Informacje

31.10.2014 20:45 2 tysiące osób zamordowanych

Śledztwo w sprawie likwidacji getta w Otwocku umorzone

SERWISY:

IPN umorzył śledztwo ws. likwidacji w 1942 r. przez Niemców getta w Otwocku - wywiezienia ok. 8 tys. obywateli polskich narodowości żydowskiej do obozu zagłady w Treblince i zamordowania na miejscu ok. 2 tys. osób. Powód to śmierć sprawców zbrodni lub ich nieustalenie.

Mord otwockich Żydów IPN kwalifikował jako zbrodnię wojenną, będącą prześladowaniem z powodu przynależności do określonej grupy narodowościowej i stanowiącą zarazem zbrodnię przeciwko ludzkości. Od 19 do 30 sierpnia 1942 r. dokonali jej żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu i SS oraz żandarmi.

Ok. 8 tys. osób wywieziono do obozu w Treblince, gdzie zostały zamordowane w komorze gazowej. Ok. 2 tys. mieszkańców getta zamordowano od sierpnia do października 1942 r., m.in. gdy próbowali ukrywać się na terenie getta lub poza nim.

Śmierć sprawców

Śledztwo prowadzono na podstawie obowiązującego artykułu dekretu PKWN z sierpnia 1944 r. o wymiarze kary dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy winnych zabójstw i znęcania się nad ludnością cywilną i jeńcami oraz zdrajców Narodu Polskiego. Umorzono je 20 października wobec śmierci sprawców zbrodni, obywateli III Rzeszy: Karla Brandta, Otto Schlichta, Karla Liebschera oraz Hugo Dietza oraz wobec niewykrycia pozostałych sprawców.

IPN ma ustawowy obowiązek prowadzić tzw. historyczne śledztwa, o których od początku wiadomo, że nie zakończą się aktem oskarżenia. Chodzi o ustalenie wszelkich okoliczności danej zbrodni ściganej przez IPN, jej sprawców oraz w miarę dokładnej listy ofiar.

Książka świadectwem zbrodni

Niemieccy okupanci utworzyli otwockie getto jesienią 1940 r. - była to druga pod względem wielkości, po getcie warszawskim, zamknięta dzielnica żydowska w dystrykcie warszawskim. Zamieszkiwało ją w sumie 15 tys. Żydów.

Najbardziej wstrząsającym świadectwem zbrodni jest książka żydowskiego policjanta z getta Calka Perechodnika pt. "Spowiedź", którą zadedykował "sadyzmowi niemieckiemu, polskiej podłości oraz żydowskiemu tchórzostwu". Jako policjant, w sierpniu 1942 r. odprowadził żonę z córeczką do wagonu zmierzającego do Treblinki. Potem ukrywał się w Warszawie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zginął pod koniec 1944 r.

We wtorek na Muranowie otworzono oficjalnie Muzeum Historii Żydów Polskich:

PAP/wp/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ilo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.06.2018 13:49 ~Ilo

  Nika~Nika

  Jest wstrząsająca, ale czy nie za wiele oskarżeń w stosunku do Polaków, kiedy sam nie zrobił nic, żeby ratować żonę i dziecko. Bal się, o czym sam napisał, a Polacy to nie bali się! Polacy mają takie samo uczucie strachu, jak Żydzi.  Po prostu przeczytaj, ja jestem w trakcie, nie da się tego przeczytać jednym tchem. Ale spojrzysz na to oczami kogoś od wewnątrz i to wkręca w ziemię jeśli ma się choć odrobinę empatii.

 • Nika

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2018 22:42 ~Nika

  Jest wstrząsająca, ale czy nie za wiele oskarżeń w stosunku do Polaków, kiedy sam nie zrobił nic, żeby ratować żonę i dziecko. Bal się, o czym sam napisał, a Polacy to nie bali się! Polacy mają takie samo uczucie strachu, jak Żydzi.

 • pytajnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.11.2014 11:27 ~pytajnik

  A kiedy szanowny IPN rozpocznie śledztwo w sprawie torturowania i zabijania polskich patriotów przez ubeckich współplemienców tych z getta?

 • duzoczytam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2014 18:32 ~duzoczytam

  czytam poniższe komentarze i wszyscy macie rację, Shoah - tak, jest tendencyjny; Deafamation - też utrwala pewne standardy, ale dalej na forum międzynarodowym pojawiają się przymiotniki "polskie" , a przecież amerykanie byli w maju '45 w Auschwitz i pierwsi to widzieli i nagrali materiał,
  miajają lata a oni mają do nas pretensje.... a co z ich współbracmi (pokroju nieżyjacego Morela) i innymi z apratu bezpieczeństwa z minionych lat?
  kto ich rozliczy?
  kto rozliczy nasze elity?

  w temacie Otwocka - znam kilka osób z tego miasta i stwierdzam że sporo ich jednak przeżyło, część pewnie jak zawsze, dzięki Nam
  Pozdrawiam

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2014 17:18 ~gaz

  " pt. "Spowiedź", którą zadedykował "sadyzmowi niemieckiemu, polskiej podłości oraz żydowskiemu tchórzostwu". Jako policjant, w sierpniu 1942 r. odprowadził żonę z córeczką do wagonu zmierzającego do Treblinki. Potem ukrywał się w Warszawie. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zginął pod koniec 1944 r."
  Ale podły sam zaprowadził najbliższych na śmierć a NAm Polakom którzy mają najwięcej medali ŻYDOWSKIEGO instytuty YAD Vashem zarzuca podłość

 • Polska podłość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2014 10:53 ~Polska podłość  Gość~Gość

  Proszę przeczytaj książkę. Jest wstrząsająca i dogłębnie smutna ale prawdziwa.
  Polska podłość~Polska podłość

  Może kiedyś przeczytam. Dedykacja mi się nie podoba. Żydzi bardzo chętnie obwiniają Polaków o wspólnictwo w zagładzie, całkowicie bezpodstawnie, podobnie jak Claude Lanzmann w " Shoah ".
  opa~opa


  Bezpodstawnie? 'Shoah' Lanzmann trudno rozpatrywać w kategorii jakiejś winy Polaków. To reporterski zapis postaw świadków holokaustu.


  " Shoah " oglądałem dobrych kilkanaście lat temu, ale dobrze pamiętam, że ten " Reporterski zapis " bynajmniej nie był obiektywny, przeciwnie, był skrajnie tendencyjny.

 • Znaleźli winnych

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.11.2014 10:49 ~Znaleźli winnych


  Znaleźli winnych~Znaleźli winnych

  " Polskiej podłości... " Od razu było wiadomo, że to Polacy są winni. Holocaust to nasza sprawka.
  czemu~czemu


  wybrałeś tylko dwa słowa???

  A temu, że mój ojciec zginął w obozie Stutthof po Powstaniu, na samym końcu wojny. Ale nim i paroma setkami zamordowanych warszawiaków nikt się do dzisiaj nie przejmuje, natomiast Żydzi są wiecznymi ofiarami, biedni i udręczeni, również przez Polaków.

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2014 23:15 ~wawiak

  Sprawca jak by się nawet urdził w 42'to by miał dziś 72 lata,to jest chyba jakaś kpina żeby szukać po tylu latach oprawcówaby tylko kase wyciągnąć z pulito i psów Pawłowa będą szukać

 • czemu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2014 22:56 ~czemu

  Znaleźli winnych~Znaleźli winnych

  " Polskiej podłości... " Od razu było wiadomo, że to Polacy są winni. Holocaust to nasza sprawka.


  wybrałeś tylko dwa słowa???

 • opa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.10.2014 22:55 ~opa


  Gość~Gość

  Proszę przeczytaj książkę. Jest wstrząsająca i dogłębnie smutna ale prawdziwa.
  Polska podłość~Polska podłość

  Może kiedyś przeczytam. Dedykacja mi się nie podoba. Żydzi bardzo chętnie obwiniają Polaków o wspólnictwo w zagładzie, całkowicie bezpodstawnie, podobnie jak Claude Lanzmann w " Shoah ".


  Bezpodstawnie? 'Shoah' Lanzmann trudno rozpatrywać w kategorii jakiejś winy Polaków. To reporterski zapis postaw świadków holokaustu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »