Informacje

20.07.2013 17:50 święto służb mundurowych

"Słabsi mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia"

SERWISY:


W stolicy odbywają się centralne obchody Święta policji - największej mundurowej formacji w kraju. W południe funkcjonariusze odebrali na Zamku Królewskim odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie.

Wśród kilkudziesięciu wyróżnionych na Zamku Królewskim było czterech policjantów zaangażowanych w zatrzymanie podejrzanego o wywołanie 25 czerwca fałszywych alarmów bombowych w ponad 20 miejscach w całym kraju. Nagrodzeni to funkcjonariusze katowickiego CBŚ i Komendy Głównej Policji.

Ryzyko utraty życia

- Wypada podziękować tym ludziom, bo pracowali kilka dni i nocy bez wytchnienia - powiedział przed uroczystościami komendant główny policji nadinsp. Marek Działoszyński. Podkreślił, że podlegli mu funkcjonariusze dziennie dokonują 17 tys. interwencji i 15 tys. kontroli.

W uroczystości na Zamku Królewskim wzięli udział m.in. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz i szefowie służb mundurowych i specjalnych.

Sienkiewicz zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich 23 lat zginęło blisko 170 policjantów - to kilka razy więcej niż żołnierzy na misjach zagranicznych. Jak ocenił, prawdziwą cenę działalności policjantów jest ryzyko utraty życia. - To ryzyko utraty życia jest jednym z najpiękniejszych darów, jaki możemy dostać my obywatele Rzeczypospolitej, bo to właśnie gotowość podjęcia tego ryzyka powoduje, że żyjemy w spokojnym kraju - mówił Sienkiewicz. Minister dodał, że tam gdzie jest policja, tam jest państwo, czyli elementarny ład, spokój i bezpieczeństwo obywateli.

Tusk: cięcia ominą policję

- Ciężkie czasy dla finansów publicznych każą nam dzisiaj szukać oszczędności. Osobiście poleciłem ministrowi finansów, aby w odniesieniu do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych te cięcia były bardzo ograniczone. A z kolei Ministrowi Spraw Wewnętrznych poleciłem, aby w ramach oszczędności, które są konieczne, nie dotknęły one praktycznie policji - podkreślił szef rządu.

Donald Tusk powiedział, że codzienna służba policji świadczy o tym, czy państwo polskie jest w stanie codziennie stanąć w obronie słabszego przed silnym i bezwględnym. - Nie mielibyśmy prawa do dumy z państwa polskiego, gdyby słabsi nie wiedzieli, że mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia - dodał.

Dlatego - jak mówił - niezbędne oszczędności nie mogą dotyczyć tego, co najważniejsze dla Polaków, a więc poczucia codziennego bezpieczeństwa.

Pokaz sprzętu

Po południu na pl. Zamkowym odbyła się promocja absolwentów Wyższej Szkoły Policji i ślubowanie nowych policjantów ze stołecznego oddziału prewencji.

Uroczystość zakończy defilada policyjnych pododdziałów. Od przedpołudnia na pl. Zamkowym i Nowym Mieście można było słuchać występów orkiestr policyjnych z Polski i Ukrainy. Na pl. Zamkowym policjanci przygotowali też wystawę swojego sprzętu i wyposażenia. Z bliska można zobaczyć m.in. radiowozy i motocykle różnych typów, robota samobieżnego i wyposażenie funkcjonariusza z oddziału prewencji. Natomiast rano w Komendzie Głównej Policji oddano hołd funkcjonariuszom poległym na służbie i zamordowanym w czasie II wojny światowej.

Jeszcze więcej atrakcji

Związane ze świętem policji uroczystości zaplanowano też na najbliższe dni. W niedzielę na Agrykoli odbędzie się piknik rodzinny. Na wystawie policyjnego sprzętu będą m.in. opancerzone pojazdy należące do Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i szkoły w Szczytnie oraz mobilne stanowisko dowodzenia. Swoje wyposażenie zaprezentują antyterroryści i pirotechnicy. W planach są także pokazy koni i tresury psów służbowych oraz symulator dachowania. Wystąpią też policyjne orkiestry oraz zespoły rockowe i disco polo. W meczu piłki nożnej zmierzą się reprezentacje polskiej i niemieckiej policji. Wcześniej w bazylice św. Krzyża mszę św. w intencji funkcjonariuszy i ich rodzin odprawi biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

PAP/ran/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Proteza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2013 14:39 ~Proteza

  realista~realista

  "Słabsi mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia"-większej hipokryzji dawno nie czytałem,czy ktoś widział by policjant komuś w czymś pomógł?bo ja widze tylko jak polują by komuś mandat wlepić,jak legitymują i spisują ludzi za to że idą ulicą ,siedzą na ławce,itp.

  Jednej słabszej pani ze Śląska pomogli w zmianie stanu uzębienia, a także światopoglądu.

 • pyton

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2013 12:30 ~pyton

  Faktem jest to, że tak bezpiecznych przejść dla pieszych gdzie zainstalowane są światła nie ma nigdzie indziej w europie. Takie poświęcenie naprawde warte jest nawet ceny jaką płacą obywatele na emerytury 40letnich byczków oraz ich 100% zwolnienia lekarskie.

 • Mig29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2013 10:33 ~Mig29

  Połamanie nóg i pobicie.. Ale wiadomo, każdy ma zły dzień i jest zestresowany... Do tego przeszukania niewinny ludzi dla poprawy statystyk...

 • Prezes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2013 10:23 ~Prezes

  Mam wielu znajomych policyjnych emerytów. Chłopy jak byki po 40 kilka lat, bez skrępowania mówią, że jedynym powodem wstąpienia do policji była szybka emerytura, może nie jakaś wielka, ale zawsze. Treaz pracują jako "ochrona" w firmie, której jestem pracownikiem i dorabiaja sobie 3000 na rękę do tej "emerytury", a ich praca polega na siedzeniu i gapieniu się w monitor.

  Może jakieś 20% wstępujacych do policji robi to z powołania, reszta liczy na szybkie przywileje.

 • Dożywotnia praca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2013 10:11 ~Dożywotnia praca

  Kiedy mundurówka zacznie płacić na swoje emerytury i dostawać je na takich zasadach jak reszta lobywateli? 15 lat pracy to wystarczający przywilej, bo te 25 to póki co czysta fikcja. Rośnie zatrudnienie w policji, przyjmują kogo tylko się da. Szkoda tylko że przygłupami są przed i po szkółce policyjnej. Kto na to wszystko ma zapracować? Widać rządzący bardzo się boją o swoje cztery litery. Pieski niech nie ujadają bo każdy kto ma trochę szacunku dla siebie i nie chce żerować na innych przez całe życie nie zatrudni się w policji. Kto z zusowców może pochwalić się pobieraniem emerytury i renty oraz pensją z pracy?

 • asp

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 23:07 ~asp

  Nie ma lepszego dowodu na zapasc gospodarki niz tabuny chetnych do pracy w milicji.

 • www

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 23:07 ~www

  PRAWDA~PRAWDA

  to wszystko na pokaz ta firma tonie nie ma sprzętu brak ludzi i niskie wynagrodzenie

  bo to jest studnia bez dna ile nie wlejeszc wiecznie mało,a policjancji we krwi mają już płakanie i stękanie jak to mało zarabiają gdzie posterunkowy po zakończonym kursie przychodzący na komis ma 2300zł na rączkę do tego wszelakie dodatki za brak mieszkania,dojazdy,remontówka mundurówka i 100% płatne zwolnienia na grypkę więc jak może być dobrze w tej instytucji gdzie 50% stanu osobowe jest na 100% L4 a w tym czasie robi za instruktora w szkołach na prawo jazdy

 • Awatar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 21:11 ~Awatar

  Krystyna~Krystyna

  Tusk z polskimi policjantami w dniu ich święta, a Kaczyński w tym czasie robi mu koło pióra na Podkarpaciu.

  Tuskowi niewiele już może zaszkodzić.

 • hehe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 20:00 ~hehe

  realista~realista

  "Słabsi mogą liczyć na waszą pomoc każdego dnia"-większej hipokryzji dawno nie czytałem,czy ktoś widział by policjant komuś w czymś pomógł?bo ja widze tylko jak polują by komuś mandat wlepić,jak legitymują i spisują ludzi za to że idą ulicą ,siedzą na ławce,itp.

  tuskowi zawsze pomoga

 • POzenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2013 19:59 ~POzenada

  hahaa ciecia ale nie w policji brawo tusku za stworzenie panstwa policyjnego lol radarowego a to kaczor mial stworzyc hehe juz w zadne slowo tego premiera nie uwierze, zaprezentowal same klamstwa wyborcze

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »