Informacje

12.12.2016 10:46 Prokurator ma wątpliwości

Śledczy nie dowierzają biegłym. Drugi zespół zbada poczytalność Kajetana P.

SERWISY:

Prokuratura powołała nowy zespół biegłych psychiatrów w sprawie Kajetana P. podejrzanego o brutalne zabójstwo lektorki języka włoskiego.

Do tej pory prokuratura nie ujawniała treści opinii ekspertów, którzy oceniali poczytalność Kajetana P. Nie ujawnia jej nadal. Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że biegli stwierdzili, że 27-letni mężczyzna jest całkowicie niepoczytalny. I że a opinia jest kategoryczna, co oznacza, że eksperci nie mieli co do tego żadnych wątpliwości.

Zastrzeżenia miała za to prowadząca śledztwo w tej sprawie Prokuratura Okręgowa w Warszawie. - Istnieją wątpliwości co do poczytalności podejrzanego. Chcemy to jednoznacznie wyjaśnić, aby opinia biegłych była kompleksowa, pełna, jasna i nie budziła żadnych wątpliwości – podkreślał przed blisko miesiącem w rozmowie z reporterką TVN24 prok. Michał Dziekański, rzecznik stołecznej prokuratury.

Według naszych informacji kluczowe było m.in. to, że zachowanie Kajetana P. w trakcie zbrodni było zdaniem prokuratorów zaskakująco racjonalne, jak na osobę niepoczytalną, czyli taką, która nie rozumie znaczenia własnych czynów.

Ostatnia szansa na proces

Dlatego właśnie przez cały ostatni tydzień prokuratorzy prowadzili uzupełniające przesłuchania biegłych. – Czynności z biegłymi zakończyły się – mówi portalowi tvnwarszawa.pl prok. Dziekański. – Te przesłuchania nie rozwiały naszych wątpliwości. Dlatego prokuratura podjęła decyzję o powołaniu nowego zespołu biegłych psychiatrów – informuje. Stan zdrowia psychicznego Kajetana P. zbadają lekarze z Instytutu Psychiatrii i Neurologii przy ul. Sobieskiego w Warszawie.

To ostatnia szansa, by postawić Kajetana P. przed sądem. Z taką opinią, jaką prokuratura dysponuje obecnie, może jedynie wysłać do sądu wniosek o umorzenie sprawy i umieszczenie podejrzanego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym.

W przypadku ekspertyzy psychiatrycznej najistotniejsze jest ustalenie dwóch kwestii. Po pierwsze: czy podejrzany był poczytalny w chwili dokonywania zbrodni. Po drugie: jaki jest jego aktualny stan psychiczny, a zatem czy może stanąć przed sądem.

Negatywna odpowiedź na to pierwsze pytanie oznaczałaby, że Kajetan P. nigdy nie zostałby skazany za brutalne zabójstwo, o które oskarża go prokuratura. Gdyby jednak orzekli, że był poczytalny w chwili czynu, ale jest niepoczytalny obecnie, śledztwo zostałoby zawieszone do czasu, aż lekarze orzekliby, że jest zdrowy.

Prokuraturze zależy na uzyskaniu korzystnej - z ich punktu widzenia - opinii biegłych także z powodów wizerunkowych. Obawia się bowiem zarzutów o stronniczość. Kajetan P. jest synem prokuratorki.

"Życie ludzkie nie jest warte więcej niż świni i komara”

P. jest podejrzany o to, że 3 lutego na Woli zamordował 30-letnią lektorkę Katarzynę J. i obciął jej głowę. Po zbrodni przewiózł jej zwłoki do swojego mieszkania na Żoliborzu i podpalił. Potem uciekł. Policjanci zatrzymali go dwa tygodnie później w La Valletcie, stolicy Malty.

Podczas przesłuchania Kajetan P. ze szczegółami relacjonował przebieg zbrodni. Wyjaśnił, że lektorka była przypadkową ofiarą, Nie znał jej wcześniej. Zabił, bo był to element "samodoskonalenia”. Nie wyraził żadnej skruchy. Stwierdził, że chciał się przekonać, czy "życie ludzkie nie jest warte więcej niż świni i komara”.

Miesiąc temu sąd zdecydował, że Kajetan P. będzie odbywał tymczasowe aresztowanie w zamkniętym szpitalu psychiatrycznym. Pozostanie tam przynajmniej do 4 lutego.

Piotr Machajski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 12:32 ~sprawiedliwy

  Matka prokurator załatwiła mu niepoczytalność. Mam nadzieję, że nowy zespół psychiatrów orzeknie, ze może odpowiadać za zbrodnię i poniesie karę. Najlepiej z recydywistami w jednej celi.

 • whatever

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 09:30 ~whatever

  Czy rozsądny gość wiózłby zwłoki taksówką do swojego mieszkania? Gdyby myślał racjonalnie, zostawiłby zwłoki na miejscu zbrodni, żeby utrudnić złapanie sprawcy.

 • Niepoczytalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.12.2016 09:06 ~Niepoczytalny

  Prokuratorzy słusznie obawiają się podejrzeń o stronniczość. Jest to pierwsza refleksja, jaka się nasuwa w związku z opinią psychiatrów.

 • sly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 23:15 ~sly

  zrobić z nim to samo co uczynil przypadkowej osobie która mogla by się swoim zżyciem cieszyc!!!

 • satan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 19:19 ~satan

  trzęście się nad nim dalej, to się tak udoskonali, że cały szpital psychiatryczny wyrżnie w pień.

 • kogut

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 17:00 ~kogut

  tak wyjdzie szkoda na te badania forsy jeszcze dostanie odszkodowanie i rente to pewne.

 • sprawiedliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 16:00 ~sprawiedliwy

  przywrócić karę śmierci to prawie nie będzie zabójstw

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 15:53 ~nick

  Nie jest tylko był. Pojmijcie wreszcie, że niepoczytalność jest w momencie pozmieniania przestępstwa lub jej nie ma, a stale to on może być chory psychicznie co w tamtej chwili mogło do niepoczytalności doprowadzić. Tu nie ma miejsc na skróty myślowe. Żaden psychiatra nie mógł powiedzieć, że on jest niepoczytalny w tym momencie.

 • klm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 14:54 ~klm

  mamusia prokurator - i wszystko jasne, siedzieć nie będzie...

 • lol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.12.2016 14:16 ~lol

  patrzcie taki niepoczytalny wg biegłych ale zwiał na malte i niepoczytalność mu nie przeszkadzała ... zostawmy to bez komentarza

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »