Informacje

24.04.2018 15:46 o kolejne trzy miesiące

Śledztwo w sprawie reprywatyzacji. Areszt dla adwokatów przedłużony

SERWISY:Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uwzględnił wniosek prokuratury i przedłużył o trzy miesiące areszt wobec adwokatów Aliny D. i Roberta N. Oboje są podejrzani między innymi o współudział w oszustwie przy reprywatyzacji działki na placu Defilad.

O przedłużeniu aresztu wobec adwokatów poinformował dziennikarzy po posiedzeniu sądu prokurator Krzysztof Sztur z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu. - Sąd podzielił wnioski prokuratury i przedłużył areszt o trzy miesiące - powiedział prokurator o sprawie Aliny D.

"Obawa matactwa"

- Sąd uwzględnił wniosek prokuratury i podzielił argument, że w przypadku N. zachodzi obawa matactwa - dodał prokurator.

Adwokat Alina D. jest podejrzana o to, że wspólnie i w porozumieniu ze swoim synem Jakubem R. byłym wiceszefem Biura Gospodarki Nieruchomościami stołecznego ratusza, brała udział w oszustwie dotyczącym między innymi reprywatyzacji działki na placu Defilad, tuż przy Pałacu Kultury i Nauki.

Adwokat Robert N. (brat Marzeny K. - byłej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, która również przebywa w areszcie w związku ze śledztwem dotyczącym reprywatyzacji), zdaniem prokuratury miał wspólnie i w porozumieniu z adwokat Aliną D. i jej synem Jakubem R., brać udział w oszustwie dotyczącym wydania decyzji administracyjnych dla nieruchomości położonych w Warszawie.

W sprawie działki na placu Defilad Jakub R. - zdaniem prokuratury – miał przyjąć ponad 30 milion złotych łapówki. R. i D. od lutego 2017 r. przebywają w areszcie. W ubiegłym tygodniu wrocławski sąd apelacyjny przedłużył Jakubowi R. areszt na kolejne trzy miesiące, z tym jednak zastrzeżeniem, że będzie mógł go opuścić po wpłaceniu dwóch milionów złotych poręczenia majątkowego. Tę decyzję zaskarżyła prokuratura. W czwartek sąd rozpatrzy to zażalenie.

11 nieruchomości

Alina D. jest również podejrzana o to, że wspólnie i w porozumieniu z Jakubem R. oraz adwokatem Robertem N. miała brać udział w oszustwie polegającym na wydaniu decyzji administracyjnych dotyczących 11 innych nieruchomości położonych w Warszawie. Przestępstw tych miała dopuścić się pomiędzy kwietniem 2010 r. a sierpniem 2012 r.

R. i D. mieli - zdaniem prokuratury - dopuścić się również oszustwa w związku z uzyskaniem prawa własności i użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Kościelisku przy ul. Salamandry 30 oraz w Warszawie przy ul. Morszyńskiej 27.

Według prokuratury Alina D. i adwokat Robert N. reprezentowali dwie linie spadkobierców polskiego generała Tadeusza K. - angielską i kanadyjską. Jak twierdzą śledczy, adwokaci wprowadzali w błąd spadkobierców m.in. co do czynności prawnych, które podejmują i roszczeń wchodzących w skład spadku po polskim generale.

"Zbyli oni na rzecz podstawionych osób prawa i roszczenia do nieruchomości wchodzących w skład masy spadkowej. Do zbycia praw i roszczeń doszło po znacznie zaniżonych kwotach, nie odpowiadających ich rzeczywistej, rynkowej wartości" – informowała wcześniej prokuratura.

DZIAŁKA POD DAWNYM ADRESEM CHMIELNA 70:

PAP/kz/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antyStonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2018 01:33 ~antyStonka

  Powinni dostać dożywotni zakaz wykonywania zawodów prawniczych. Za to, co zrobili, kara musi być sroga.

 • Wygnany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.04.2018 21:48 ~Wygnany

  Mam nadzieję, że nie zobaczy już świata bez krat.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »