnie jest z kominkami, które nie są ekologiczne. Eksperci przestrzegają, że palenie w nich nawet najczystszym drewnem powoduje smog. Ich właściciele trują sąsiadów i siebie samych.

Ratusz o walce ze smogiem:

Sławomir Krejpowicz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • olaf344

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 15:49 ~olaf344

  Nie wiem dlaczego autor powołuje się na odczyt przy Alei Niepodległości - przecież tam czujnik jest metr od tej zakorkowanej w tym miejscu ulicy. Oczywiste że będzie tam zanieczyszczone powietrze.
  Z drugiej strony dziwie się ze pomiar z Niepodleglosci nie jest dużo gorszy od pomiaru z terenów odległych od ulic- czy to oznacza że nawet z dala od ulic oddychamy tak zanieczyszczonym powietrzem jak to przy ulicy?

 • mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 10:59 ~mieszkaniec

  Skoro od kilkunastu lat jest tak niebezpiecznie dla zdrowia, to pytam - co robiła HGW przez te lata oraz dlaczego nie było o problemie w ogóle słychać? Dlaczego Ratusz to ukrywał, skoro od lat na całą Polske jest głośno o smogu w Krakowie?

 • szeroki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 09:58 ~szeroki

  Myślący ludzie powinni zastanowić się dlaczego jest to teraz tak masowo nagłaśniane. Kto z tego odniesie korzyść?
  I na pewno nie chodzi tu o Wasze zdrowie :-)
  Ale o Wasze pieniądze.
  Ile zapłacicie producentowi "ekologicznych" pieców za wymianę? O ile wzrosną przychody z gazu? A może trzeba będzie zamknąć kopalnie, bo polski węgiel jest brudny? Ktoś już czeka, żeby dostarczyć "czysty" węgiel?
  Czy na pewno wzrosło stężenie pyłów, po upadku przemysłu ciężkiego i systematycznej wymianie samochodów na coraz bardziej eko?

 • domownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2017 07:38 ~domownik

  to jedna wielka lipa. znowu chcą nas nabrać i wykorzystać do swoich celów. niestety nie pierwszy raz biorąc pod uwagę choćby żarówki.

 • blactort

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 23:07 ~blactort

  Jaro~Jaro

  Pisiory specjalnie podnoszą alert tylko po to żeby narobić zamieszania i przepchnąć źródełka geotermalne wszechmogącego Rydzusia. Za poparcie Pisu przez elektorat moherowy obiecali mu to i owo przed wyborami teraz muszą coś dać bo się Rydzuś denerwuje.
  A smog był zawsze i kilka czy kilkanaście lat temu nawet większy niż jest teraz tylko się o tym nie mówiło.


  Znaczy sam stwierdzasz, że za rządów PO władza zdrowie mieszkańców miała w nosie. No bo chyba nie chcesz powiedzieć, że cały świat jest w wielkim błędzie i smog nie truje.

 • zzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 21:53 ~zzz

  14:04 ~real
  Z pierwszego wykresu wynika, że jak samochodów ilość rośnie, to smog maleje :)

  Nie dziwne. Paliwo jest spalane w ysokich temperaturach, a samochód zasysa powietrze ze smogiem, przepala je i produkuje czystsze powietrze niż zużył do spalenia paliwa :) oczywiście byle to nie był diesel...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 16:39 ~qwerty

  "Rok temu nie było, a teraz nagle jest smog? Co się stało? - pytają podejrzliwie nasi czytelnicy. Mamy złą wiadomość: jedyna różnica jest taka, że temat nagle stał się nośny i wreszcie poświęca się mu należytą uwagę."

  Przykład jak za rządów PO celowo pomijano niewygodne dla władzy tematy.

 • Psychiatra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 14:51 ~Psychiatra

  Jaro~Jaro

  Pisiory specjalnie podnoszą alert tylko po to żeby narobić zamieszania i przepchnąć źródełka geotermalne wszechmogącego Rydzusia. Za poparcie Pisu przez elektorat moherowy obiecali mu to i owo przed wyborami teraz muszą coś dać bo się Rydzuś denerwuje.
  A smog był zawsze i kilka czy kilkanaście lat temu nawet większy niż jest teraz tylko się o tym nie mówiło.

  A gdzie indziej, poza TVN, tak trąbią o tym na okrągło? Które "pisiorowe" media?

  Chyba mania prześladowcza znów ci się uruchamia. Zwiększa dawkę leków.

 • real

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 14:04 ~real

  Z pierwszego wykresu wynika, że jak samochodów ilość rośnie, to smog maleje :)

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2017 13:37 ~Jaro

  Pisiory specjalnie podnoszą alert tylko po to żeby narobić zamieszania i przepchnąć źródełka geotermalne wszechmogącego Rydzusia. Za poparcie Pisu przez elektorat moherowy obiecali mu to i owo przed wyborami teraz muszą coś dać bo się Rydzuś denerwuje.
  A smog był zawsze i kilka czy kilkanaście lat temu nawet większy niż jest teraz tylko się o tym nie mówiło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »