Informacje

12.06.2014 13:48 "wniosek dotyczący narażenia życia i zdrowia"

SLD donosi do prokuratury.
"W szpitalu panuje atmosfera strachu"

SERWISY:


SLD zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora miejskiego szpitala św. Rodziny w Warszawie prof. Bogdana Chazana. W zawiadomieniu informuje o odmowie wykonania zabiegu przerwania ciąży przez ginekologa.

O złożeniu zawiadomienia do prokuratury poinformowała w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie Paulina Piechna-Więckiewicz, warszawska radna SLD. Jak wyjaśniła, zawiadomienie dotyczy przypadku młodej rodziny z Warszawy opisanego przez tygodnik "Wprost".

Zagrożenie dla życia kobiety?

- Jest to wniosek dotyczący narażenia życia i zdrowia pacjentki, chodzi o to, że dyrektor Chazan nie wskazał innego lekarza lub innego podmiotu, w którym można zabiegu (przerwania ciąży) dokonać - powiedziała Piechna-Więckiewicz.

SLD podkreśla, że odmowa wykonania zabiegu mogła stanowić zagrożenie dla życia kobiety.

- Jako radna Warszawy chcę powiedzieć, że jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, jak dyrektor Chazan zarządza tym szpitalem - dodała radna SLD. Jak oceniła, światopogląd prof. Chazana wpływa na ograniczanie dostępu pacjentów do zagwarantowanych prawem usług.

"Atmosfera strachu, lekarze sparaliżowani"

Rzecznik SLD Dariusz Joński poinformował, że przedstawiciele SLD zasiadający w radzie społecznej szpitala św. Rodziny jeszcze w czwartek złożą w wniosek o pilne zwołanie rady. Joński zaapelował też do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, by ta odwołała prof. Chazana z funkcji dyrektora szpitala. Joński przekonywał, że w szpitalu kierowanym przez Chazana, panuje "atmosfera strachu, lekarze są sparaliżowani, boją się podjąć jakąkolwiek decyzję".

W szpitalu kierowanym przez prof. Chazana trwa obecnie kontrola ratusza. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz pytana przez dziennikarkę TVN24 o ewentualną decyzję o zawieszeniu lub odwołaniu Chazana w funkcji dyrektora szpitala, powiedziała, że czeka na wnioski z kontroli.

- Ja nie mogę na podstawie enuncjacji prasowych, medialnych, czy wypowiedzi innych osób podejmować decyzji w zakresie zarządczym - podkreśliła. - Jak będę miała wszystkie dokumenty, a także będę miała informacje o wynikach kontroli, której dokonuje minister zdrowia, która jest poza naszymi kompetencjami, wtedy podejmę decyzję - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Odmówił aborcji

"Wprost" opisał historię młodej rodziny w Warszawie. Chazan - jak podał tygodnik - powołując się na konflikt sumienia odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Ponadto, jak powiedziała tygodnikowi matka, domagał się dostarczania kolejnych wyników badań i "chciał wszystko jak najdłużej przeciągać", aby minął termin, kiedy można legalnie wykonać aborcję w przypadku, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Deklaracja wiary

Chazan jest jednym z ok. 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia, który podpisał deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji".

Sprawę prof. Chazana minister zdrowia skierował do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej, która wszczęła postępowanie wyjaśniające. NFZ ma skontrolować prawidłowość realizacji kontraktu, a postępowanie medyczne sprawdzi ministerstwo wraz z konsultantem krajowym. Jeżeli potwierdzi się, że mogło dojść do złamania prawa ministerstwo zwróci się do prokuratury.

Rzecznik praw pacjenta wszczął postępowanie wyjaśniające ws. działań prof. Chazana. Ginekolog deklaruje, że nie obawia się konsekwencji kontroli i nie sądzi, aby wykazały one nieprawidłowości w jego szpitalu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz o sprawie prof. Chazana:

PAP/b/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zMazowsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 15:02 ~zMazowsza

  Do SLD:

  Glosowalam na Partie Palikota, bo SLD nie dawalo mi cienia nadziei na PANSTWO faktycznie SWIECKIE.
  W przeciwienstwie do PO i PIS nie macie dlugow do splacenia Kosciolowi Katolickiemu (dzieki KK Platformensi i PISielce doszli do wladzy), wiec nie rozumiem dlaczego, wbrew swoim partyjnym interesom, cackacie sie z Kosciolem.

  Oczekuje od was:
  1) po pierwsze PANSTWO SWIECKIE,
  2) po drugie koniec z DEKLARACJAMI WIARY i nawiedzeniem w duchu swietym personelu medycznego w placowkach leczacych za forse NFZ,
  3) po trzecie koniec z dyskryminacja kobiet w panstwowej i gminnej sluzbie zdrowia (koniec z odmowa przepisywania srodkow antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych,koniec z odmowa skierowania na badania prenatalne, koniec z zatajaniem informacji o uszkodzeniu plodu, koniec z odmowa wykonania aborcji w przypadkach dopuszczonych prawem, koniec z odmowa usmierzania bolow porodowych)

 • zMazowsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.07.2014 14:13 ~zMazowsza

  Do SLD:

  Glosowalam na Partie Palikota, bo SLD nie dawalo mi cienia nadziei na PANSTWO faktycznie SWIECKIE.
  W przeciwienstwie do PO i PIS nie macie dlugow do splacenia Kosciolowi Katolickiemu (dzieki KK Platformensi i PISielce doszli do wladzy), wiec nie rozumiem dlaczego, wbrew swoim partyjnym interesom, cackacie sie z Kosciolem.

  Oczekuje od was:
  1) po pierwsze PANSTWO SWIECKIE,
  2) po drugie koniec z DEKLARACJAMI WIARY i nawiedzeniem w duchu swietym personelu medycznego w placowkach leczacych za forse NFZ,
  3) po trzecie koniec z dyskryminacja kobiet w panstwowej i gminnej sluzbie zdrowia (koniec z odmowa przepisywania srodkow antykoncepcyjnych i wczesnoporonnych,koniec z odmowa skierowania na badania prenatalne, koniec z zatajaniem informacji o uszkodzeniu plodu, koniec z odmowa wykonania aborcji w przypadkach dopuszczonych prawem, koniec z odmowa usmierzania bolow porodowych)

 • Ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 17:46 ~Ateista

  bea~bea

  A ja nie widzę problemu. Wiele kobiet chce tak jak profesor oferował opieki, i warunków na godne pożegnanie. Nie jest winą profesora ze dziecko jest chore, rozumiem że pierwsza myśl jest taka pozbyć się, ale nie można karać człowieka który nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Dlaczego nie nagłaśnia się sprawy lekarzy którzy gdy widzą na usg dziecko z wadą genetyczną mówią że może pani z tym czymś!coś zrobić. Przez całą ciążę są dyskrymine a przy porodzie słyszą chamskie teksty? O tym też piszą gazety i co? Cisza! Dlaczego? Bo nie są dyrektorami dobrze prosperowanego szpitala! Bo tu ktoś już czeka by objąć to stanowisko. To profesor doprowadził ten Szpital do miejsca gdzie jest teraz! Daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa i poczucie godności w tych trudnych chwilach jakim jest strata dziecka! A co do tych zastraszonych lekarzy to może chodzi o te
  pojedyńcze osobniki co mówią kobiecie krwawiacej w 12 tygodniu ciąży " czy ma pani parcie na szpital? Bo są takie pacjentki z parciem i czy pani też... ". Cóż trzeba było złożyć skargę nie byłoby zastraszonego. Kto bywał w tym szpitalu, a ka tam bywalam często i długo ( po dwóch stratach mam corke) wie że relacje są prawidłowe dopóki dobro pacjenta jest najważniejsze. Na każdą skargę od pacjentki profesor osobiście reaguje. Stąd strach...


  A ja widzę problem i to duży: porównuję to do żołnierza, który powołując się na klauzulę sumienia odmawia strzelania do wroga… Jeżeli Profesor nie chce pracować, niech się zwolni i wstąpi do zakonu. W szpitalnej chierarchii stołki przesuną się o jedno miejsce i wszyscy będą szczęśliwi

 • podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 15:24 ~podatnik

  Tak trzymać SLD!!! Nareszcie coś robicie. Dzięki takim działaniom już macie perę procent więcej przy wyborach. Na pewno mój głos i dosyć dużej gromady znajomych!

 • Mefisto_waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 09:55 Mefisto_waw


  Jest pani juz stara,to widać,widać ze pisze pani z katolickiej nienawiści?

 • Kik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 08:39 ~Kik

  starsza~starsza

  Jakim bydlakiem trzeba być żeby podawać do sądu lekarza który nie chciał zamordować dziecka??????
  Lekarz nie chce być mordercą - to wam się nie podoba. Pedały organizują manifestacje - to wam pasuje. Dziecko zostakje upieczone w samochodzie też drzecie mordy. To się zdecydujcie, ważne jest życie dziecka czy nieważne? Można zamordować ale ugotować już nie można?

  Odpowiadam. Żeby być takim bydlakiem o którym piszesz, to trzeba być posłem SLD lub tym od palikociarni.

 • orange

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2014 08:08 ~orange

  Atmosfera strachu? Moja żona urodziła tam dziecko, od początku do końca pobytu byliśmy objęci specjalistyczną opieką, kiedy mieliśmy jakiś problem czy jakąkolwiek wątpliwość mogłem dzwonić do położnej dyżurnej nawet o 3:00 w nocy. Ten szpital to wzór jak powinien wyglądać szpital położniczy. Od kiedy prowadzony jest przez prof. Chazana to jest też super nowoczesny. Atmosfera strachu to tam panowała 30 lat temu kiedy kobiety były traktowane jak zwierzęta. Dla mnie usuwanie prof z funkcji dyrektora za to, że się sprzeciwił temu choremu systemowi to jakieś nieporozumienie. Ostatecznie kobieta żyje. Argumenty w stylu, że dziecko i tak umrze w jej łonie i zarazi ją sepsą są tak idiotyczne, że nie da się ich słuchać. Skoro ta kobieta poczęła dzięki metodzie in vitro to oznacza że ma swojego lekarza prowadzącego i że ten oto lekarz musiał ją badać, więc tam rózwnież miała możliwość dokonać aborcji. Prof Chazan jest znany ze swoich poglądów od wielu lat bo w mediach o nim już było głośno więc ta kobieta (której zresztą bardzo współczuję) idąc do Chazana spodziewała się tego, że jej odmówi aborcji.

 • bea

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2014 23:16 ~bea

  A ja nie widzę problemu. Wiele kobiet chce tak jak profesor oferował opieki, i warunków na godne pożegnanie. Nie jest winą profesora ze dziecko jest chore, rozumiem że pierwsza myśl jest taka pozbyć się, ale nie można karać człowieka który nie jest zwolennikiem takiego rozwiązania. Dlaczego nie nagłaśnia się sprawy lekarzy którzy gdy widzą na usg dziecko z wadą genetyczną mówią że może pani z tym czymś!coś zrobić. Przez całą ciążę są dyskrymine a przy porodzie słyszą chamskie teksty? O tym też piszą gazety i co? Cisza! Dlaczego? Bo nie są dyrektorami dobrze prosperowanego szpitala! Bo tu ktoś już czeka by objąć to stanowisko. To profesor doprowadził ten Szpital do miejsca gdzie jest teraz! Daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa i poczucie godności w tych trudnych chwilach jakim jest strata dziecka! A co do tych zastraszonych lekarzy to może chodzi o te
  pojedyńcze osobniki co mówią kobiecie krwawiacej w 12 tygodniu ciąży " czy ma pani parcie na szpital? Bo są takie pacjentki z parciem i czy pani też... ". Cóż trzeba było złożyć skargę nie byłoby zastraszonego. Kto bywał w tym szpitalu, a ka tam bywalam często i długo ( po dwóch stratach mam corke) wie że relacje są prawidłowe dopóki dobro pacjenta jest najważniejsze. Na każdą skargę od pacjentki profesor osobiście reaguje. Stąd strach...

 • starsza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2014 22:05 ~starsza

  Jakim bydlakiem trzeba być żeby podawać do sądu lekarza który nie chciał zamordować dziecka??????
  Lekarz nie chce być mordercą - to wam się nie podoba. Pedały organizują manifestacje - to wam pasuje. Dziecko zostakje upieczone w samochodzie też drzecie mordy. To się zdecydujcie, ważne jest życie dziecka czy nieważne? Można zamordować ale ugotować już nie można?

 • Duet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2014 21:09 ~Duet  poko~poko

  Waltzowa ma już pewnie pełne majty ze strachu przed zajęciem zdecydowanego stanowiska w sprawie tego oszołoma.
  Za bramę~Za bramę

  Może Duch Święty znowu ją natchnie i pozbędzie się tego szkodliwego fundamentalisty katolickiego.
  hehe~hehe

  Jak ją "natchnie", to professor będzie miał pełne ręce roboty a usta modlitwy.

  Własnie się okazało, że Chazan jest dobrym znajomym HGW, wręczał jej ze staroświecką galanterią bukiet kwiatów. W mojej ocenie idealnie do siebie pasują, oboje z tytułami professorskimi i w podobnym wieku, a także z podobnym nastawieniem do życia.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »