Informacje

28.04.2018 17:24 wyrok prawomocny

Śmieciowy problem Mazowsza. Sąd unieważnił plan gospodarki odpadami

SERWISY:

Trwająca półtora roku batalia sądowa o plan gospodarki odpadami dobiegła końca. Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał stanowisko wojewody i uznał, że plan opracowany dla Mazowsza jest nieważny. Takie rozstrzygnięcie może oznaczać kłopoty z budową spalarni śmieci na Targówku.

Plan został uchwalony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego w grudniu 2016 roku. Miesiąc później jego nieważność stwierdził wojewoda mazowiecki uznając, że został przyjęty z naruszeniem prawa. Marszałek Mazowsza Adam Struzik nie zgodził się z tą decyzją i zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten w październiku ubiegłego roku stanął po stronie wojewody. Zwrócił uwagę między innymi na brak opinii ministra i pominięcie konsultacji społecznych. Władze województwa nie dały za wygraną i złożyły skargę kasacyjną do NSA.

"Naczelny Sąd Administracyjny nie uwzględnił zarzutów Marszałka Województwa Mazowieckiego. 26 kwietnia zapadło prawomocne orzeczenie oddalające skargę kasacyjną Marszałka" - poinformowało w komunikacie biuro prasowe Zdzisława Sipiery.

Problem z budową spalarni

Plan Gospodarki Odpadami to dokument określający m.in. rodzaj, ilość i źródła odpadów w danym województwie czy problemy w zakresie gospodarki odpadami - obecne i prognozowane. Jest też ważny z punktu widzenia inwestowania w zakłady przetwarzające odpady. Bez planu nie ma możliwości na zdobycie dofinansowania ze środków publicznych. Na takie liczyło zaś Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania - częściowo z funduszy unijnych miała powstać bowiem wielka spalarnia śmieci na Targówku.

Rozstrzygnięcie NSA psuje te plany. To oznacza, że MPO na budowę zakładu będzie musiało zaciągnąć zwykły komercyjny kredyt w banku.

Spalarnia planowana na Targówku to sztandarowa inwestycja MPO. Powstanie w ramach przebudowy istniejącego już zakładu u zbiegu Zabranieckiej i Gwarków, który działa od 2001 roku i przerabia 40 tysięcy ton śmieci rocznie. Po rozbudowie moce przerobowe mają wzrosnąć do 300 tysięcy ton - co równa się 1/3 wszystkich stołecznych odpadów.

Na szybką budowę spalarni liczyli mieszkańcy Bielan i Bemowa mieszkający nieopodal zakładu w Radiowie. Od lat skarżą się na smród, bóle głowy i duszności. Zakład miał być zamknięty wraz z dniem otwarcia instalacji na Targówku. Ta jednak ma duże opóźnienie. Według wstępnych planów zakład miał być otwarty w 2019 roku, co dziś jest już niewykonalne. Dopiero w maju ubiegłego roku ogłoszono przetarg na wykonawcę. W styczniu otworzono koperty z ofertami, ale wciąż nie ogłoszono zwycięzcy.

Pracują nad nowym planem

Co dalej z planem gospodarki dla Mazowsza? Władze sejmiku pracują nad nowym dokumentem - do 2024 roku. Na początku kwietnia skończyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Zorganizowano w sumie sześć spotkań. Pierwsze odbyło się 21 marca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, kolejne odbyły się w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu i Siedlcach.

Obecnie trwa analiza zgłoszonych uwag. Nie wiadomo na razie, kiedy plan miałby zostać przyjęty.

 

>> CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH MIESZKAŃCÓW Z ZAKŁADEM NA RADIOWIE <<


kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 16:23 ~karol

  Informacyjnie bo widzę że część komentarzy to głupoty i straszenie ludzi. W tym tygodniu w jednej z gazet:
  Japonia „127 milionów mieszkańców i żadnego problemu ze śmieciami (…) System opiera się na spalarniach śmieci, których jest tu ponad 2 tys. Są zgrabnie wkomponowane w miasta. Niektóre osiedla w Tokio wyposażono w zsypy, z których śmieci są zasysane bezpośrednio przez spalarnię. Aż 70 proc. miejskich śmieci idzie do spalenia, dla porównania w Polsce tylko 13 proc.”

 • viki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 13:11 ~viki

  Olo~Olo

  [/cytat_2830699]
  Szanowny przedmówca nie zauważył ze mieszka na wschodzie Europy a u nas obowiązują te same przepisy co w unii ale jakby inaczej.
  Koronnym przykładem jest Radiowo siejące powalającym smrodem w promieniu wielu kilometrów..... .


  Ale udajesz czy naprawdę nie wiesz o czym piszesz? Radiowo powstało ponad pół wieku temu a nie wczoraj. Nie bardzo rozumiem co porównujesz, zero w tym sensu.
  I nie jest tu mowa o kolejnym wysypisku tylko nowoczesnej spalarni. Zorientuj się o czym temat zanim coś napiszesz

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2018 10:33 ~Olo

  [/cytat_2830699]
  Szanowny przedmówca nie zauważył ze mieszka na wschodzie Europy a u nas obowiązują te same przepisy co w unii ale jakby inaczej.
  Koronnym przykładem jest Radiowo siejące powalającym smrodem w promieniu wielu kilometrów..... .

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.05.2018 14:19 ~karol

  Jak trzeba być nieodpowiedzialnym żeby blokować budowę spalarni… Mieszkańcy Bielan i całej Warszawy mają dług ‚wdzięczności’ dla blokujących :/
  „Ma to być jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniająca wymogi środowiskowe wyższe niż wymagane prawem. Rozbudowany zakład ma pozwolić efektywnie odzyskiwać energię z odpadów i zmienić sposób ich zagospodarowywania, który do tej pory jest prowadzony w instalacji MBP (mechaniczno-biologicznej) w Radiowie, obsługującej stolicę od ponad 60 lat.”

 • leo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 12:30 ~leo

  Niektórzy chyba nie wiedzą czym jest nowoczesna spalarnia... Np. w centrum Wiednia jest spalarnia - czysta, ładna i nikomu nie przeszkadza a w Warszawie ma być znacznie nowocześniejsza, to plus faktu że powstaje teraz. Będzie bardziej 'eko' od istniejących już spalarni. To nie XIX wiek

 • iza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 12:16 ~iza

  cz śmieci trzeba palić na terenie miasta? a może na Wilanowie zbudować spalarnię, dlaczego znowu na Targówku?

 • peter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.04.2018 11:41 ~peter

  zzzz~zzzz

  Ja pitolę ,najpierw chcieli zwozić śmieci nawet z Grójca na ul.INSTALATORÓW ,teraz na Targówku.Czy nie można zrobić takiej spalarni za Warszawą.


  BYŚ od dawna zwozi na Bielany śmieci już nie tylko z Warszawy, powiększył swoje tereny już nawet o fragment otuliny Kampinoskiego Parku Narodowego... Paranoja :/

 • zzzz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2018 22:06 ~zzzz

  Ja pitolę ,najpierw chcieli zwozić śmieci nawet z Grójca na ul.INSTALATORÓW ,teraz na Targówku.Czy nie można zrobić takiej spalarni za Warszawą.

 • TrolleBezPojęcia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2018 14:18 ~TrolleBezPojęcia


  wkurzony delikatnie mówiąc~wkurzony delikatnie mówiąc

  Super Panie Wojewodo... Z powodu formalnych drobiazgów zablokowana budowa jednej z najnowocześniejszych spalarni w UE. Nie można było trochę wysilić się żeby załatwić to inaczej, pomyśleć o konsekwencjach? Przez urzędnicze przepychanki Warszawa ma tonąć w śmieciach?
  xyz~xyz

  Taka ona będzie nowoczesna jak kompostownia na Radiowie czy oczyszczalnia ścieków Czajka  Wrzuć sobie w google i sprawdź. Nie rozumiem po co piszesz nie mając pojęcia o czym. Nie ogarniasz że ośmieszasz się? A przy okazji - nowa spalarnia ma dodatkowo dać energię i ogrzewanie dla tysięcy domów

 • dropit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.04.2018 12:23 ~dropit

  walerian~walerian

  Dobrze że PO już za kilka miesięcy zniknie ze stolicy - Oni są już na takim dnie że nie mieli kogo wystawić na kandydata na prezydenta w stolicy i wystawili nikomu nie znanego ...Trzaskowskiego...hahahahaha


  nikomu nieznany to jest obciążony genetycznie blokers ignorant.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »