Informacje

09.01.2017 06:52 zły stan powietrza

Smog nadal groźny. Zostaw samochód. Komunikacją za darmo

SERWISY:

 

Jakość powietrza w Warszawie nadal zła. Wyniki ze stacji mierzących pyły PM10 i PM2,5 są niższe od niedzielnych, jednak osoby starsze i dzieci powinni unikać wychodzenia z domu. Władze miasta wprowadziły dzisiaj bezpłatną komunikację.

Z powodu złego stanu powietrza w stolicy ratusz zdecydował o wprowadzeniu dzisiaj darmowych przejazdów komunikacją publiczną.-  Dotyczy to wszystkich dziennych środków komunikacji: tramwajów, autobusów, metra oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Darmowa komunikacja obowiązywać będzie w I i II strefie biletowej, łącznie z liniami L i Ł – powiedział wczoraj tvnwarszawa.pl Igor Krajnow, rzecznik prasowy ZTM.
Za darmo pojedziemy także pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej. Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów Park&Ride.

Dziś powietrze jest lepsze niż wczoraj. O godzinie 5 rano śródmiejska stacja monitorowania odnotowała 112.9 µg/m3 pyłów PM10. Wczoraj, kiedy w centrum miasta o godzinie 8 rano zarejestrowano 262 µg/m3 PM10. Najwyższy poziom pyłów zanotowano w samo południe. Stacja przy Marszałkowskiej pokazywała aż 437 µg/m3.

Jak wynika z odczytów ze stacji na Targówku, na terenie dzielnicy stężenie PM10 o godzinie 5 rano wynosiło wyniosło 103.7 PM10 µg/m3, natomiast wczoraj o tej samej porze zanotowano 263.8 µg/m3. Dwie godziny później urządzenia rejestrowały 247.7 PM10 µg/m3.

Z kolei stacja na Ursynowie zarejestrowała o 5 godzinie 125 PM10 µg/m3, natomiast wczoraj o godzinie 4 rano 144.5 µg/m3, ale już dwie godziny później – 167.3 µg/m3. Pomiar o 9 wykazał 178.2 PM10.

Norma godzinowa PM10 to 50 µg/m3.

Szkoły ostrzeżone

Natomiast rzecznik urzędu miasta poinformował także, że miejskie Biuro Edukacji roześle do dyrektorów szkół specjalne ostrzeżenie. - Apelujemy, aby wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci i spacery, które są przewidziane na poniedziałek, były anulowane właśnie w trosce o dzieci - dodał Bartosz Milczarczyk.

Urzędnicy zachęcają także mieszkańców o nie palenie w kominkach, natomiast Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że obecna jakość powietrza stanowi zagrożenie zwłaszcza dla osób z chorobami oddechowymi i chorobami układu krążenia.

Rekordziści Europy

Jak informuje portal TVN Biznes i Świat, opublikowane w ostatnich dniach dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska o zanieczyszczeniu powietrza mówią, że w Polsce notuje się największe w Europie stężenie rakotwórczego benzopirenu i jedno z najwyższych na kontynencie stężeń tzw. pyłu zawieszonego.

"Za złą jakość powietrza w Polsce odpowiada przede wszystkim zjawisko niskiej emisji, czyli spalanie słabej jakości paliw oraz śmieci w domowych piecach" - głosi komunikat Ministerstwa Środowiska, opublikowany w poniedziałek 12 grudnia.

Według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, gospodarstw domowych grzejących się paliwami stałymi jest w Polsce ok. 48 proc. Reszta domów i mieszkań (w sumie 52 proc.) ogrzewana jest ciepłem sieciowym (42 proc.) i gazem ziemnym (10 proc.).

Informacje o tym, że to gospodarstwa domowe ogrzewane paliwami stałymi (węglem i pochodnymi węgla, drewnem i pochodnymi drewna) powtarza również od lat pozarządowa organizacja Polski Alarm Smogowy. Skąd to wiadomo?

- Źródłem naszej informacji są cykliczne analizy składu pyłu zawieszonego wykonywane przez Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami - tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. - Analizując te dane widzimy w pyle zawieszonym związki chemiczne pochodzące ze spalania węgla i drewna w stosunkowo niskich temperaturach, możliwych do osiągnięcia w zasadzie wyłącznie w warunkach pieców domowych. Te związki przeważają w pyle zawieszonym. Z gospodarstw domowych bierze się również w powietrzu rakotwórczy benzopiren pochodzący ze spalania gumy, plastików, klejów czy farb.

Więcej o smogu na TVNBiŚ:

Oddychamy najbrudniejszym powietrzem w Europie. Sześć palących pytań i odpowiedzi.

skw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • aniol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 15:38 ~aniol

  Tyle wypocin w tych komentarzach,to ile tych smieci kazdy by musial spalic chyba MPO pujdzie z torbami,troche pomyslec logicznie ze to wielka sciema,samochody tez kazdy ma filtry czyli wielka bzdura.

 • shark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:40 ~shark

  Bzdury. Przesiadka na komunikacje miejską nie zmniejszy smogu (propaganda żeby się przesiąść i płacić za bilety. Były dowody na to w długi weekend - mniej aut a bardziej zadymione miasto niż zwykle. Przypadek?? Nie - to tylko z kominów domków jednorodzinnych i ciepłowni tego dymu więcej. Dzisiaj rano ok 6 na przystanku autobusowym w Starych Włochach był smród nie do wytrzymania (wszak o tej porze mało w tym miejscu przejeżdża samochodów), aż zatykało i nie był to zapach spalin aut (dobrze wiem jak śmierdzą spaliny aut), to był zapach palonego węgla i coś jeszcze toksycznego co nie pozwalało oddychać. Nikt mi nie wmówi że to od aut!!!

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:34 ~hehehe

  waw~waw

  A kierowcy dużych pojazdów z silnikami diesla, też powinni dzisiaj zrezygnować z jeżdżenia?
  To co mają robić kierowcy miejskich autobusów?

  Jak to co, przesiąść się do komunikacji miejskiej.

 • adonis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:32 ~adonis

  Smog to przemysł głównie którego nikt nie kontroluje. Nie kontroluje bo dostaną pod stołem ile trzeba i już. Samochody i ogrzewanie domków to niewielki procent. Też ważny ten procent, ale jednak margines. Ludzie palą czym podanie w piecu z biedy...

 • piko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:18 ~piko

  a co jeżeli ktoś ma kogoś do odebrania???? i nie ma wyboru

 • waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:14 ~waw

  A kierowcy dużych pojazdów z silnikami diesla, też powinni dzisiaj zrezygnować z jeżdżenia?
  To co mają robić kierowcy miejskich autobusów?

 • der

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:13 ~der

  To rozumiem, że na przystankach i w komunikacji, są już zainstalowane filtry antysmogowe?
  Bo co to za interes, kilka razy dłużej być wystawionym na wdychanie zanieczyszczeń?

 • julian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:06 ~julian

  Jako mieszkaniec domagam się nie wypisywania takich głupot! W całym tym alarmie samochody są najmniej winne. Ponadto diesli już nikt nie kupuje bo się nie opłacają.


  Oczywiście nie chodzi o nowe kupione diesle, tylko o ten złom, który jest w Polsce kupowany z gigantycznym przebiegiem lub z wyciętymi DPF.
  Ludzie, NIE PALCIE WSZYSTKIEGO W TYCH PIECACH !!!

 • pit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 14:03 ~pit

  Przecież PM10 i PM2,5 nie są zanieczyszczeniami wyłącznie zależnymi od samochodów...Tak naprawdę, to głównie stare diesle emitują te pyły. Ludzie palą świństwem lub po prostu naszym "narodowo akceptowanym" węglem. To jest oczywiście sytuacja, która lata wcześniej też istniała. Nareszcie próbujemy świadomie o tym mówić!!! Ale darmową komunikacją tego problemu nie rozwiążemy....

 • zarabiać z dala od domu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.01.2017 13:57 ~zarabiać…


  Zygmunt S~Zygmunt S

  Przeciez w niedziele drogi puste byly. Za to bylo -15 i ogrzewanie na maksa wszedzie.
  Glupi populizm anty-samochodowy.
  insektycyd~insektycyd

  Dokładnie tak, czy stonka przeczytała powyższe ze zrozumieniem?

  Stonka pisze na zamówienie. Nie zrezygnuje ze 1,83 zł za posta :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »