Informacje

30.06.2011 14:40 Grunty dla elżbietanek

Śledztwo ws. działki Elżbietanek umorzone

SERWISY:

 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo ws. nieprawidłowości co do orzeczenia Komisji Majątkowej z 2008 r. o przekazaniu zakonowi elżbietanek nieruchomości w stołecznej dzielnicy Białołęka. Wcześniej czterem członkom Komisji postawiono zarzuty.

Siostry otrzymały 47 hektarów przy ulicy Wyszkowskiej jako rekompensatę za grunty odebrane przez państwo w czasach PRL. Rzeczoznawcy wynajęci przez siostry uznali warszawskie grunty za rolne i wycenili na 30,7 mln zł. Za tyle też zakon odsprzedał odzyskaną działkę. Tymczasem władze dzielnicy twierdzą, że ziemia jest warta aż 240 mln zł.

Brak „znamion czynu zabronionego"

 Przeciwko członkom komisji i samym rzeczoznawcom rozpoczęło się postępowanie prokuratorskie. Jednak jak poinformowała PAP w czwartek rzeczniczka prokuratury Monika Lewandowska, śledztwo przeciwko Krzysztofowi W., Mirosławowi P., Zbigniewowi F. oraz Andrzejowi M., którym zarzucano poświadczenie nieprawdy, umorzono "wobec braku znamion czynu zabronionego". Sąd uznał, że mieli oni prawo podpisać decyzję Komisji Majątkowej wiedząc, że dwaj inni członkowie tego ciała zrobią to w innym terminie.

Rzeczoznawcy nie wzięli łapówki?

Ponadto prokuratura uznała, że znamion przestępstwa poświadczenia nieprawdy w celu korzyści majątkowej nie wyczerpali również rzeczoznawcy Krzysztof B. i Jarosław S. Zarzucono im, że w operatach szacunkowych zaniżyli wartość nieruchomości w Białołęce. Zgromadzone w dalszym toku śledztwa dowody nie uprawdopodobniły tezy, że rzeczoznawcy, choć dopuścili się uchybień w wycenie, świadomie zmierzali do zaniżenia wartości szacowanych nieruchomości i działali z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej.

Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne. Mogą się od niego odwołać byli podejrzani oraz Agencja Nieruchomości Rolnych.

Badają wątek korupcyjny

Jednocześnie trwa osobne śledztwo prokuratury w Gliwicach, które bada wątek korupcyjny przekazania gruntów. Na razie nie ma w tej sprawie aktu oskarżenia.

PAP,mjc

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Roś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.07.2011 11:36 ~Roś

  Zdziwienie? e tam- przecież, w totalitarnym kraju ( to Rydzyk ) nikt nie odważy się postawić zarzutów ludziom Kościoła i ich pracownikom. Zatem mają rację ci, którzy mówią, że że bedzie u nas normalnie kiedy przepisy prawa będą obowiązywać Kościół, ale na to się nie zanosi i będziemy dalej darmozjadów utrzymywać i pozwalać na takie numery jak z Komisją Majątkową np.

 • Gelazy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 10:59 ~Gelazy

  W przypadku decyzji organu kolegialnego dniem wydania decyzji jest dzień podpisania przez ostatniego członka składu orzekającego! Według ustawy kościelnej pełny skład orzekajacy liczyć musi co najmniej osób sześć.Orzeczenie zawiera zaledwie cztery podpisy!? Prokuratorzy są specjalistami w prawie, na matematyce i logice znać sie nie muszą?

 • Taka Prawda.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2011 05:24 ~Taka Prawda.

  Szokujace jest, jak mozna dojsc do takich konkluzji w swietle faktow o takim razeniu?! dzie sie podziala sprawiedliwosc? Chyba tak jest, jak ktos nizej napisal, ze "jak krasc to miliony" a najlepiej, gdy robi sie to z KK.

 • .

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 23:06 ~.

  od dawna powtarzam, że czarne kleszcze powinny zostać traktowane na równi z pozostałymi Polakami. Dlaczego żyją naszym kosztem?

 • fogg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 20:07 ~fogg

  A gdzie śluby ubóstwa? Fikcja, która jest
  okazją do urządzania sutych bankietów z okazji odnowienia ślubów ubóstwa.

 • Edd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 19:10 ~Edd

  Pięknie. Złodziei w habitach chronią organy państwa. Jeśli kraść bezkarnie, to tylko w zakonie!

 • Mikołaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 18:06 ~Mikołaj

  Niska szkodliwość społeczna czynu, nieprawdaż? Najwyżej podniesie się bydłu wieczyste, gruntowe, czynsze i inne opłaty. dziurę w kasie sie załata i na nagrody starczy.

 • karzeł reakcji

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 17:43 ~karzeł reakcji

  Dziwne, czyżby doszły do Dekalogu jakieś gwiazdki ? Ostatnio jak oglądałem Dekalog przy "Nie kradnij" nie było gwiazdki z dopiskiem:
  * - nie dotyczy ...

 • zły21

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 17:13 ~zły21

  Kraść tylko miliony, a nie parę złotych ,taką mamy wspaniałą prokuraturę .Miała być chyba niezależna od wszystkiego a jest od kościoła zależna.HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

 • Cezar 97

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.06.2011 17:10 ~Cezar 97

  za metr kwadratowy tylko 12 złotych - to dobra cena!!!
  Cena metra w Warszawie to tylko 400,- złotych - gdzie są tacy rzeczoznawcy? Chce ich wziąć do Nowego Jorku zamierzam, tam kupić 249 hektarów.

  Czarny bandytyzm gospodarczy nadal nie ma granic. Prawo i system prawmy dla spokoju baranów katolickich umarza wszystko, a starcy z episkopatu śmieją się z nich w kułak mrucząc pod nosem wot duraki

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »