Informacje

15.10.2013 18:17 "Skończmy z zieloną pajęczyną starego pająka"

SLD ostro o wojewodzie. "Zachowuje się jak podwładny Struzika"

SERWISY:

- Mazowsze bankrutuje, a wojewoda umywa ręce - zarzucają Jackowi Kozłowskiemu politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Apelują do Platformy Obywatelskiej o odsunięcie od władzy "starego, zielonego pająka", czyli marszałka Adama Struzika i wprowadzenie zarządu komisarycznego. - Nie ma ku temu przesłanek - komentuje wojewoda.

- Na dziś zadłużenie Mazowsza przedstawia się na poziomie 1,5 mld zł. Zadłużenie służby zdrowia to jest blisko pół miliarda złotych. Długi ukryte przez pana marszałka Struzika w spółkach to kolejne pół miliarda – wyliczał podczas wtorkowej konferencji prasowej Grzegorz Pietruczuk, radny sejmiku Mazowsza.

"Kozłowski jak Piłat"

Warszawski SLD jest oburzony brakiem reakcji wojewody mazowieckiego na narastające kłopoty urzędu kierowanego przez marszałka Struzika.

- 12 lipca wnioskowaliśmy, aby premier Donald Tusk zainteresował się sytuacją Mazowsza i rozpoczął procedurą wprowadzenia zarządu komisarycznego zgodnie z artykułem 85. ustawy o samorządzie wojewódzkim. Pan wojewoda oszukał pana premiera Tuska nie wprowadzając tego zarządu, powiem więcej, nie zażądał nawet programu naprawczego od marszałka Struzika. Ta sytuacja jest niedopuszczalna. Podczas sesji wojewoda przez dwie godziny słuchał naszych zarzutów wobec marszałka Struzika, ale uznał, że nie jest stroną i jak Piłat umył ręce od tego co się dzieje – przekonywał Pietruczuk.

- Polityka finansowa marszałka Struzika nie istnieje. W zeszłym roku marszałek ze skarbnikiem pomylili się raptem o 1 miliard i 17 mln zł, co jest rekordem w historii polskiego samorządu. Jeśli wojewoda tego nie dostrzega, powinien zastanowić się, czy jest organem nadzoru i przedstawicielem rządu, czy jest podwładnym marszałka Adama Struzika, bo tak się zachowuje – oskarżał polityk SLD.


Program naprawczy

Według wojewody, wprowadzenie zarządu komisarycznego to ostateczność. Żeby sięgnąć po takie środki musiałoby wcześniej dojść do wielokrotnego złamania prawa lub trwałej utraty możliwości wykonywania swoich obowiązków. Jacek Kozłowski przekonuje, że taka sytuacja nie zaistniała.

– Kompetencja wojewody mają charakter zastępczy i mogą zostać wykorzystane, gdy samorząd nie jest w stanie wypełniać swojej funkcji. Nie ma zagrożenia wypłacalności urzędu, zamknięcia szpitali czy muzeów – przekonuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jacek Kozłowski. – Mazowsze ma możliwość uzyskania pożyczki z budżetu państwa pod warunkiem przedstawienia programu naprawczego. Dostałem wyraźny sygnał, że taki program już powstaje, a zatem jest możliwość skorzystania z pomocy. Środki na nią zostały wpisane w nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok – wyjaśnia.

Zastrzega przy tym, że urzędnicy marszałka Struzika muszą się pośpieszyć, bo do końca roku czasu zostało niewiele. – Program muszą zaopiniować wojewoda, Regionalna Izba Obrachunkowa, a ostateczna decyzja leży w rękach ministra finansów – zastrzega Kozłowski.

Zapłacą udziałami w spółkach?

Jednak według Grzegorza Pietruczuka, Mazowsze ma zupełnie inny sposób ma spłatę zadłużenie wobec skarbu państwa - chce zapłacić udziałami w samorządowych spółkach. - Taki pomysł kiełkuje gdzieś w głowach urzędników urzędu marszałkowskiego. Na dłuższą metę to zjadanie własnego ogona, droga donikąd – komentował.

Rzeczniczka urzędu marszałkowskiego Marta Milewska szybko zdementowała te spekulacje. – Nie ma takich planów. Te informacje są wyssane z palce – stwierdziła stanowczo.

"Stary pająk Struzik"

Podczas konferencji SLD z apelem do polityków Platformy Obywatelskiej wystąpił także Włodzimierz Czarzasty.

– Pomogliśmy wam obronić Hannę Gronkiewicz-Waltz przed utratą stanowiska, bo uważaliśmy, że to jest polityczna hucpa. Ale jeżeli nie pomożecie nam obalić zielonej pajęczyny, która tkana jest przez naczelnego pająka Struzika na Mazowszu, to więcej wam nie pomożemy – mówił polityk SLD. - Wystąpcie razem z nami przeciwko patologii, którą Adam Struzik uprawia na Mazowszu. Wydaje nam się, że wymiana jednego starego pająka na drugiego, który będzie młody i szybciej będzie reagował na rzeczy, które się dzieją, Mazowszu zrobi dobrze – podsumował.


Ministerstwo straszy odsetkami

Pod koniec września Regionalna Izba Obrachunkowa podjęła uchwałę, w której negatywnie zaopiniowała wykonanie budżetu Mazowsza za pierwsze półrocze 2013 roku.

We wtorek 15 października mija termin spłaty janosikowego przez Mazowsze. Wciąż nie wiadomo czy w budżecie są pieniądze na październikową ratę (na wrześniową zabrakło). Urzędnicy marszałka Struzika deklarują, że zapłacą tyle, ile mogą. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że za zwłokę Mazowsze zostanie ukarane odsetkami.

Janosikowe to danina na rzecz biedniejszych regionów Polski ustalana na podstawie  dochodów sprzed dwóch lat. W 2011 wyniosła ona 627 mln zł, w 2012 - 658 mln zł, w 2013 - 661 mln zł. Jak podał urząd marszałkowski, w piątek ministerstwo finansów ogłosiło, że w 2014 roku Mazowsze będzie musiało z tego tytułu zapłacić 646,5 mln zł.

bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • edo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 18:44 ~edo

  PSL to następca ZSL i nie został rozliczony z majątku z okresu koalicji z PZPR i SD. Pająki psl rozlazły się po Polsce a co robią w Warszawie ?. Czy pilują aby nikt nie ruszył KRUS.?.
  Jeżeli tak to gwarantuję fałszywego koalicjanta, który zawsze był niewiarygodny. Dlaczego do dnia dzisiejszego nie wyjaśnia się spraw zagadkowych w ARiMR- pomorskie, zachodnio pomorskie, wielkoplskie, śląskie.

 • jurek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 09:44 ~jurek

  No w końcu ktoś się dopatrzył, że pan Struzik jest największym szkodnikiem Mazowsza i Warszawy szkoda, że tak puzino, ale politycy SLD to dostrzegli szkoda, że politycy z PO nadal są zaślepieni może teraz ratusz zwróci uwagę na działania polityków PSL, którzy zachowują się w Warszawie jak barbarzyńcy grabią i dewastują nikt nie chce dostrzec to, co dzieje się w służba zdrowia w stolicy jak wyglądają szpitale jak wygląda pogotowie ratunkowe, które ma pomagać naszym bliskim w naszym mieście i kto w tych placówkach rządzi szkoda, że zarządzają nimi ludzie z, zewnątrz czyli politycy z PSL z różnych miast tak Jak by nie mogliby zarządzać miejscowi w pogotowiu ratunkowym najlepiej to widać karetki stare zdewastowane brudne i nie sprawne to zasługa dyrekcji polityków z PSL, którzy do pracy w pogotowiu przyjmują tylko swoich ludzi przyjezdnych bez kompetencji rozbudowana administracja personel medyczny też nie z naszego miasta dba oto dyrekcja i kierownictwo pogotowia z Warszawy nie przyjmują nawet się nie kryją z niechęci do mieszkańców stolicy nie interesuje ich wizerunek naszego miasta oni przyjeżdżają tylko tu zarabiać nie wkładając troskę o pacjenta i sprzęt szkoda, że pani, HGW pan Kozłowski i pani Pitera politycy z PO od kilku lat są ślepi? Nie dostrzegają a placówki służby zdrowia popadają w coraz większą ruinę i nie tylko pan Struzik na tym czuwa.

 • luck

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 08:57 ~luck

  to pis wszystkiemu winien,zresztą, jak zwykle.wszystko przez nienawiść do tych,co nie są po ich stronie.

 • stan53

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.10.2013 08:31 stan53

  Mazowsze ,to nie tylko W-wa .A tak a propos liczyć w PO to nikt nie POtrafi nawet "głowny księgowy" p.Rostowski

 • Odmowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.10.2013 20:14 ~Odmowa

  Dobra, dobra, panie Czarzasty. Była okazja raz się czynnie przysłużyć dobrej sprawie, toście ją zaprzepaścili. My, warszawiacy, też już wam nie pomożemy. W niczym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »