Informacje

01.02.2011 22:40 PO: Ciepło nie będzie droższe

SLD: prywatyzacja SPEC oznacza podwyżki

SERWISY:

Ratusz szykuje się do prywatyzacji SPEC. Radni opozycji ostrzegają tymczasem o możliwych konsekwencjach tej transakcji. - Obawiam się podwyżek za ogrzewanie - mówi Andrzej Golimont, radny SLD. - Ciepło nie będzie droższe - uspokaja radna PO, Zofia Trębicka.

Za dwa tygodnie stołeczny ratusz zaprosi potencjalnych nabywców do negocjacji w sprawie kupna udziałów spółki.

Na prywatyzację nie zgadzają się tymczasem pracownicy firmy. Przeciwni jej są też radni PiS i SLD. W ich ocenie prywatyzacja może doprowadzić do wzrostu cen ciepła.

- Obecnie wiele Warszawskich szpitali ma zadłużenie wobec SPEC. Miasto stale wnioskuje o odstąpienie od windykacji tych pieniędzy. Proszę mi wskazać choć jedną firmę, która wstrzyma swoje żądania finansowe – zwraca uwagę Golimont.

PO uspokaja

Ratusz zapewnia, że podobne przedsiębiorstwa zostały sprywatyzowane w kilku innych dużych miastach i obyło się bez wzrostu cen, bo na ich straży stoi Urząd Regulacji Energetyki.

- Po prywatyzacji sprzedaż ciepła nie będzie droższa. Są odpowiednie instytucje, które kontrolują, aby ceny nie były za wysokie – uspokaja Zofia Trębicka, radna PO.

"Tajny dokument"

Radna PO uspokaja również pracowników spółki. Według niej, w spejalnie przygotowanej na zlecenie miasta analizie znalazły się m.in.: zapisy dotyczące praw pracowniczych. Chodzi o utajniony przez ratusz dokument liczący ponad 8 tysięcy stron.

- Radna Zofia Trębicka poznała najpilniej strzeżony dokument w ratuszu. Ja niestety usłyszałem, że dokument zostanie pokazany wtedy, jak już urzędnik odpowiedni za prywatyzację dobije interesu z potencjalnym inwestorem – skomentował słowa radnej Andrzej Golimont.

Radna PO twierdzi natomiast, że wystarczyło zapytać o dokument. Na pytanie Golimonta, kogo poprosiła, odpowiedziała: to moja słodka tajemnica.

Już raz zablokowali

W poprzedniej kadencji samorządu radnym PiS i SLD udało się zablokować sprzedaż SPEC. W lipcu 2009 r., głosami PO i SLD, Rada Warszawy zgodziła się jedynie na wykonanie analizy przedprywatyzacyjnej przedsiębiorstwa.

SPEC powstało w wyniku przekształcenia w 2003 r. przedsiębiorstwa komunalnego. Kapitał zakładowy spółki miejskiej wynosi ponad 721 mln zł. Głównym przedmiotem jej działalności jest wytwarzanie oraz przesyłanie ciepła. Przewodniczącym rady nadzorczej spółki jest wiceprezydent miasta Jarosław Kochaniak.

Na terenie Warszawy SPEC eksploatuje sieć cieplną, węzły ciepłownicze, przepompownie i należące do niego kotłownie gazowe. Spółka prowadzi również konserwację instalacji wewnętrznych w budynkach.

W ostatnich wyborach samorządowych PO zyskała większość w radzie miasta (33 z 60 mandatów); głosy radnych tej partii wystarczą do podjęcia decyzji w sprawie ewentualnej sprzedaży SPEC.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zbigu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.02.2011 18:58 ~zbigu

  Ta Z Trębicka kłamie! W wszystkich miastach w których sprzedano PECe, wzrosły ceny! Prywatnej firmie urząd może... Były też przypadki, że nowy właściciel zaniechał inwestycji, nastawiając się tylko na zyski doprowadzając firmę do ruiny. Sprzedadzą bo potrzeba im pieniędzy dziś a jutro, PO nas, nawet POtop. Zdają sobie sprawę, że to ich ostatnie rządy. Bufetowa, jak i PObratyńcy, w d... mają mieszkańców.

 • Pracownik SPeCu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.02.2011 00:54 ~Pracownik SPeCu

  Chciałbym uświadomic szanownych mieszkańców Warszawy że HGW chce sprzedac SPEC za 750mln To znaczy siec preizolowaną.ale nikt nie wie iotym nikt nie mówi że nasieci są ułożone światłowody które potencjalny nabywca dostanie za darmo.

 • pracownik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2011 17:17 ~pracownik

  Niestety HGW i jej świta wie najlepiej jak dopiec mieszkańcom Warszawy. Ale ktoś na toto głosował choć było wiadomo że ta ferajna chce pozbyć się SPEC. Zapewnienia że będzie wszystko ok a nawet lepiej - między bajki włożyć

 • wolanin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.02.2011 16:59 ~wolanin

  Do Mieszkanka.
  Przecież w umowie sprzedaży będzie że podwyżki po 23 października po wyborach.
  Inaczej HGW nie sprzeda.
  Tak więc z dniem 1 listopada lun stycznia 2012 dopiero dostaniemy podwyżki co i wody ciepłej.
  Sama warszawa chciała i przyjezdni którzy tak licznie głosowali w warszawie.

 • Mieszkanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 11:29 ~Mieszkanka

  To fakt, teraz to musztarda po obiedzie. Za późno. Ale za sprzedaz SPEC-u warszawiacy moga się zemścić w inny sposób : jak Ratusz sprzeda SPEC i prywaciarz wprowadzi nowe (WYŻSZE) ceny za ogrzewanie - to TAKIEGO WAŁA zagłosują w wyborach parlamentarnych na PO !!!!!!!!!!!!!
  Jak by nie było ....mamy Wybory na jesieni...
  Zobaczymy, jak sie Warszawa wkurzy - jaki PO osiągnie wynik w wyborach do sejmu w stolicy :)
  A pracownicy prywatyzowanej spóki (SPEC)- już sie postarają o "właściwą" kampanię dla PO.......

 • ktoś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2011 09:51 ~ktoś

  Niestety, mądry polak po szkodzie!!!
  Warszawiacy przed wyborami powinni się zainteresować tym, kto w Radzie Warszawy rzeczywiście przedstawia ich interesy. Przecież PO w 2009 roku juz chciało prywatyzować SPEC, tylko że SLD i PIS byli przeciw. Ale większość warszawiaków zagłosowało w wyborach na PO. Rezultat - mogą robić co chcą - mają większość w RADZIE MIASTA i większości dzielnic!!! Proszę podziękować sobie za wyższe ceny ciepła, podatków od gruntów, a wkrótce za wyższe ceny biletów transportu miejskiego i t.d. Przeciez to warszawiacy wybrali sobie taki los w wyborach samorzadowych.

 • pracownik firmy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 21:36 ~pracownik firmy

  Witam czy ktoś z obywateli kraju ma orientację jaka jest rzeczywista wartość SPEC-u ? Mowa jest o kwocie 1,5 mld a prawdziwa 5 mld

 • wawaj27c

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 21:12 ~wawaj27c

  Słuchaj Warszawiak na to wychodzi,że od dawna nic nie mamy do powiedzenia PO robi co chce miałeś świetny przykład z KDT ludzi taranem przepędzili co z tego że powsały Hale Marywilska jak ponad połowe handlujących na Stadionie nie stać na boks.Drugi przykład każdy kierowca chyba zapomniał jak za sprawą HGW powstało mnóstwo bus pasów i trzaskali foty a dziury w jezdniach jak były tak są rozwalą jednorazowo kasę za SPEC i znów polskie złotówki zostaną zamrożone za granicą i w jaki sposób ma w kraju być wysoka inflacja i zysk gospodarczy.To tego trzeba obrotu gotówki a gotówka ta coraz częściej ląduje na lokatach u zagranicznych przedsiębiorców

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 19:07 ~Warszawiak

  Czy MY mieszkańcy tego miasta, nie mamy już nic do powiedzenia w tej sprawie ?
  Nie chcemy prywatyzacji spółki miejskiej, która ogrzewa nasze domy !!!!!

 • Albinek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.02.2011 12:09 ~Albinek

  Do Warszawianka_40.Jak się nie zawachali sprzedć Elektrowni to co to dla nich sprzedać taki SPEC.Tylko jedno mnie zastanawia dlaczego Państwo nie zostawia sobie pakietu większościowego udziałowca toć to firmy strategiczne.Na zachodzie takie coś nie ma miejsca.Wszystkie firmy energetyczne wchodzące na Polski rynek są Państwowe,lub z większościowym udziałem swojego kraju.I tylko w Polsce dzieje się taka niezrozumiała,dziwna polityka energetyczna.I się potem dziwią gdzie bezpieczeństwo energetyczne kraju.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »