Informacje

01.08.2019 13:45 akcja archiwum akt nowych

Ślady walk w 63 miejscach. "Zraniona stolica" na nowej stronie

SERWISY:


Z okazji 75. rocznicy Powstania Warszawskiego ruszyła specjalna strona internetowa. Znajdziemy na niej zdjęcia 63 budynków, na których do dziś widoczne są ślady powstańczych walk.

Przedwojenna zabudowa stopniowo znika z mapy stolicy. A wraz z nią w niepamięć odchodzą ślady zrywu z 1944 roku. "Autorzy projektu ukazują historię i znaczenie takich właśnie miejsc walk powstańczych wtopionych we współczesną zabudowę metropolii" - czytamy na specjalnej podstronie uruchomionej w czwartek rano przez Archiwum Akt Nowych.

Zamieszczone na niej fotografie przedstawiają 63 miejsca. Znajdziemy na nich zarówno mocno uszkodzone budynki, jak i niewielkie detale noszące ślady ostrzału. Każde ze zdjęć jest opatrzone adresem i informacją o tym, jakie działania toczyły się tym rejonie podczas powstania.

"Zniszczona stolica"

Pośród zdjęć znajdziemy między innymi Willę Pniewskiego - redutę osłaniającą połączenie pomiędzy Śródmieściem i Czerniakowem, bronioną przez żołnierzy batalionu "Miłosz" i batalionu "Miotła". Są też ślady zniszczeń na budynku w alei Niepodległości 243, który zlokalizowany był po niemieckiej stronie linii frontu w Śródmieściu Południowym, naprzeciwko pozycji batalionu "Zaremba-Piorun".

Niektóre fotografie przedstawiają zniszczenia, których dziś już nie ma. Tak jest w przypadku Hali Mirowskiej, gdzie 5 i 6 sierpnia toczyły się ciężkie walki. W tym miejscu przetrzymywano też ludność cywilną. Powstańcy szturmowali je dwukrotnie.

Wszystkie miejsca można zobaczyć na podstronie internetowej Archiwum Akt Nowych.

Projekt "Zraniona Stolica" został zapoczątkowany w 2004 roku przez pracowników Archiwum Akt Nowych. Jego celem jest dokumentacja śladów zniszczeń z okresu Powstania Warszawskiego.

Największa akcja zbrojna

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło około 40-50 tysięcy powstańców.

Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a 25 tysiące zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych.

Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około pół miliona wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

75. rocznica Powstania Warszawskiego - plan obchodów.

Przebieg rocznicowych uroczystości relacjonujemy na tvnwarszawa.pl:

kk/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Asik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2019 23:30 ~Asik

  Najpiękniejszy ślad walk był na budynku na Starym Mieście obok barbakanu. Na całej chyba 4 piętrowej ścianie było widać ślad po wybuchu w okolicy I piętra. Wszyscy go podziwiali, przechodząc przez barbakan ale niestety jakiś idiota kazał otynkować budynek, niszcząc taką wspaniałą pamiątkę.

 • wnuczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2019 20:07 ~wnuczka

  W domu, w którym się wychowałam, w dziurach po pociskach ptaki wiły gniazda. Babcia nie pozwoliła tego remontować. Mówiła, że ptaki leczą wojenne rany, wychowując w nich swoje młode ...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »