Informacje

05.08.2018 07:15 kontrowersje wokół przetwórni

"Śmierdzi okropnie" na Radiowie. MPO: to może być przez upały

SERWISY:

W ostatnich dniach mieszkańcy okolicy skarżą się na odór dochodzący z Radiowa. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania tłumaczy to upałami. Zapewnia też, że zgodnie z obietnicą przetwórnia zostanie zamknięta we wrześniu.

"Śmierdzi okropnie. MPO przekracza wszelkie granice. WIOŚ nic nie robi. Tak ma wyglądać bezpieczne zamknięcie kompostowni? Upały straszne, duszno i do tego brak świeżego powietrza" – brzmi wpis sprzed kilku dni na profilu Czyste Radiowo na Facebooku.

"Związek z pogodą"

Relacje potwierdza również reporter tvnwarszawa.pl, który pojechał w piątek na miejsce. - Wyraźnie czuć nieprzyjemny zapach dochodzący z terenu przetwórni na Radiowie – relacjonuje z ulicy Kampinoskiej Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

O uciążliwości Radiowa pisaliśmy nie raz. Toczyły się postępowania sądowe w sprawie zamknięcia instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów. Protestowali mieszkańcy i lokalne władze.

Teraz MPO przyznaje, że w ostatnich dniach mieszkańcy informują miejską spółkę o uciążliwościach.

- Analiza raportów z monitoringu powietrza wokół zakładu wykonywana przez załogi eko-patroli wykazuje, że utrzymujące się ostatnio bardzo wysokie temperatury oraz duża wilgotność mogą wzmagać takie zjawiska – powiedziała tvnwarszawa.pl Wiesława Rudzka, rzeczniczka MPO.

Jak dodaje, przedsiębiorstwo ograniczyło między innymi prace do minimum, wprowadziło system neutralizacji powietrza w hali rozładunku, czy poprawiło uszczelnienie bioreaktorów.

"Nie doszło do awarii"

- Dostajemy od mieszkańców wnioski o interwencję. Skarżą się na uciążliwości zapachowe. Zwróciliśmy się do spółki o informację. Spółka stwierdziła, że prowadzi procesy związane z zakończeniem działalności, mówią też, że nie doszło do awarii – mówi tvnwarszawa.pl Krzysztof Gołębiewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Nie wyklucza też kontroli. I przypomina, że MPO ma do 10 września zakończyć działalność przetwórni odpadów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania obiecało, że zamknie Radiowo. Po długich sporach, między innymi z mieszkańcami, firma zadeklarowała, że przetwórnia przestanie działać we wrześniu tego roku.

- W związku z bliskim terminem zamknięcia instalacji, na terenie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów "Kampinoska" nie są obecnie prowadzone żadne dodatkowe prace, które mogłyby powodować zwiększoną uciążliwość zapachową - mówi Wiesława Rudzka.

I zapewnia, że instalacja służąca do przetwarzania na Radiowie przestanie działać do 10 września.

ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Marceli Szpak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 22:48 ~Marceli Szpak


  ziulek Bielany~ziulek Bielany

  MPO Jeździjcie i smierdzijcie... Wy tam byliście pierwsi... Słoiki niech wracają do siebie.
  parkingowy~parkingowy

  i tu się mylisz, bo to nie śmierdzi ze zwałki, tylko z kompostowni, działającej "raptem" od kilku lat. A problem nie dotyczy li tylko najbliższej okolicy, ale również osiedli Chomiczówka czy Wrzeciono.


  To "raptem od kilku lat" to jest od lat 80-tych XX wieku. Nie było żadnych problemów kiedyś. Nagle 100 metrów od kompostowni nabudowali osiedli, a ludzie łykali domki jak ciepłe bułeczki, bo za pół ceny było. Teraz im śmierdzi, a najbardziej jak telewizja przyjedzie. Co ciekawe, niedaleko jest identyczna kompostownia "BYŚ-ia" i stamtąd, to zawsze różami pachnie... Ale jak ma pachnieć, jak to BYŚ sponsoruje wszystkie te osiedlowe komitety, a jego rodzinka w ich zarządach siedzi. Jak się jedna organizacja na BYŚ-ia uwzięła, to ją zaraz uwalili.
  Guzik wam śmierdzi. Cwaniaki liczą, że jak zamkną kompostownię to im domki w górę skoczą. Już połowa wywiesiła banery "na sprzedaż".

 • ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 16:16 ~ola

  JESTEM TAM CODZIENNIE NIE WIERZE W ZAMKNIECIE RADIOWA DO 1 WRZESNIA KLAMSTWO PRzED WYBORAMI smród dociera az na Ks Janusza na Wolę

 • moss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2018 11:39 ~moss

  [cytat_2879497]

  Wybory~Wybory

  Miło by było aby byli Prezydenci Warszawy ,obecna Pani Prezydent i przyszli Prezydenci, którzy starają się o stanowisko Prezydenta Warszawy zrobili sobie wspólną wyprawę w pobliżu Radiowa, niech wysiądą z aut w okolicach tego wysypiska powąchają czym pachnie stolica Polski.

  I niech dwa razy pomyślą, zanim ten śmierdzący kartofel postanowią podrzucić na drugą stronę Wisły. Targówek i Rembertów zapamiętaliby im to przynajmniej na dwie kadencje ;)

 • fan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 13:18 ~fan

  TO123~TO123

  Swoje "posiadłości" pobudowali na tanich działkach przy wysypisku a teras krzyk.  dupka ściska ze nie ma się za co pobudować

 • parkingowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 12:27 ~parkingowy

  ziulek Bielany~ziulek Bielany

  MPO Jeździjcie i smierdzijcie... Wy tam byliście pierwsi... Słoiki niech wracają do siebie.

  i tu się mylisz, bo to nie śmierdzi ze zwałki, tylko z kompostowni, działającej "raptem" od kilku lat. A problem nie dotyczy li tylko najbliższej okolicy, ale również osiedli Chomiczówka czy Wrzeciono.

 • Pruszkowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 11:40 ~Pruszkowiak

  W Pruszkowie śmierdzi jeszcze bardziej!!! Jak w MPO "otworzą wrota" to w całym mieście cuchnie tak potwornie, że wszystkim wzbiera się na wymioty!!! A Prezydent i Jego obstawa informuje, że zastosowano już środki ograniczające fetor... Niestety NIESKUTECZNE!!!

 • zull

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 10:35 ~zull

  Bez upałów też śmierdzi !!!!!!!!!!

 • mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 10:04 ~mieszkanka

  Tak się składa,że na Hery nie śmierdzi...

 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 09:00 ~kolo

  Dla tych wszystkich którym obca jest jaka kol wiek wiedza lub jaj przyswajanie
  Warszawa
  Relikty dawnej wsi Gać

  Dzisiejsze Radiowo na Bielanach to dawna wieś o nazwie Gać, która została włączona w granice Warszawy w 1951 r. Wcześniej osada była folwarkiem, z której do pobliskiej wsi Mościska prowadził trakt będący dziś ulicą Arkuszową. Wzdłuż tej drogi rozlokowane były zabudowania mieszkalne i gospodarcze pracowników folwarcznych i drobnych rolników. Zabudowa dawnej wsi-ulicówki Gaci była w większości typowa dla wsi mazowieckich. Większość budynków wzniesiono z drewna na murowanych fundamentach. W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęły je zastępować murowane domy.
  Obecne Radiowo stanowi osiedle zabudowane głównie powojennymi domami jednorodzinnymi, ale pomiędzy nimi spotkać można relikty folwarcznej wsi. W kilku miejscach stoją zamieszkane do dziś drewniane domki w ogródkach. Sielsko wyglądające drewniaczki zobaczyć można m.in. pod numerami 64, 98, 100 i 143.

  Dzielnica Bielany obejmuje 3234 ha terenu. Najstarsze ślady działalności człowieka na tym terenie pochodzą z epoki kamiennej (znaleziska na terenie Wólki Węglowej) oraz epoki brązu (osada w rejonie Placówki). We wczesnym średniowieczu (przed XIV w.) istniała osada w rejonie dzisiejszego Radiowa, a w XIV-XV w. - na obszarze Wólki Węglowej.

 • TO123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.08.2018 08:58 ~TO123

  Swoje "posiadłości" pobudowali na tanich działkach przy wysypisku a teras krzyk.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »