Informacje

27.11.2018 12:09 PRZETARG NIE SKOŃCZY SIĘ NA CZAS

Śmieciowy kryzys coraz bliżej. Prezydent ma inne priorytety

SERWISY:


Śmieci wylewające się z kontenerów i altanek, wszechobecny smród - próbkę tego, jak może wyglądać kryzys śmieciowy
mieliśmy latem na Mokotowie. Istnieje zagrożenie, że po Nowym Roku możemy być świadkami powtórki, ale w skali całego miasta.

Wiele wskazuje na to, że Rafał Trzaskowski rozpocznie swoje rządy w Warszawie od ogromnych kłopotów. Od stycznia 2019 miasto musi realizować unijne zalecenia dotyczące segregacji śmieci – będzie je trzeba dzielić na pięć frakcji, a nie jak dotychczas - na trzy. Dziś jest pewne, że tej teorii nie uda się zrealizować nawet na papierze.

Umowy na wywóz śmieci zawarte przez ratusz dla poszczególnych obszarów (jest ich 11) wygasają z końcem tego roku. Nowe zasady segregacji zakładają między innymi konieczność zmiany liczby kontenerów przy każdym domu. Za przygotowania Warszawa wzięła się bardzo późno, ale z wielkim optymizmem.

"Dokładali wszelkich starań"

W sierpniu – już w czasie kryzysu mokotowskiego – alarmowaliśmy, że do stycznia niedaleko, a w ratuszu nikt nic nie wie. Liczono, że uda się zlecić wywóz śmieci bez przetargu MPO, czyli spółce należącej do miasta. W kwietniu zaczęły się z nią negocjacje dotyczące odbioru odpadów z domów w całej Warszawie. Inni usługodawcy zaskarżyli jednak postępowanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Procedura musiała zostać zawieszona do rozstrzygnięcia przez KIO. Tymczasem 5 lipca Izba odroczyła rozprawę bezterminowo.

- Decyzja KIO oznacza, że nie ma gwarancji, że postępowanie in-house zakończy się w terminie umożliwiającym bezproblemowe zapewnienie odbioru odpadów, a dla nas najważniejsze jest, żeby nasi mieszkańcy mieli odbierane śmieci terminowo. Dlatego też miasto wybrało najlepsze w tej sytuacji rozwiązanie, czyli rozpisanie przetargu, w którym zostaną wyłonieni wykonawcy i oni od pierwszego stycznia będą odbierali śmieci od warszawiaków – informował nas w sierpniu ratusz.

Urzędnicy deklarowali jednocześnie, że prace przy przetargu są zaawansowane i jego ogłoszenie to kwestia maksymalnie kilku tygodni.

Przetarg ogłoszono ostatecznie 10 września, termin składania ofert przypadał na 16 października. Późno, zważywszy, że wykonawcy potrzebują co najmniej trzech miesięcy na przygotowanie. Ale nawet tego terminu nie udało się dotrzymać, pojawiły się dodatkowe trudności.

KIO nakazuje zmiany

Pośpiech i niefrasobliwość w przeprowadzeniu przetargu zostały ukarane ponownie. Konieczne było przesunięcie otwarcia ofert na 30 listopada. - Zmiana wynika z konieczności wprowadzenia w dokumentacji przetargowej zmian nakazanych wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej doręczonym do miasta 2 listopada bieżącego roku – tłumaczy biuro prasowe urzędu miasta.

Izba nakazała wydłużenie czasu na przygotowanie wykonawców do świadczenia usługi (zapewnienie okresu nie krótszego niż trzy miesiące), zmianę zasad przyznawania punktów w kryterium dotyczącym ekologiczności pojazdów wywożących odpady oraz określenie maksymalnej liczby pojemników dostarczanych do nieruchomości i maksymalnej liczby obsługiwanych miejsc gromadzenia odpadów, a także zwiększeniu minimalnej częstotliwości odbioru niektórych odpadów sprzed bloków.

Inne priorytety

Teraz chyba nikt nie ma już wątpliwości, że zgodnej z nowymi przepisami segregacji śmieci w Warszawie od stycznia nie będzie. - Nowe, 36-miesięczne kontrakty na odbiór wejdą w życie tak szybko, jak na to pozwolą obowiązujące nas procedury w zakresie zamówień publicznych – deklaruje biuro prasowe ratusza.

Pozostaje pytanie o plan awaryjny, który - wszystko na to wskazuje - będzie trzeba wdrożyć za miesiąc z niewielkim okładem. Urzędnicy zapewniają, że jest, ale pytani o szczegóły, milczą.

Odpowiedzi miasta na pytania o przesunięcie terminu rozstrzygnięcia przetargu i jego powody przyszły do nas dopiero po kilku dniach. Gdy w zeszłym tygodniu dopytywaliśmy o to, co urząd zamierza zrobić, skoro jest jasne, że przetarg nie zostanie sfinalizowany w terminie (potrzebny jest czas na weryfikację ofert, podpisanie umowy, mogą pojawić się odwołania, które często kończą się na drodze sądowej), odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Biuro prasowe zapewniało nas telefonicznie, że odpowiedź będzie i być może udzieli jej wiceprezydent Michał Olszewski. Na razie jednak nie nie doczekaliśmy się na nią.

W poniedziałek prezydent Trzaskowski zwołał konferencję prasową, na której mówił o swoich priorytetach. Jest ich 12. Nie ma wśród nich rozwiązania zbliżającego się problemu śmieciowego.

Marcin Chłopaś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Chris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 19:03 ~Chris

  Lemingi z Bielan - na kogo głosowaliście ? Nic się nie zmieniło bo ważne, że nie-PIS. Bo jak znam życie to znowu zwalą syf na BIELANY . Jak nie MPO to Byś. Żenada, ręce opadają

 • beneluksor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 18:43 ~beneluksor

  Ale prezydenta wybrali warszowioki...hahahahahaha

 • Luiza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 18:39 ~Luiza

  Konieczna jest pilna zmiana dyrekcji Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi. Tuż przed kryzysem śmieciowym na Mokotowie jedna z pań dyrektorek ordynarnie kłamała podcza konferencji w Centrum Łowicka, że "nie będzie problemów" i że "mieszkańcy nie odczują". Przekonaliśmy się, jak było naprawdę. Trzeba zmienić dyrekcję na kogoś kompetentnego.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 16:36 ~Maria

  Mieszkam na Białołęce na której mieszka wiele osób z całej Polski których firmy wygrały przetarg budowlany w Warszawie , wieczorami te firmy wracają z pracy samochodami wypchanymi śmieciami z remontowanych pomieszczeń, które wrzucają do naszych śmietników mimo że osiedle jest ,, niby chronione" i jak tu ma być dobrze, w dodatku ,,niby biznesmeni mający sklepiki też śmieci wrzucają do śmietnika na osiedlu a nie tam gdzie pracują

 • Gosh

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 12:29 ~Gosh

  MPO sobie nie poradziło na Mokotowie. Kryzys jest faktem, a nie styczniową perspektywą. Z mojego podwórka śmieci zabrano po 5 tygodniach dzwonienia, pisania reklamacji, jeżdżenia, proszenia. Argumenty były rózne: nie mamy kluczy (mieli), mamy za duży samochód (wczesniej sie mieściły), odebraliśmy (wielkrotnie powtarzane kłamstwo). Zabrali wczoraj. Został syf. Zyjemy nadzieją, że zapamietają gdzie mieszkamy.

 • nosił wilk razy kilka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 10:34 ~nosił…

  Hania chciała śmierdzącą bombę zostawić Patrykowi a zostawiła... Rafałowi :) ot, wypadek przy pracy he, he, he

 • CWP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 09:56 ~CWP

  Oczywiście, że prezydent ma inne priorytety. Berlińskie...

 • MafałRuszczynko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 08:46 ~MafałRuszczynko

  Bardzo dobrze.
  Zwinąć asfalt i wszędzie urządzić sioło.
  Nareszcie będzie światowo.

 • tomazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 08:40 ~tomazy
  Wprost~Wprost

  Wszystkim, którzy głosowali na Trzaskowskiego - "dzięki" za robienie śmietnika z Warszawy. W przenośni i dosłownie.
  antyPISior~antyPISior


  Takiego syfu jaki zrobił PIS w Polsce nikt już nie przebije
  syf~syf

  Jedno im idzie bezbłędnie : Zabezpieczanie sobie miękkiego lądowania i dalsze bezszmerowa ogałacanie budżetu z naszych pieniędzy.
  Ryszrad Nowochódzki~Ryszrad Nowochódzki

  Jechałem autobusem "na objeździe". Ursynów. Z powodu budowy obwodnicy, w środku emeryci jadący na "bazarek" Objazd ? bo idioci na Trzaskowskiego...Bo gdyby Jaki....to objazdu by nie było, albo by nas zaniósł. Szkoda gadać z kretynami.

  Kto by nie rządził noworoczny kryzys śmieciowy i tak by nastąpiła bo to wina zaniedbań poprzedniej ekipy.

 • hehehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.11.2018 07:28 ~hehehe

  Takiego prezydenta sobie wybraliście :D
  wolał rysować nowe linie metra (jego konkurent tak samo) zamiast odpowiadać na realne problemy miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »