Informacje

06.10.2013 19:09 decyzja ws. udziału w referendum

SLD: Celem referendum jest torowanie drogi do władzy IV RP

SERWISY:

Decyzję o udziale w referendum ws. odwołania prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz i ewentualnym sposobie głosowania SLD pozostawia swoim wyborcom - zdecydowała w niedzielę Rada Warszawska Sojuszu. Referendum to inicjatywa, która toruje drogę do władzy PiS - uważa SLD.

To właśnie zaangażowaniem PiS w akcję referendalną tłumaczył niedzielną decyzję Rady szef stołecznego Sojuszu Sebastian Wierzbicki. - To, co się dzieje w ostatnich dwóch tygodniach, pokazuje jasno i wyraźnie, że nie jest to inicjatywa obywatelska. Jej celem nie jest zmiana Warszawy, a torowanie drogi do władzy IV RP - ocenił Wierzbicki na niedzielnej konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia Rady.

Jak dodał, nie ma na to zgody SLD. - Nie ma zgody na to, aby w stolicy naszego państwa odtworzyła się IV RP. Z drugiej strony, szanujemy głos 200 tys. mieszkańców Warszawy, którzy podpisali się pod wnioskiem referendalnym. Z tego względu SLD przyjął w dniu dzisiejszym stanowisko, żeby decyzję o udziale w referendum i ewentualnym sposobie głosowania pozostawić naszym wyborcom do własnej decyzji - zaznaczył Wierzbicki.

Rozliczą Gronkiewicz-Waltz

Lider warszawskiego Sojuszu przyznał też, że istotny wpływ na decyzję miał sobotni list b. szefowej warszawskiej PO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej do członków stołecznego Sojuszu, w którym pozytywnie odniosła się do postulatów dotyczących miasta. - Mamy deklarację ze strony Hanny Gronkiewicz-Waltz, że ona pod tymi postulatami również się podpisuje. Czekamy - będziemy Hannę Gronkiewicz-Waltz rozliczać za rok z tego, co zrealizowała z tych postulatów - zaznaczył Wierzbicki.

We wrześniu Rada Warszawska Sojuszu sformułowała 13 postulatów programowych dla Warszawy, m.in. od których spełnienia uzależniała decyzję, czy poprzeć referendum, czy nie. Chodziło np. o rozwiązanie problemu reprywatyzacji, przede wszystkim w kontekście pomocy dla lokatorów, wyrównanie dysproporcji w rozwoju dzielnic poprzez zmianę sposobu naliczania ich budżetów, zmniejszenie liczby dzieci w klasach szkolnych, wycofanie się z likwidacji szkół. SLD chciało też zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach, przywrócenia 50-procentowej zniżki na bilety komunikacji miejskiej dla emerytów oraz refundacji in vitro z budżetu miasta.

List do SLD

PO w liście, który został zaprezentowany na sobotnim zjeździe wyborczym Platformy, pozytywnie odniosła się do 12, spośród 13, postulatów Sojuszu. Sprzeciw wzbudziła jedynie kwestia dofinansowania in vitro. Jak podkreśliła Kidawa-Błońska, nie jest to zadanie własne samorządu. "Program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016 realizowany przez ministerstwo zdrowia jest finansowany z budżetu państwa" - czytamy w liście do SLD.

Z informacji PAP wynika, że jednomyślności wśród członków Rady Warszawskiej nie było - cześć polityków optowała za poparciem referendum. Udział w głosowaniu w przyszłą niedzielę zadeklarował w rozmowie z PAP wiceszef Sojuszu, b. premier Józef Oleksy. Jak podkreślił, chciałby skorzystać z cennej, demokratycznej formy, jaką jest referendum, nie chciał jednak ujawnić, jak będzie głosował.

CZYTAJ RAPORT WS. REFERENDUM

Referendum ws. odwołania prezydent stolicy odbędzie się 13 października. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 wyborców, którzy uczestniczyli w wyborach prezydenta w Warszawie w 2010 roku, czyli co najmniej 389 430 osób. Inicjatywę zapoczątkowaną przez szefa Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej, burmistrza Ursynowa Piotra Guziała popierają m.in.: PiS, Ruch Palikota i Solidarna Polska, których działacze włączyli się w zbiórkę podpisów pod wnioskiem o odwołanie prezydent Warszawy.

O decyzji SLD w sobotę w pragramie "Fakty po Faktach" mówił Leszek Miller:


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nicky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.10.2013 12:40 ~nicky

  Prezydent został wybrany w demokratycznych wyborach i ma 4 lata na zarządzanie miastem. Jeśli kogoś zawiódł to w wyborach za rok należy dać temu upóst.
  Kaczyński obiecywał 3 mln mieszkań - ile z nich wybudował ? Obiecywał, że odda stołek prezesa jak nie wygra wyborów i co ? Teraz obiecuje, że wstrzyma lot samolotów na Warszawą (Ursynów to początek). Obiecywać można wiele i każdy polityk robi to na wyrost.

  Ja na referendum nie idę. Nie będę marionetką w rękach PIS. Kolejna próba poróżnienia społeczeństwa, żeby dobrać się do koryta.

 • prosty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 10:24 ~prosty

  Najlepiej wogóle zlikwidować wybory aby ta zaraza, IV RP, nie wróciła do władzy. HGW dożywotnio albo do emerytury (dobrze, że podwyższono wiek emerytalny), sama powinna wskazać następcę. Miłościwie nam panująca najlepiej przecież wie jak rządzić miastem, jest prezydentem od siedmiu lat. A oszołomy rzucają Jej kłody pod nogi. To nie ludzie, to wilki!

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 09:14 ~nick

  Celem referendum jest usunięcie prezydenta Warszawy. Tyle i tylko tyle. Niektóre rzeczy trzeba zrobic a nie gdybać co będzie dalej. Dalej bedą podejmowane następne decyzje.

 • Nowy obrazek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 08:06 ~Nowy obrazek

  IV RP przecież to gorsze niż komuna. Już to przerabialiśmy. Ja już wolę powrót generała Jaruzelskiego niż IV RP. Jakoś nie pamiętam, aby ówczesny rząd doczekał końca swojej kadencji, a żeby zadaowolonych było wielu z prowadzonej polityki.

 • Zagłodzą prezesa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 07:44 ~Zagłodzą prezesa

  Miśka~Miśka  Oleksy nie bądź czubek!

  nie kombinuj,w co ty grasz idziesz nie idziesz-siedź w domu i jedz rosół!!


  Jaki rosół ? Przecież teraz nie ma mu kto tego ugotować, a sam oczywiście nie potrafi. Żeby jeszcze pan " Paprykarz " poczęstował, a tu nic, nul.

 • jaj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 06:15 ~jaj

  Czarna Brygada~Czarna Brygada

  Słuszna decyzja ... niech się POPiS zagryzie.

  http://www.4shared.com/photo/q99oe68M/HGW.html

 • c62

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 05:54 ~c62

  Wolę IV RP niż SLD ponieważ po waszych poprzednikach zostały tysiące grobów ludzi którzy umarli za Polskę, i tyle w temacie SLD.

 • jan pierwszy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2013 05:51 jan pierwszy

  yhy~yhy

  strzelam w ciemno, że sprzedali się za koalicję po przyszłych wyborach. Zawsze to będą jakieś ministerstwa do obsadzenia partyjnymi nieukami.


  .... a jakich ,,naukowców" ma pis ostatnio poznała cała Polska.

 • dakar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 23:58 ~dakar

  Straciliście mój głos, i mojej rodziny. Głosowałam na was przez lata. Pan Miller nie pozostawił mi wyboru. Idę na referendum i już nigdy nie zagłosuję na partię, dla której miejsce przy "korycie" jest ważniejsze niż głos tych na dole. Żal mi SLD pod takim przywództwem.

 • ANtyLSD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2013 23:21 ~ANtyLSD

  SLD to partia tak samo beznadziejna jak partia oszustów. Ta decyzja potwierdza to w 100%

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »