Informacje

01.02.2017 14:20 Zatrzymano m.in. "Słowika" i "Wańkę"

"Słowik", "Wańka", "Parasol" zatrzymani. Grupa pruszkowska w rękach policji

SERWISY:

Zatrzymano członków zarządu tzw. starej grupy pruszkowskiej, m.in. Andrzeja Z. ps. "Słowik", Janusza P. ps. "Parasol" i Leszka D. ps. "Wańka" - przekazał w środę prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi śledztwo dotyczące funkcjonowania zorganizowanej grupy przestępczej. W jej skład wchodzili członkowie tzw. grupy pruszkowskiej.

Jak informuje prokuratura, osoby te są podejrzane o szereg przestępstw związanych z wyłudzeniem podatku VAT, przestępstw gospodarczych, a także o popełnienie szeregu przestępstw o charakterze kryminalnym związanych z działalnością rozbójniczą.

Do zatrzymania 14 osób, jak podał prokurator krajowy, doszło we wtorek.

Czym zajmowała się grupa

Prokuratura Krajowa podała, że w toku jednego ze śledztw prowadzonych przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie przeciwko Arturowi S., podejrzanemu między innymi o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, ustalono, że funkcjonowała również druga, konkurencyjna wobec grupy Artura S., zorganizowana grupa przestępcza, na czele której stał podejrzany Sebastian W. Ochroną interesów tej grupy - jak wykazało śledztwo - zajmowali się między innymi członkowie tzw. grupy pruszkowskiej w tym Andrzej Z. pseudonim "Słowik".

Grupa kierowana przez Sebastiana W. działała pomiędzy sierpniem 2013 roku a styczniem 2017 roku głównie w Warszawie i we Wrocławiu, ale także w innych miastach Polski.

- Jej członkowie dopuścili się szeregu przestępstw karnych skarbowych. Polegały one na wystawianiu i posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT i podawaniu nieprawdziwych danych w deklaracjach VAT-7 - mówił prokurator Michał Ostrowski, Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Zatrzymano 14 osób

We wtorek zatrzymano 14 osób, w tym kilku członków tzw. grupy pruszkowskiej. Postawiono im zarzuty udziału lub zakładania i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania brudnych pieniędzy, wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami, poświadczania nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a także pobić, rozbojów i wymuszeń rozbójniczych.

Według RMF FM, prokuratura podejrzewa, że gang wyłudził 35 mln złotych, a 20 mln zł wyprał.

Z uwagi na to, że zatrzymani byli członkami zbrojnych grup przestępczych, czynności były wykonywane przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Warszawie i w Szczecinie, w tym Oddziały Antyterrorystyczne.

Jak dowiedział się reporter tvn24.pl Robert Zieliński, "Słowik" i "Wańka" zostali zatrzymani w Warszawie podczas "mafijnego" spotkania - jak je określają policjanci z CBŚP. W spotkaniu brali udział nie tylko gangsterzy, o których było głośno w latach 90., obecni byli także przedstawiciele młodszego pokolenia, w tym ich synowie - jak np. "Młody Wańka".

Zabójstwo gen. Papały i kierowanie gangiem

Dawni szefowie "Pruszkowa" z lat 90. - Janusz P., Andrzej Z. i Zygmunt R. - już wcześniej byli skazani prawomocnie w oddzielnym procesie za kierowanie. Przywódca gangu pruszkowskiego Andrzej Z. ps. "Słowik" zamieszany był także w sprawę zabójstwa gen. Papały. W 2013 roku usłyszał wyrok uniewinniający i wyszedł z więzienia.

>> CZYTAJ RÓWNIEŻ NA TVN24.PL <<

agr/kib

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • dario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 09:52 ~dario

  Brawo! Skończyły się układy! Panie Zbyszku - ma Pan mój głos!

 • Bajge

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 07:59 ~Bajge

  "Zatrzymano członków zarządu" dodajmy jeszcze że ich asystentki oraz dyrektorów pionów CEO i CTO i będzie brzmieć jak jakaś szanowana instytucja lub korporacja. A przecież to byli zwykli bandyci, którzy powinni do końca zycia siedzieć za kratami, i co najwyżej można o nich powiedzieć jako o przywódcach zorganizowanej grupy przestępczej. Swoja drogą, dlaczego dopiero teraz nastapiły te aresztowania ?

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2017 06:28 ~Stacho

  ładnie~ładnie

  na teledysku Tedego i Malika Montany jest Słowik i nawet rapuje. Sprawdzić ich powiązania


  Czyżby Słowika oczarował obfity biust rapera?

 • kol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 18:10 ~kol

  no to jak Bolek się dowie ,że Słowik siedzi/Bolek go ułaskawił/,to poprosi o azyl w Kolumbii.IPN i Słowik to dla Bolka wielki problem.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 17:42 ~nick

  ładnie~ładnie

  na teledysku Tedego i Malika Montany jest Słowik i nawet rapuje. Sprawdzić ich powiązania


  Gówniany teledysk i gówniany hiphop. Ale czego można od tedego wymagać.

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 17:08 ~nick

  Słowika to ja na zdjęciu u znajomego na facebooku widziałem w zeszłym roku bo razem jechali pociągiem. A jak się nazywa też pewnie nikt nie wie i taki sens inicjałów.

 • ładnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 16:47 ~ładnie

  na teledysku Tedego i Malika Montany jest Słowik i nawet rapuje. Sprawdzić ich powiązania

 • a tak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 15:42 ~a tak

  zamknąć na zawsze i klucz wyrzucić do Wisły

 • alejaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.02.2017 15:32 ~alejaja

  No to teraz zmęczeni życiem mafiozi sypną kto zlecił zabicie Papały, i nie tylko peło pójdzie siedzieć za "kamienice" ale i spora część dawnego sld....
  Naprawdę prezenty świąteczne w tym roku Jarosław dostaje z opóźnieniem, ale za to jakie. Piękny Rychu Kompromitacja i Alimenciarz byli tylko przystawką.
  Ale jaja.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »