Informacje

17.02.2013 07:14 propozycja mieszkańców

Skwer Grzegorza Ciechowskiego?
"Cieszą mnie takie inicjatywy"

SERWISY:

Mieszkańcy Targówka chcą upamiętnić wybitnego mieszkańca swojej dzielnicy. Proponują nadać skwerowi nad Kanałem Bródnowskim imię Grzegorza Ciechowskiego. Pomysł spodobał się władzom dzielnicy.

Pomysłodawcą i organizatorem akcji jest jeden z lokalnych serwisów internetowych.

- Jesteśmy grupą mieszkanców Targówka, prowadzimy stronę targowek.info i oczywiście jesteśmy fanami Republiki. Skwer nad kanałkiem zapowiada się bardzo fajnie, to może być najładniejsze miejsce w całej dzielnicy - agrumentuje Aleksandra Zielińska, redaktor naczelna serwisu.

Upamiętnić znanego sąsiada

Organizatorzy rozpoczęli akcję zbierania wymaganych 200 podpisów pod petycją w tej sprawie, nie czekając, aż nazwa zostanie nadana - bez ich udziału - przez urzędników. Jak przekonują, nazwanie skweru imieniem muzyka popierają wdowa po artyście, Anna Skrobiszewska, i członkowie zespołu Republika.

- Chcielibyśmy, żeby skwer miał wspaniałego patrona, takiego, który zachęci do odwiedzin i odpoczynku w tym miejscu, a nie odstraszy. A kto może być lepszym patronem, niż genialny muzyk, poeta i do tego, przed laty, nasz sąsiad? - pyta Zielińska.

Inicjatorzy akcji zaznaczają, że Grzegorz Ciechowski nie tylko jest zasłużonym mieszkańcem Targówka. Przede wszystkim to wielka postać polskiej sceny rockowej, autor tekstów i kompozytor. - Muzyk dużą część życia spędził w Warszawie i na zawsze zaznaczył w niej swoją obecność. Upamiętnienie skweru przy ul. Kondratowicza jego nazwiskiem, byłoby skromnym gestem zarówno w kierunku pamięci artysty, jak i osób ceniących twórczość muzyka - podkreślają.

Wiceburmistrz na "tak"

Do pomysłu przychylnie nastawiona jest też Anna Nehrebecka-Byczewska, przewodnicząca Komisji ds. nazewnictwa w radzie miasta. - Cieszą mnie takie incjatywy. Jest mnóstwo wspaniałych ludzi i jeśli takie propozycje wychodzą bezpośrednio od mieszkańców, fanów, jakiejś grupy społecznej, uważam, że trzeba spojrzeć na nie z sympatią. Nie daje to oczywiście gwarancji, że zostaną przyjęte - komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

- Zdecydowanie popieram pomysł - zadeklarował z kolei Krzysztof Mikołajewski, wiceburmistrz dzielnicy. - To bardzo ważne i pozytywne, że mieszkańcy chcą brać udział w życiu dzielnicy. Ponadto Grzegorz Ciechowski to wspaniała postać. Człowiek, który nie doczekał się do tej pory upamiętnienia. Myślę, że warto byłoby przypomnieć teksty i twórczość "Obywatela G.C". Mam zamiar poprzeć tą wspaniałą inicjatywę przed zarządem dzielnicy - dodał.

Nowy skwer

Skwer, o którym mowa, znajduje się pomiędzy Kanałem Bródnowskim, a Osiedlem przy ul. Zaciszańskiej. Jego budowa ma być zakończona wiosną tego roku. Podświetlana fontanna, ławeczki, poszerzone ścieżki i mostki nad oczkiem wodnym - tak ma wyglądać.

Każdy może poprzeć wniosek

Wniosek o nadanie imienia Grzegorza Ciechowskiego może poprzeć każda osoba pełnoletnia zameldowana w Warszawie, niekoniecznie mieszkaniec Targówka. Podpisy można składać w Domu Kultury "Świt" przy ul. Wysockiego 11, w recepcji Domu Kultury "Zacisze" przy ul. Blokowej 1, bądź pobrać wniosek ze strony organizatora i, po wypełnieniu, odesłać go na aders DK "Świt" z dopiskiem "Skwer Ciechowskiego".

wmk/par/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mastani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2013 04:36 ~mastani

  Jestem jak najbardziej za. W polskiej muzyce jeszcze długo nie będzie artysty takiego pokroju. Na skwerku powinna też stanąć ławeczka z odlanym posągiem muzyka.

 • Dreptak Warszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.02.2013 11:05 ~Dreptak Warszawski

  Dobry Wujcio~Dobry Wujcio

  Czy nie może już być w warszawie kawałka ulicy czy skweru, żeby nie był "ku czci"? Po co komu takie popisy? Nazwy w mieście powinny ułatwiać identyfikację miejsca, a nie byc polem do upamiętniania.

  Właśnie. Może trochę mniej pompy, a więcej rozsądku. Jeszcze nie tak dawno przekonywaliśmy, że most może się nazywać Północny a nie ku czyjejś chwale, a tu znów symbole i nazwy dla upamiętnienia.

 • Toms

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 21:26 ~Toms

  iwona~iwona

  CIEKAWE CZY JEST ULCA SKWER RODZINNYM MIESCIE ARTYSTY????  W Tczewie znaczy. No jest amfiteatr jego imienia, a przy dworcu lokomotywa pomalowana w ukośne biało czarne pasy w hołdzie Ciechowskiemu i Republice.

 • samborek potworek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 20:08 ~samborek potworek

  jestem z Tczewa i tego grzesia nikt nie lubi u nas , poniewaz nigdy się nie przyznawał do naszego miasta. a i tak jest amfiteatr Ciechowskiego, koncerty w Tczewie, lokomotywa w czarno białe pasy..ma chłop dosyć uhonorowania. Jest jeden były poseł PO co z nim w ławce siezdiał i go sławi. Jak chcecie to go i na ołtarze wynieście hłehłe/

 • Fan ObGC

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 19:03 ~Fan ObGC

  JESTEM ZA!
  Podpisuję się obiema rękami i nogami!
  Bardzo podoba mi się ta inicjatywa.
  Grzegorz Ciechowski był wyjątkowym artystą i należy mu się honor/pamięć

 • Azerate

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 18:47 ~Azerate

  No super, tylko gdzie ten skwer? Na razie widzę kanałek, drzewa trawnik. Sądząc po pozostałych ilustracjach skwer znajduje się tylko w rzeczywistości wirtualnej.

 • wawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 13:52 ~wawiak

  megapomysł! podpisuje się obiema rękami

 • teos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 13:49 ~teos


  wujot~wujot

  Jakich słoików???? Słoiki to Białołęka.
  Warszawiak~Warszawiak

  Co ty wiesz o słoikach gościu z Radomia?

  a przygłupy o słoikach...

 • iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 12:42 ~iwona

  CIEKAWE CZY JEST ULCA SKWER RODZINNYM MIESCIE ARTYSTY????

 • Dobry Wujcio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2013 11:47 ~Dobry Wujcio

  Czy nie może już być w warszawie kawałka ulicy czy skweru, żeby nie był "ku czci"? Po co komu takie popisy? Nazwy w mieście powinny ułatwiać identyfikację miejsca, a nie byc polem do upamiętniania.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »