Informacje

03.01.2017 18:40 palimy śmieciami i tanim miałem

Smog na obrzeżach
gorszy niż w centrum

SERWISY:

 


Najgorsze powietrze w Warszawie wcale nie jest - jakby się mogło wydawać - w zakorkowanym centrum, ale na obrzeżach. Dowodzą tego badania przeprowadzane przez Polski Alarm Smogowy. W Wawrze na 11 dni pomiarowych, przez siedem występowały przekroczenia. Problem robi się coraz poważniejszy, ale nie wszyscy go dostrzegają -
zdaniem ministra zdrowia, smog to problem "teoretyczny".

O zanieczyszczonym powietrzu znów zrobiło się głośno. Wszystko przez doniesienia "Financial Times", który uznał Polskę za europejską stolicę smogu. Według brytyjskiego dziennika, w zestawieniu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast znalazły się aż 33 polskie miejscowości.

Najgorsza sytuacja wystąpiła w podkrakowskiej miejscowości Skała. Pyłomierze w grudniu pokazały tam aż 980 mikrogramów na metr sześcienny (μg/m3). To blisko 20-krotne przekroczenie normy godzinowej, która wynosi 50 μg/m3.

Zbadali powietrze w Wawrze

Warszawa też nie ma powodów do dumy. Przekroczenia niebezpiecznych pyłów PM10 nie są tak drastyczne, ale występują. Zwłaszcza na obrzeżach miasta. - Dowiodły tego nasze badania. Na 11 dni badawczych przez siedem dni mieliśmy w Wawrze przekroczenia. Natomiast stacje, które pokazywały zanieczyszczenie powietrza w Śródmieściu pokazywały tylko dwa dni z przekroczeniami – powiedział Piotr Siergej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Pomiary prowadzono w połowie listopada. Pyłomierz ustawiono na terenie Zespołu Szkół nr 70 (szkoła podstawowa i gimnazjum) przy ulicy Bajkowej.


Jedną z głównych przyczyn zanieczyszczeń są śmieci, które – mimo mandatów – nadal są palone w piecach. Barbara Toczko z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska podkreśla, że jakość paliwa ma kluczowe znaczenie. Jednak mieszkańcy domów jednorodzinnych często nie zwracają uwagi, czym ogrzewają domy. Oprócz wspomnianych śmieci używają do tego węgla lub drewna.

Zdaniem działaczy Polskiego Alarmu Smogowego, problem smogu w sezonie zimowym dotyczy nie tylko Wawra, ale wszystkich osiedli leżących na obrzeżach miasta. Z dominującą zabudową jednorodzinną.

"Liczymy na to, że monitoring powietrza nad stolicą zostanie rozszerzony na te obszary. Zagrożenie zdrowotne dla mieszkańców jest tam naprawdę poważne" – przestrzegają na swojej stronie internetowej.

Problem "troszkę teoretyczny"

Wspomniany "Financial Times" wypomina Polsce, że przekroczone normy nie są jednostkowym przypadkiem. Powtarzają się regularnie, a polski rząd robi niewiele, aby uniezależnić kraj od produkcji energii ze spalania węgla.

Każdego roku smog przyczynia się do śmierci 45 tys. Polaków. Liczby te jednak nie na wszystkich robią wrażenie. Pytany o problem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział w radiu TOK FM, że smog to problem "troszkę teoretyczny".

- Nie ma w tej chwili żadnego powodu do paniki (…) Lubimy mówić o zagrożeniach troszkę bardziej teoretycznych, w sytuacji, kiedy styl życia, jaki przyjmujemy, jest wielokrotnie bardziej szkodliwy – mówił minister. Dodał, że znaczna część Polaków ciągle pali papierosy, które mają znacznie gorszy wpływ na nasze zdrowie.

Na reakcję na słowa Radziwiłła nie trzeba było długo czekać.

"Pana ministra chcielibyśmy zapytać: czy Polska tylko "teoretycznie" jest czerwoną plamą na mapie jakości powietrza w Europie, czy może ma to potwierdzenie w badaniach? Czy Europejska Agencja Środowiska podała "teoretyczną" liczbę 50 tysięcy ofiar zatrutego powietrza w Polsce?" – pyta na swojej stronie Miasto Jest Nasze.

MJN będzie opowiadać o smogu

Stowarzyszenie od dawna nagłaśnia problem zanieczyszczonego powietrza w stolicy. Niebawem rozpoczyna też spotkania informacyjne na ten temat. Pierwsze odbędzie się w najbliższy wtorek (10 stycznia) w Warsztacie Warszawskim przy pl. Konstytucji 4.

Jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia, weźmie w nim udział m.in. lekarka Aleksandra Rurarz, która opowie o wpływie smogu na zdrowie dzieci. "Te są szczególnie narażone na skutki zanieczyszczeń powietrza" – przekonują organizatorzy.

Spotkania o smogu to realizacja zapowiedzi złożonych przez MJN w połowie grudnia.

Bieżącą informację na temat stanu jakości powietrza znajdziemy też na stronie internetowej urzędu miasta. Banner pojawił się pod koniec grudnia. To efekt wielomiesięcznych apeli aktywistów i mieszkańców, którzy narzekali, że miasto niedostatecznie informuje o smogu.

15 grudnia ze względu na przekroczenia pyłów wprowadzono bezpłatną komunikację. Był to jednorazowy przypadek.

Paulina Chacińska, "Polska i Świat" /kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bpo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2017 11:42 ~bpo

  Można dostać ciężkiej choroby jak się słucha władz.....Zlikwidowałam piec spalający koks i węgiel, zainstalowałam ogrzewanie gazowe, za duże pieniądze, nie mogłam spłacić pożyczki,teraz mam komornika "na emeryturze". Nie mogłam spłacić pożyczki, bo koszt ogrzewania zimowego w zeszłych latach wyniósł 700 zł miesięcznie, teraz jeszcze nie robiłam "bilansu" i co na to nasze kochane władze, da się namówić ludzi na niepalenie byle czym? Ja żałuję moich i tak niepełnych przeróbek, mam tylko problem na głowie i pusto w portfelu.

 • Gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.01.2017 13:57 ~Gaga

  Niech podniosą jeszcze ceny gazu i energii, a będzie jeszcze więcej palących czym popadnie - łącznie z plastikowymi butelkami jak ma to miejsce właśnie w Wawrze (konkretnie w Radości). Od 40 lat pracuję na etacie i nie mogę zarobić w sezonie zimowym na opłaty za gaz, którym ogrzewam dom.

 • obywatel polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 16:43 ~obywatel polak

  Za taki komentarz i odpowiedź dot.smogu i zanieczyszczenia w Polsce minister natychmiast powinien podać się do dymisji a jak nie to wywalony z roboty bez prawa powrotu kiedykolwiek na podobne stanowisko-on nie ma pojęcia co to jest smog i jakie to olbrzymie zagrożenie dla naszego zdrowia w tym kraju

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.01.2017 13:47 ~jan

  albo zrezygnować z papierosów i alkoholu

 • kociuch

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 17:20 ~kociuch

  a ja pale faje I zuje gume

 • trol lezbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 12:26 trol lezbus

  Zeby kupic dobry wegiel, trzeba by sprzedac koldre.

 • trol lezbus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 12:24 trol lezbus

  Mamy male problemy ze smogiem, ale mozemy Was zapewnic, ze problemy te sie zwieksza.

 • SEBBAX

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 11:18 SEBBAX

  Forumowicze - problem ze smogiem się nasila i będzie jeszcze większy. Warszawa miała zaprojektowanych kilka "tuneli nawiewowych" świeżego powietrza. Tunele te za PRLu były świętością - po zmianach od kliku lat systematycznie są zabudowywane i przez to nie ma wymiany powietrza. jeden z takich tuneli wpadał do Warszawy od zachodu ulicą Batalionów Chłopskich - dziś stoją tam wieżowce - więc nie ma napływu powietrza. Ludzie zawsze palili węglem i jeszcze długo będą nim palić - bo jest najtaniej i nikt tego nie zmieni. Przed reformą śmieciową - większość do węgla dorzucała jeszcze śmieci - dziś śmieciami pali niewielki odsetek ludzi - co bardzo łatwo zauważyć przynajmniej w Falenicy...

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 11:05 ~qwerty

  Zwalanie problemu smogu na jednego ministra jest trochę nie fair.

  PO rządziła 8 lat a w Warszawie rządzi jeszcze dłużej a nic w tej sprawie nie robi i nie robiła.

  Właściwie to za rządów PO problem się nasilił, bo podniesiono akcyzę na olej opałowy i ludzie zaczęli palić węglem i śmieciami.

 • biznesy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.01.2017 10:24 ~biznesy


  kok~kok

  Dopóki nie będzie kilkunastu stacji
  ToMaster~ToMaster


  podejrzewam że kilkanaście to za mało...
  Cztery-pięć na dzielnicę byłoby OK

  Produkujecie je, czy jedynie sprzedajecie?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »