Informacje

16.08.2013 14:48 spacery, spotkania

Śladami wybitnego architekta. Znajdą bezcenne archiwum?

SERWISY:


Zawdzięczamy mu współczesny kształt Starego Miasta i przedwojenną rekonstrukcję murów obronnych. Architekt Jan Zachwatowicz zmarł wprawdzie 30 lat temu, ale teraz możemy poznać jego Warszawę podczas spacerów i spotkań z córkami projektanta.

Rocznica śmierci tego wybitnego architekta, konserwatora i historyka sztuki, którego nazwisko nosi fragment Międzymurza na Starówce mija w niedzielę 18 sierpnia. Tego dnia warszawiacy mogą udać się na wyjątkowy spacer ulicami południowego Śródmieścia. Rozpocznie się o godz. 18.30 przy wejściu do Parku Ujazdowskiego od strony pl. Na Rozdrożu.

Miejsce wywozu zbiorów

- Podczas dwugodzinnej przechadzki zobaczymy m.in. domki fińskie, gdzie po wojnie na deskach kreślarskich powstawała nowa wizja odbudowy stolicy. Uczestnicy przejdą osławioną Al. Szucha - miejscem brawurowej akcji wywozu zbiorów Centralnego Biura Inwentaryzacji Zabytków oraz ogród, w którym znalazły się setki cennych śladów dawnej Warszawy, np. płótna Canaletta" – wyjaśnia Aleksandra Derc-Jasińska z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, które organizuje wydarzenie wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej.

Spacer zakończy się właśnie na uczelni, gdzie uczestnicy spróbują znaleźć skrytkę, w której przechowano bezcenne uczelniane archiwa. Dowiemy się też, jakim wykładowcą był Jan Zachwatowicz.

Gośćmi specjalnymi, towarzyszącymi uczestnikom spaceru będą córki architekta: Katarzyna Zachwatowicz-Jasieńska i Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Spacer poprowadzi Hanna Dzielińska.

Spacer z "modelkami"

Tydzień później, 25 sierpnia o godz. 17.00, w Muzeum Historycznego m.st. Warszawy odbędzie się spotkanie poświęcone Janowi Zachwatowiczowi. Wspominać go będą wychowankowie, uczniowie i spadkobiercy.

Tego samego dnia o 18.30 (spotkanie przy ul. Szeroki Dunaj) zaplanowano drugi spacer z cyklu "Warszawa Jana Zachwatowicza". "Poznamy historię odbudowy Starego Miasta, zatrzymamy się przy niezwykle nowoczesnej warszawskiej katedrze a na jednym z tutejszych pałaców będziemy podziwiać popiersia… córek Jana Zachwatowicza. Same "modelki" – Katarzyna Zachwatowicz-Jasieńska i Krystyna Zachwatowicz-Wajda również wezmą udział w spacerze" – zdradza Derc-Jasińska. Spacer poprowadzi Hanna Dzielińska.

Liczba miejsc na wszystkie wydarzenia jest ograniczona, decyduje kolejność. Zgłaszać się można pod adresem spacery@mhw.pl.

WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE MUZEUM

ZOBACZ TRWAJĄCY WŁAŚNIE REMONT STAREGO MIASTA. PRACE SĄ M.IN. NA RYNKU:


ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »