Informacje

06.10.2014 19:12 trwa śledztwo ws. nierpawidłowości

Śledztwo ws. afery na Bemowie.
Czy przesłuchają prezydent stolicy?

SERWISY:

Toczy się zakrojone na szeroką skalę śledztwo w sprawie tzw. afery bemowskiej. Śledczy gromadzą kolejny dowody. W planach mają też przesłuchanie jednego z głównych bohaterów afery Jarosława Dąbrowskiego, który po jej wybuchu zrezygnował z funkcji wiceprezydenta miasta. Prokuratura nie wyklucza też przesłuchania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Nieprawidłowości w bemowskim urzędzie ujawnił były już wiceburmistrz dzielnicy. Oskarżył lokalne władze i urzędników, a także wiceprezydenta stolicy. Napisał o nepotyzmie, mobbingu, nadużywaniu władzy i niejasnościach przy inwestycjach.

Zarzuty wiceburmistrza od pół roku sprawdza prokuratura. – Gromadzimy kompleksowy materiał dowodowy, obejmujący między innymi umowy, faktury, nagrania z monitoringu, badaliśmy również listy obecności – wymienia Przemysław Nowak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Śledztwo jest prowadzone w sprawie "niegospodarności i przekroczenia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych".

Prokuratorzy z wydziału przestępczości gospodarczej sprawdzają kilka wątków między innymi: wypożyczanie sprzętu elektronicznego urzędnikom i ich rodzinom; korzystaniu ze służbowego auta przez nieuprawnione do tego osoby; zawieraniu fikcyjnych umów o dzieło i zlecenie w Bemowskim Centrum Kultury; tworzenie fikcyjnych etatów w Centrum Promocji Zdrowia i Edukacji Ekologicznej a urzędnikami bemowskiego ratusza.

Śledztwo toczy się również w sprawach: podrabiania listy obecności pracowników urzędu i podległych mu jednostek oraz przyjmowania korzyści majątkowej przez bemowskich urzędników przy budowie przedszkola w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przesłuchają prezydent Warszawy?

W sprawie przesłuchano już kilkudziesięciu świadków, w tym Pawła Bujskiego. To właśnie on ujawnił nieprawidłowości do których miało dochodzić w bemowskim urzędzie i podległych mu jednostkach.

Na przesłuchanie czekają kolejne osoby. Wśród nich jest były wiceprezydent Warszawy i burmistrz Bemowa Jarosław Dąbrowski. Jest on jednym z głównych bohaterów afery. – Na razie nie ma terminu przesłuchania – przyznaje prokurator Nowak. Prawdopodobnie Dąbrowski zostanie przesłuchany na samym końcu, kiedy prokuratorzy zakończą wszystkie czynności.

Na pytanie czy przesłuchana zostanie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz prokurator Nowak odpowiedział, że "nie ma na razie tego w planach, ale niczego nie można wykluczyć".

Afera na Bemowie

Tak zwaną aferę bemowską rozpętał były wiceburmistrz dzielnicy Paweł Bujski. Po tym, jak został odwołany, wydał oświadczenie, w którym oskarżył wiceprezydenta Jarosława Dąbrowskiego oraz władze i urzędników bemowskiego ratusza m.in. o nepotyzm, mobbing, nadużywanie władzy i niejasności przy inwestycjach.

Spowodowało to lawinę dymisji i odwołań. Najpierw zrezygnował Jarosław Dąbrowski, wiceburmistrz Warszawy i były burmistrz Bemowa.

Ze stanowiskiem pożegnał się wiceburmistrz Krzysztof Zygrzak. Twierdził jednak, że nie ma to związku z aferą bemowską.

25 kwietnia na szeregowe stanowisko został zdegradowany Radosław Kulikowski, dyrektor Warszawskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Wcześniej był dyrektorem OSiR Bemowo. Do dymisji podał się Arkadiusz Majcher, dyrektor Bemowskiego Ośrodka Kultury. Prezydent Warszawy odwołała też szefa dzielnicowego OSiR, Roberta Panewczyńskiego. Do dymisji podał się burmistrz Albert Stoma. Wraz z zastępcami Danielem Nowoleckim i Markiem Karpowiczem.

O kontroli na Bemowie opowiada rzecznik ratusza:

Bartłomiej Frymus – b.frymus@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • drawde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2014 07:49 ~drawde

  Marek Karpowicz nie zrezygnowa;, jako jeden z zastępców Stomy wytrwał do końca kadencji.

 • moikaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2014 22:52 ~moikaa

  wole tego z zielonki niż tych co za nasze pieniadze sie bawili, a praca fikcją była

 • trrrr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 15:12 ~trrrr

  Pani Gronkiewicz już pokazała na co ją stać w przeciągu tej ośmioletniej kadencji więc czas na Sasina! Facet wie co jest grane w stolicy, ile było przekrętów to wszyscy zdajemy sobie sprawę, dość tego!

 • ast

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 13:44 ~ast

  Nowy burmistrz jest z Zielonki, a nie z Ząbek. Po za tym wdepnął w niezłe bagno. Myślę, że dobrze widzi jak bardzo jest ta sprawa śmierdząca. Z jednym się zgadzam źle zarządza dzielnicom i nie daje sobie rady ze złodziejami od Dąbrowskiego. Wielu z nich nadal jest w ratuszu, a pozostali okopali się w strukturach PO na Bemowie. Polecam https://www.facebook.com/wybory.bemowo
  Tam można znaleźć wszystko o aferze

 • Bemowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 12:41 ~Bemowianka

  Fajnie, że zamieściliście mój poprzedni komentarz....

 • Agnes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 10:57 ~Agnes

  Przestańmy krytykować Dąbrowskiego i porównajmy jak to było z Bemowem zarządzanym przez niego, a obecnego Burmistrza z Ząbek. Wg mnie bez porównania. Obecny Burmistrz nie ma pojęcia o naszej dzielnicy i nie wie jak nią zarządzać. Dąbrowski jaki był, taki był, ale moim zdaniem Bemowo dużo za jego czasów zyskało. M.in. Bemowo Bike, siłownie plenerowe (skopiowane w pozostałych dzielnicach), dużo wydarzeń (m. in. koncerty) na lotnisku. A teraz? Nic się nie dzieje. Nawet komunikacja miejska kiepsko zaplanowana na czas budowy w rejonie Radiowej i Powstańców Śląskich i nikt nic w tej sprawie nie robi. Ale lepiej narzekać i mówić jak to był zły, bo m.in. obstawił stołki swoimi. Ja też na jego miejscu pomogłabym bliskim, wolałąbym zatrudnić kogoś z rodziny niż obcego. I nie mówcie, że Wy byście tak nie postąpili, bo nie uwierzę.

 • stop_HGW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 10:07 ~stop_HGW

  Nie wierzę, że HGW nic nie wiedziała. Jest zwierzchnikiem prezydenta bemowa a co za tym idzie to ona powinna odpowiedzieć za tą sprawę

 • zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 08:39 ~zawiedziony

  Jak to?Przecież Dąbrowski napisał w swojej gazetce, że to wszystko nieprawda. I jak tu wierzyć platformersom?

 • urzędnik NIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 07:53 ~urzędnik NIK

  Zwróćcie uwagę jak wiele aut z najwyższej półki ma rejestrację WB - to pokłosie afery w urzędzie komunikacji na bemowie legalizowania kradzionych aut.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2014 06:48 ~mmm

  Tak.. a nowy burmistrz z Ząbek który nie ma pojęcia o niczym jest święty.Już obsadził zanajomkami z Ząbek stanowiska!!! Nie potrafi oddać szkoły w terminie!!! Obiecanki i gadanie głupot.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »