Informacje

03.09.2018 15:34 I do sejmiku Mazowsza

SLD pokazało "jedynki" do rady miasta. Wśród nich Jaruzelska i Hartman

SERWISY:

Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował w poniedziałek liderów list do Rady Warszawy i sejmiku Mazowsza. Wśród "jedynek" znaleźli się córka generała Jaruzelskiego - Monika Jaruzelska, profesor Jan Hartman i Danuta Waniek. Na listach są też przedstawiciele Stronnictwa Demokratycznego.

- Idziemy do wyborów drużyną ludzi kompetentnych, otwartych, doświadczonych samorządowców i osób, które do tej pory nie działały, ale mają szereg pomysłów i świeże spojrzenie na to, jak Warszawę zmienić - powiedział na konferencji Sebastian Wierzbicki, szef warszawskich struktur SLD, który prezentował liderów list.

Rada Warszawy podzielona jest na dziewięć okręgów. W pierwszym (Śródmieście i Ochota) "jedynką" jest Andrzej Rozenek, który równolegle jest kandydatem SLD na prezydenta Warszawy.

Córka generała

W drugim okręgu - obejmującym Pragę Południe i Rembertów - listę otwiera Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego, dziennikarka i projektantka. Dopytywana przez dziennikarzy, dlaczego się angażuje, przyznała, że już kilka miesięcy temu zapowiadała, że chciałaby wystartować w wyborach samorządowych, a z "SLD jest jej po drodze".

Pytana zaś o pomysły i postulaty odparła krótko, że o tym będzie mówić wspólnie z innymi działaczami partii "już wkrótce". - Dziś mówimy o nazwiskach. Pani Monika pracuje przy kilku naszych projektach, które wkrótce ujawnimy - wtrącił Sebastian Wierzbicki, który poprowadzi listę do Rady Warszawy z Mokotowa.

Z Krakowa do Warszawy

W okręgu czwartym, czyli z Woli, liderem został profesor Jan Hartman, były działacz m.in. Twojego Ruchu, z którego w 2014 roku został wyrzucony za tekst na temat kazirodztwa. - Przenosi się do Warszawy z Krakowa i od października będzie wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Mamy nadzieję, że przeniesie do Warszawy wiele swoich postulatów - oznajmił Wierzbicki.

Z okręgu obejmującego Bielany i Żoliborz z pierwszego miejsca wystartuje wieloletnia rzeczniczka praw pacjenta Krystyna Kozłowska.

Nowy koalicjant

Lider w okręgu szóstym (Praga Północ i Białołęka) to sekretarz Stronnictwa Demokratycznego Jan Artymowski. Jak wskazał Wierzbicki, Stronnictwo porozumiało się z SLD przed wyborami i jego członkowie wystartują z list Sojuszu.

"Jedynką" w okręgu siódmym (Targówek, Wawer i Wesoła) będzie rzeczniczka prasowa SLD Anna Maria Żukowska. W okręgu ósmym (Ursynów, Wilanów) - lewicowy dziennikarz i były poseł Piotr Gadzinowski, zaś w ostatnim - obejmującym Bemowo, Ursus i Włochy - wieloletni radny miasta Andrzej Golimont. Mandat pełnił przez 20 lat - od 1994 roku do 2014.

Powalczą o sejmik

Jeśli chodzi o "jedynki" do sejmiku Mazowsza, Warszawa jest podzielona na trzy okręgi. Pierwszy obejmuje dzielnice  Ursynów, Wilanów, Śródmieście, Mokotów, Ochota. Tu liderką SLD jest Katarzyna Maria Piekarska, wieloletnia posłanka, a obecnie radna w sejmiku.

W okręgu drugim obejmującym Bemowo, Bielany, Ursus, Włochy, Wola, Żoliborz na pierwszym miejscu jest Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska - była posłanka oraz warszawska radna (zdobyła mandat w 2010 roku). Okręg trzeci natomiast - czyli dzielnice Białołęka, Rembertów, Targówek, Wawer, Wesoła, Praga Północ, Praga Południe - poprowadzi Danuta Waniek, była posłanka i szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

- Wokół tych 12 liderów już tworzone są listy. Będą to mocne nazwiska. Osoby, które działają w radach spółdzielni, lokalnych społecznościach - zapowiedział Sebastian Wierzbicki. Dodał też, że "niebawem" przedstawiony zostanie program wyborczy SLD dla Warszawy.

- Będzie prospołeczny, ale i realny. Nie będziemy opowiadać o ośmiu liniach metra. Nie będziemy okłamywać wyborców - podkreślił szef warszawskiego Sojuszu.

kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 11:02 ~Miejscowy

  HAHAHAHA to ci kandydaty, koń by się uśmiał.

 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 10:53 ~Tomek

  MalarzKominów~MalarzKominów

  Wszystkim krytykantom tego ugrupowania,przypomnę skromnie,że w przeciwieństwie do Dundela,nie wpadli nigdy na pomysł aby okraść nieboszczyków,odbierając im zasiłek pogrzebowy.Amen.

  Mało wiesz. Za Gierka starsi koledzy z tej samej organizacji przeflancowanej z PZPR na SLD zagarnęli środki z ZUS. Nawet Bierut i Gomółka się nie odważyli. Wcześniej ZUS był instytucją kapitałową (jak OFE). Skok na OFE za Tuska to był mały pikuś przy przekazaniu całej kasy ZUS do budżetu właśnie za Gierka. Skutki tego ponosimy do dziś i będziemy jeszcze długo ponosić.

 • erom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 10:18 ~erom

  a Rozenek już nie zbiera podpisów pod likwidacją SM ?? za czasów Palikota bardzo chętnie to robił i jak skończył każdy wie

 • konstytucja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 10:08 ~konstytucja

  Straszna kupa.

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 08:31 ~smutek

  komuna nigdy się nie skończyła..ma się coraz lepiej...nie oszukujmy się , inne partie to to samo...

 • Pamiętliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 07:54 ~Pamiętliwy

  Sami zasłużeni dla Polski, skorumpowani post-PZPRowskie cwaniaczki.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 06:37 ~wkurzony

  No...wspaniałe ugrupowanie...Pamiętam jak kilka lat temu przegłosowali wraz z PO podwyżki cen biletów MZK. Dziś mamy w stolicy najdroższe bilety w kraju a może i w Europie.

 • MalarzKominów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 05:41 ~MalarzKominów

  Wszystkim krytykantom tego ugrupowania,przypomnę skromnie,że w przeciwieństwie do Dundela,nie wpadli nigdy na pomysł aby okraść nieboszczyków,odbierając im zasiłek pogrzebowy.Amen.

 • Stacho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 05:40 ~Stacho

  Hartman to mi się głównie z kazirodztwem kojarzy. Jedna wypowiedź a łatka na całe życie.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.09.2018 00:26 ~realista


  masakra~masakra

  Hahahahaah , kandydanci , hahahahaha !!!!
  momik~momik

  poznać głupiego po śmiechu jego
  \
  Co by oplaceni neciarze nie pisali aby ich promowac, ale ci kandydaci sa smiechu warci!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »