Informacje

12.07.2013 13:22 problemy finansowe województwa

SLD pisze do premiera. Chcą komisarza zamiast Struzika

SERWISY:

Opozycyjni radni Sejmiku Mazowsza domagają się od Donalda Tuska, zawieszenia marszałka Adama Struzika i wprowadzenia zarządu komisarycznego.

Pismo w tej sprawie trafiło już do Kancelarii Premiera. Pod dokumentem podpisali się Włodzimierz Czarzasty, Katarzyna Piekarska i Grzegorz Pietruczuk.

- Obecna sytuacja województwa mazowieckiego jest dramatyczna w większości obszarów funkcjonowania Samorządu Województwa, co w sposób bezpośredni i negatywny wpływa na życie mieszkańców naszego regionu. Sytuacja ta, w ocenie klubu radnych SLD Sejmiku Województwa Mazowieckiego, jest wprost związana z fatalnym zarządzaniem samorządem przez Adama Struzika – czytamy w piśmie.

Skandal z Modlinem w tle

Radni przypominają, że zadłużenie województwa mazowieckiego wynosi półtora miliarda złotych i jest najwyższe w kraju, z czego sam dług mazowieckich szpitali to 620 mln złotych.

Uwadze działaczy SLD nie umknęło również zamieszanie z lotniskiem Modlin. Zarzucają Struzikowi brak nadzoru właścicielskiego nad spółką oraz skandalicznie zrealizowaną budowę Portu Lotniczego. - Spółka tylko za 2012 r. przyniosła ponad 27 mln zł. strat. Wszystko wskazuje na to, że straty za 2013 r. będą zdecydowanie wyższe – wylicza Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku Mazowsza i jeden z autorów pisma.

Jak dodaje, nie uregulowana jest również kwestia siedziby Urzędu Marszałkowskiego. - Tylko za okres ostatnich 3 lat wydatkowano na ten cel ponad 90 mln zł – dodaje radny.

Politycy lewicy podkreślają, że w ciągu ostatnich 10 lat czterokrotnie rozrosła się administracja województwa, do tego wypłacono 80 mln złotych nagród w ciągu ostatnich kilku lat.

Pietruczuk wytyka również, że władze województwa w obliczy kryzysu nie miały przygotowanego planu awaryjnego.

"Wadliwe zarządzanie"

Politycy SLD powołują się na art. 85 ustawy o samorządzie, który daje możliwość premierowi zawieszenia władz województwa i wprowadzenie zarządu komisarycznego w przypadku nie rokującego poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych.

- Powyższe przykłady, obrazujące działania Zarządu Województwa z Marszałkiem Adamem Struzikiem na czele, są jedynie częścią większej całości uchybień i wadliwego zarządzania samorządem województwa mazowieckiego. Tylko stanowcze i zdecydowane działania, w tym zakresie, mogą skutecznie wpłynąć na poprawę kondycji województwa i życia jego mieszkańców – podkreślają wnioskodawcy.

Nie mają na janosikowe

W poniedziałek Adam Struzik poinformował, że dramatycznie spadły wpływy podatkowe.

- Ten dramat dotyczy przede wszystkim niższych dochodów z CIT-u. Niestety jest również tendencja spadkowa, jeżeli chodzi o dochody z PIT-u. W efekcie wygląda na to, że - według różnych analiz i metodologii - zabraknie nam między 300 a 400 mln zł, jeżeli chodzi o poziom dochodów na rok 2013 - mówił marszałek.

Mazowsze każdego miesiąca płaci 55,1 mln zł janosikowego (obowiązkowa wpłata bogatszych samorządów na rzecz biedniejszych - red.), w 2013 r. będzie to łącznie 661 mln zł.

Nawet po cięciach w wydatkach bieżących, ograniczeniu inwestycji, województwo nie będzie w stanie zapłacić całej kwoty janosikowego. Dzięki oszczędnościom udało się wygospodarować 110 mln zł, które będą przeznaczone na lipcową i sierpniową ratę. W budżecie zabraknie ok. 220 mln zł, czyli na cztery wpłaty janosikowego.

bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • tomek4

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2013 10:35 ~tomek4

  On jest nie zatapialny. Na tym stanowisku chyba ze dwadzescia lat. Czas najwyższy aby dostał kopa i abyśmy przestali płacić za jego dojazdy służbowym samochodem do Płońska.
  Następny w kolejce to najwiekszy szkodnik Warszawy - GALAS.

 • wwx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2013 06:34 ~wwx

  powinniśmy zadać pytanie czy na szczeblu województwa potrzebne są aż dwa urzędy -wojewody i marszałka wraz z całą chmarą dobrze płatnych urędasów (ale kto bogatemu zabroni),a im więcej przy korycie to łatwiej chachmęcić i odpowiedzialność rozmywa się

 • jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 23:58 ~jaro

  Patrzcie! On umie pisać! Rzygam jak na niego patrzę.

 • polka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 19:54 ~polka

  PO i PSL złodziejska banda. juz dawno powinni siedziec wraz z ich najwiekszym kłamcą tuskiem. Niech tylko zmieni sie władza.

 • tramwajarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 19:19 ~tramwajarz

  A mnie się nie podoba janosikowe. Słoiki przyjeżdżają do nas, PIT płacą na prowincji, ale tu korzystają z komunikacji miejskiej (60% dofinansowania z podatków), tu posyłają dzieci do szkół, tu korzystają z przestrzeni publicznej, a my za to płacimy. Jakby tego było mało, płacimy im drugi raz w janosikowym na utrzymanie tego samego na prowincji. Nie za dużo trochę???

 • bogdan55

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 15:56 bogdan55

  Nic mu nie zrobią ,Struzik ma bardzo mocne "umocowanie " ,tyle lat na jednym stołku , zwiedzanie świata . Coś tu zalatuje czarną sotnią bo tylko taki układ daje "spokój".

 • mag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 15:45 ~mag

  Czy komuś słońce zaszkodziło-- facet który najbardziej wydoił budżet ma mieć taki pomnik jak lotnisko, chyba pierdel

 • karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 15:26 ~karol

  niewierze w zadna inicjatywe tej pseudoopozycji w postaci sld. struzik to pasozyt ale predzej palac kultury sie zawali niz ktops go oderwie od koryta.

 • trewq

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 14:51 ~trewq

  Co to znaczy, ze trzeba brac kredyt na zaplate janosikowego ???
  Nie ma kasy na mazowszu, to nie ma na janosikowe.
  Co zrobia? wyrzuca mazowswze z Polski jak nie zaplaci ? Nawet to by bylo dobre, bo nie trzeba by placic janosikowego na tych darmozjadow.

 • maherr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.07.2013 14:27 ~maherr

  Wywalić niedorajdę! Tu potrzebny jest gospodarz, a nie upolityczniona kukła!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »