Informacje

04.04.2012 13:20 inscenizacja bójki

Służby ćwiczyły na Narodowym
"Więcej teatru niż prawdziwej akcji"

W przerwie meczu na Stadionie Narodowym dochodzi do bójki między pseudokibicami dwóch zwaśnionych ze sobą drużyn. Rannych zostaje aż 120 osób, z czego 20 jest w stanie ciężkim - to scenariusz ćwiczeń służb medycznych, jakie odbyły się w środowe przedpołudnie.

Policja, pogotowie, straż pożarna i miejska oraz ratownicy stołecznego WOPR - w sumie kilkadziesiąt osób ze służb odpowiadających za bezpieczeństwo w Warszawie wzięło udział w ćwiczeniach. Scenariusz zakładał, że skala kontrolowanej bójki była ogromna, a poszkodowanych odegra 120 osób (odegrali ich głównie studenci ratownictwa medycznego). Służby ćwiczyły sytuację, w których osoby w najcięższym stanie do warszawskich szpitali rozwiozło 8 karetek, a lżej rannych: autobusy miejskie.

Pozoranci niezadowoleni

Ci, którzy brali udział w tej akcji mówią, że wszystko przebiegło zgodnie z założeniami. Nieco bardziej krytycznie oceniają przebieg ćwiczeń osoby, które uczestniczyły w nich jako pozoranci.

- Mówią, że nie zostali dokładnie przebadani i nie została im udzielona pierwsza pomoc, tak, jak powinna. Według nich ćwiczenia bardziej wyglądały na sfingowaną akcję niż rzeczywisty wypadek - relacjonuje Marta Klos, reporterka TVN24. - "Więcej teatru niż prawdziwej akcji" - oceniali już po zakończeniu ćwiczeń.

- To nie były ćwiczenia z pierwszej pomocy, tylko z koordynacji. Dlatego zmiast zużywać kilometry bandaży, tym razem tylko mówiliśmy poszkodowanym, jakiej pomocy byśmy im udzielili - tłumaczy Mikołaj Kobos ze stołecznego WOPR.

ec/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mateo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 20:57 ~mateo

  " Gdyby nie jednostka WOPR, to nie wiem, jak by to wszystko wyglądało – dodaje dr Konrad Pszczołowski, pełniący dziś funkcję szefa grupy pozorantów"

  cytat z http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1350123,stu-kibicow-poszkodowanych-na-meczu-euro-na-narodowym,2403093,id,t,zid.html#galeria

 • nnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 20:53 ~nnn

  http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,news,stoleczne-wopr-przed-stadionem-spisalismy-sie-na-medal,40537.html

  koledze proponuje poczytać ten artykuł

 • mateo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 20:52 ~mateo

  WOPR miał być tylko w odwodzie i pomóc ewentualnie w transporcie rannych to co zastaliśmy na miejscu to była katastrofa i musieliśmy wykonywać zadania straży i pogotowia ratunkowego. Po pierwsze w ogóle praktycznie nie było triagee po drugie to kilkanaście desek na kilkudziesięciu rannych. A NAJWAŻNIEJSZE TO ŻE W SZPITALACH POLOWYCH I NA MIEJSCU TRAGEDII POWINNI BYĆ LEKARZE. Przez to że ich nie było to co najmniej połowa czerwonych by już dawno nieżyła...

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2012 08:28 ~nick

  cały ten pokaz to kpina z mieszkanców, czemu Warszawy nie stać na prawdziwe ćwiczenia - gdzie ta gotowośc na Euro>?

 • margerita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 23:57 ~margerita

  WOPR spisał sie wspaniale? chyba kpiny!!! w namiocie powiedzieli ze sa tylko od pilnowania i sie pokłucili, nawet nie zajeli sie pacjentami leżacymi na karimatach w nieogrzewanym namiocie ktorzy sie wychłodzili. Akurat oni raczej sie nie sprawdzili bo nawet ich nie zabezpieczili na transport do szpitali w razie pogorszenia stanu zdrowia

 • mjg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 23:03 ~mjg

  21:45 ~warszawiak…


  warszawiak~warszawiak

  Stołeczna Grupa Interwencyjna WOPR też brała udział w ćwiczeniach. Szkoda, że o tym nie wspomniano... reporterzy nie zauważyli? Może niech dokładniej robią materiał na przyszłość, bo widzowie pewnie chcą wiedzieć całą prawdę, a nie pół prawdę.


  Doprawdy nie wspomniano? "oraz ratownicy stołecznego WOPR"
  Pozdrawiam ;]
  c33~c33

  tak, w drugiej wersji artykułu już wspomniano, w pierwszej ani słowa mimo że na zdjeciach i filmach połowa ratowników to woporowcy;)

 • Kibic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 22:44 ~Kibic

  Czy to prawda, że ćwiczyli wolontariusze, a faktyczna służba medyczna na EURO nie uczestniczyła???!!!

 • Meggg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 22:16 ~Meggg

  Ze służbą zdrowia zawsze był problem... Lekarza na miejscu zdarzenia nie było... Jak przy takim przedsięwzięciu mogło dojść do takiej sytuacji ??? Jeśli osoba z zawałem serca i krwotokiem wewnętrznym jest przypisane do koloru żółtego to nie mamy o czym rozmawiać...Taka mała jednostka jak WOPR o której tak mało się mówi spisał się super!!! Potrafią dostrzec błędne oznakowania i udzielić pomocy...

  Pozdrawiam

 • warszawiak ratownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 21:45 ~warszawiak…


  warszawiak~warszawiak

  Stołeczna Grupa Interwencyjna WOPR też brała udział w ćwiczeniach. Szkoda, że o tym nie wspomniano... reporterzy nie zauważyli? Może niech dokładniej robią materiał na przyszłość, bo widzowie pewnie chcą wiedzieć całą prawdę, a nie pół prawdę.


  Doprawdy nie wspomniano? "oraz ratownicy stołecznego WOPR"
  Pozdrawiam ;]
  c33~c33
  Ot, to przepraszam za niedoczytanie :] Zwracam honor. Pozdrawiam :]

 • Kubala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.04.2012 20:19 ~Kubala

  Tak naprawdę wyszło na to że na placu boju zostali sami wolontariusze-ratownicy... WOPR i Ratownicy ZHP w tym na czele ze strażą pożarną, miało to zupełnie innaczej wyglądać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »