Informacje

12.04.2019 13:44 sekcja zwłok

Śledztwo po zabójstwie na plebanii. "Liczne obrażenia głowy"

SERWISY:


Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmiertelnego ataku na terenie parafii świętego Augustyna na Woli. "Przyczyną śmierci były rozlegle obrażenia czaszkowo-mózgowe, powstałe w wyniku ciosów zadawanych przez napastnika" - poinformował o wstępnych wynikach sekcji zwłok rzecznik prokuratury.

"Dzisiaj po wpływie akt do prokuratury i zapoznaniu się z całością zgromadzonego na tym etapie materiału dowodowego, prokurator wszczął śledztwo w kierunku zabójstwa pokrzywdzonego poprzez zadanie mu uderzeń skutkujących licznymi obrażeniami głowy oraz w sprawie spowodowania obrażeń ciała na okres powyżej 7 dni księdza, który próbował obezwładnić napastnika" - poinformował drogą mailową Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Liczne obrażenia głowy"

W piątek prokuratura przedstawiła też wstępne ustalenia śledczych dotyczące czwartkowego zabójstwa na terenie plebani kościoła przy ulicy Nowolipki.

"Wczoraj około godziny 16.45 na terenie plebanii Kościoła Św. Augustyna w Warszawie doszło do zdarzenia w przebiegu, którego mężczyzna Jan B., który wszedł na teren plebanii, zadał kilka ciosów znajdującemu się tam 65-letniemu mężczyźnie. W następstwie zadawanych ciosów oraz upadku na posadzkę mężczyzna doznał licznych obrażeń głowy" - napisał w piątek rano Łapczyński.

Dodał, że ofiara została przewieziona do szpitala, gdzie mimo pomocy lekarzy zmarła. Jak zaznacza, zaatakowany przez napastnika został również ksiądz, który otrzymał kilka ciosów w twarz.

Oskarżony o kradzież rozbójniczą

Prokuratura podała, że napastnika zatrzymali policjanci. 38-latek stracił wówczas przytomność, obecnie jest w szpitalu. "Napastnik to Jan B. Mężczyzna trenował sztuki walki, jest osobą dobrze zbudowaną, silną" - zaznaczył Łapczyński.

W podobnym tonie o tym mężczyźnie wypowiadał się proboszcz parafii, na której doszło do ataku.

Według ustaleń PAP, mężczyzna był zawodnikiem drużyny rugby w jednym ze stołecznych klubów. Nam Komenda Stołeczna Policji potwierdziła jedynie, że trenował w jednym z klubów, nie chciała podać dyscypliny.

Łapczyński przekazał, że prokuratura skierowała w 2016 roku przeciwko Janowi B., akt oskarżenia za kradzież rozbójniczą i spowodowanie uszkodzenia ciała, naruszenie nietykalności cielesnej, znieważenie oraz spowodowanie obrażeń ciała skutkujących zwolnieniem lekarskim poniżej siedmiu dni. Ofiarą wszystkich tych przestępstw miała być jedna kobieta. Jan B. był także notowany w 2008 roku za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu.

Łapczyński podkreślił, że od Jana B. pobrano "materiał do badań na zawartość alkoholu, ewentualnie innych środków działających podobnie".

Prokurator zlecił też sekcję zwłok ofiary. "Dysponujemy już wstępnym protokołem. Wynika z niego, że przyczyną śmierci były rozlegle obrażenia czaszkowo-mózgowe, powstałe w wyniku ciosów zadawanych przez napastnika" - poinformował Łapczyński.

CZYTAJ TEŻ >> Dwa zabójstwa, jedno po drugim. "Dużo ciosów, strzały, agresja"

ran,PAP/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Cytadela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 19:25 ~Cytadela

  Te pseudo-ZOLIBORZ oczy z korka masz ? o tych karkach z mokotowa 4 filmy i dwie relacje na tym samy portalu Warszawa. A tobie pleban cukierków po mszy nie fundował, że na czarnych ciety jestes ?

 • ZOLIBORZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 15:00 ~ZOLIBORZ

  I znowu to samo. Czemu piszecie TYLKO o śledztwie po morderstwie na plebanii? Po wczorajszym morderstwie na Mokotowie nie ma śledztwa? Czy może to jest ważniejsze bo w kościele i należy urabiać opinię publiczną?

 • skarbeusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2019 14:15 ~skarbeusz

  do dziś nie mam informacji dot. mężczyzny, który w niedzielę 31.03.19 pojawił się na terenie otaczającym kościół św. Augustyna na Nowolipkach w okolicy godziny 13-tej. Ubrany był w mundur moro i miał pistolet w ręku. Mówił sam do siebie wyglądał na zdesperowanego. Policja przyjęła telefoniczne zgłoszenie ode mnie i jeszcze drugiej osoby. Obawiam się, że jest na wolności.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »