Informacje

07.05.2014 17:28 pierwsze ćwiczenia na tej drodze na taką skalę

Służby będą "ćwiczyć karambol"
na Południowej Obwodnicy Warszawy

SERWISY:

Karambol pięciu aut na węźle Opacz. Piętnaście osób rannych. Na miejscu policja, straż pożarna - to scenariusz ćwiczeń na Południowej Obwodnicy Warszawy organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

"Kontrolowane zderzenie" pięciu samochodów będzie miało miejsce w piątek o godz. 11 na węźle Opacz (Południowa Obwodnica Warszawy). W karambolu ma zostać rannych piętnaście osób, a w jednym z aut dojść do rozszczelnienia baku.  Wraki pojazdów będą rozcinać strażacy, pomoc medyczna udzielana będzie w specjalnym namiocie.

"Współpraca jest kluczowa"

W ćwiczeniach weźmie udział kilkudziesięciu strażaków, ale nie tylko. – Będzie można zobaczyć zastępy gaśnicze, techniczne, ciężki sprzęt. Wykorzystane zostaną także narzędzia hydrauliczne i pneumatyczne- wymienia kapitan Karol Kroć ze straży pożarnej w Pruszkowie.

- Takie ćwiczenia są ważne, aby podnosić jakość współpracy, która jak pokazują wydarzenia z ostatnich dni, jest kluczowa. Wiele od niej zależy- mówi Kroć. - Mimo że cały czas ćwiczymy, to jednak w pewnych warunkach pojawiają się nowe elementy - dodaje.

>>W MAJÓWKĘ DOSZŁO DO KARAMBOLU NA TRASIE S8. ZGINĘŁY TRZY OSOBY, 25 ZOSTAŁO RANNYCH<<

W ćwiczeniach weźmie udział także śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. - Według scenariusza zabierze jedną ranną osobę, która będzie wymagała natychmiastowego transportu - mówi Kroć.

Będzie można zobaczyć również pracujących policjantów, jednostkę ratownictwa medycznego oraz służbę drogową GDDKiA. Jak informują organizatorzy, będzie to jeden z największych

w ostatnich latach pokaz ćwiczeń służb ratowniczych.

Ćwiczenia odbędą się w piątek o 11.00 na zamkniętym dla ruchu fragmencie węzła Opacz (skrzyżowanie Południowej Obwodnicy Warszawy z Trasą S8 Salomea-Wolica). - Ruch na węźle odbywać się będzie normalnie. O bezpieczeństwo kierowców zadba policja i GDDKiA - mówi Stefańska.

Dla chętnych, którzy będą chcieli zobaczyć symulację, zostanie ustawiona specjalna widownia. Wjechać będzie można od ul. Targowej w Opaczy.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Ćwiczenia organizowane są w ramach 10. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. – Będzie w  nich wykorzystany sprzęt zakupiony dzięki funduszom UE - mówi Agnieszka Stefańska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

9 maja (piątek) to także Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Odwiedź Laboratorium Drogowe

Drogowcy udostępnią także Laboratorium Drogowe. Czy i kiedy na jezdni pojawią się pierwsze koleiny? Jak zbadać czy zapewniona jest odpowiednia droga hamowania? Jak wygląda przekrój drogi? - osoby, które zadają sobie te pytania, będą miały niepowtarzalną okazję, zdobyć na nie odpowiedzi.

9 maja w godzinach 11.30-15.30 Wydział Technologii  warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaprasza na dzień otwarty w Laboratorium Drogowym w Opaczy przy ul. Środkowej 35a.

Na parkingu przed laboratorium straż pożarna zaprezentuje swoje laboratorium chemiczne oraz przedstawi zasady udzielania pierwszej pomocy.

Zobacz jak dojechać:

Zobacz symulację wypadku na ul. Marszałkowskiej:

su//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • odpowiadajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 08:26 ~odpowiadajnik

  pytek~pytek

  Zapowiedziane ćwiczenia ? Podana ilość aut i rannych ? Oczywiście wszystko pójdzie świetnie. Po co robi się coś takiego ?

  1. Żeby nam pokazać w jakim El Dorado żyjemy i jak wszystko perfekcyjnie działa.
  2. Żeby był news i żebyśmy zajęli się bzdurami zamiast zaiteresować się nowym przetargiem na limuzyny dla ZUSu (bo przecież jak się wystawiło pałace to tylko limuzyny do nich pasują).

 • inoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.05.2014 07:40 ~inoo

  Robi bo wszystko jest ustawiane! To nie ma dawać wniosków lecz ma ładnie wyglądać :) czaisz ?? Lipa bo wszyscy jadą i wiedzą ilu poszkodowanych itp itd ...

 • daroo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 22:12 ~daroo

  polecam film z ostatnich ćwiczeń w Metrze Warszawskim - robi wrażenie~!!!
  https://www.youtube.com/watch?v=q7feVmXscaQ

 • alfred

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 16:33 ~alfred

  g29~g29

  A ja mam jedno pytanie do GDDKiA dlaczego pomiędzy Warszawą a Toruniem A1 i A2 nie ma żadnej stacji bęzynowej (przecież te autostrady nie powstały w JEDEN dzień tylko to trwało w sumie lat ok. 10) i wy przez te wszystkie lata nie zdążyliście się z tym problemem uporać.
  To dopiero jest problem który może zaowocować wypadkami z powodu postoju samochodu ponieważ zabrakło paliwa, a nikt normalny (poza geniuszami z GDDKiA) nie zakłada, że na odcinku ponad 200km nie będzie żadnej stacji paliw.
  Gratulacje dla GDDKiA za wspaniałe przygotowanie autostrad Waszym mottem powinno być (planujesz jechać polską autostradą zabierz ze sobą pampersy i kanister paliwa)


  Bo "bęzyny" to sie nie tankuje, ino "dizla"

 • bbbb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 15:58 ~bbbb


  BMW~BMW

  ~mondek

  No nie dziwie się Twojej frustracji jak patrzysz na moja 3 litrowa x5 z okna tego fordzika :-)

  Jsk to powiadają o tej przemęczonej bryce spiętych przedstawicieli handlowych: ford gowno worth...

  Ja oddycham nowym modelem i nie przejmuje sie problemami tych co pozostali w tyle :)
  ech~ech


  Bo nie każda mo*da pasuje do forda :)


  Haha no tak nie każda morda pasuje do Forda dobre;)
  Wreszcie luzacki komentarz a nie tylko przechwalanie się rodowitych;)

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 15:25 ~mmm

  Pic na wode fotomondaż !!! jak straż może wiedzieć, że będzie rozszzcelniony zbiornik na benzyne ?? porażka a nie ćwiczenia...

 • edi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 15:24 ~edi

  Jak można robić ćwiczenia w taki sposób??? Te ostatnie w metrze też były ustawione i wszyscy wiedzieli co i jak!! Teraz kolejna pokazówka <hahaha> to jak mamy uczyć się na błędach jak takowych nie ma gdyż wszystko jest założone z góry... Uczymy się zamiast na ćwiczeniach to na prawdziwych zdarzeniach takie jakie miało miejsce ostatnio na S8...

 • ratownik Paweł

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 14:45 ~ratownik Paweł

  dopiero teraz widać że ustawa o ratownictwie medycznym w naszym kraju to wielki bubel , pisana na kolanie i w pośpiechu , w cywilizowanym kraju już poleciały by głowy ale nie u nas , u nas zrobi się ćwiczenia pokazówkę w mediach i prasie a społeczeństwu pokarze się że jest dobrze i nie ma czego się obawiać . Ale tak nie jest , ratownictwo medyczne pozostawione jest samo sobie bez jakiej kolwiek kontroli a jak jest to wiadomo co najmniej dwa tygodnie wcześniej , nikt nie zwraca uwagi jakie zdezelowane karetki jeżdżą bynajmniej tak jest w Warszawskim pogotowiu ratunkowym , pracuję tu już kilka lat i nie zaobserwowałem żeby dyrekcji zależało na czym kolwiek nawet na szkoleniu kierowców którzy przy wezwaniach biorą udział tak jak my babrają się w brudach krwi w odchodach jedynie nie podają leków a są traktowani jako personel techniczny , wielu z nich ukończyło szkolenie ratownika systemu z programów unijnych lub sami je finansowali , ale dyrektora to nie interesuje , przecież powinien być zadowolony że ma fachowy personel ale to nie w naszym kraju i nie w stolicy , piszę dlatego żeby czytelnicy wiedzieli że nic się nie zmieni jak dyrektorami pogotowia ratunkowego będą politycy a nie fachowcy .pozdrawiam

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 13:07 ~ech

  BMW~BMW

  ~mondek

  No nie dziwie się Twojej frustracji jak patrzysz na moja 3 litrowa x5 z okna tego fordzika :-)

  Jsk to powiadają o tej przemęczonej bryce spiętych przedstawicieli handlowych: ford gowno worth...

  Ja oddycham nowym modelem i nie przejmuje sie problemami tych co pozostali w tyle :)


  Bo nie każda mo*da pasuje do forda :)

 • ech

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.05.2014 13:06 ~ech

  to nie będą żadne ćwiczenia tylko POKAZÓWKA.

  Prawdziwy scenariusz ćwiczenia nie powinien być znany dla uczestniczących ekip ratowniczych. Tylko wtedy będą podejmować rzeczywiste decyzje, a nie czytać je z kartki/scenariusze.

  Tylko wtedy będzie widać kto sobie nie radzi!

  Będzie to kolejna SZOPKA, która nic nie pomoże gdy znów na S7 czy innej drodze Ax/Sx zaatakuje mgła.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »