Informacje

25.07.2012 13:20 eksperci na "tak"

Skwer dla autora "Złego"?
"Uzasadnienie jest oczywiste"

SERWISY:


Opowieść o Złym, który wymierza sprawiedliwość na ulicach powojennej stolicy, to obowiązkowa lektura warszawiaka, ale autor książki na razie nie doczekał się upamiętnienia w miejskim nazewnictwie. Teraz ma się to zmienić. Skwer Leopolda Tyrmanda zaproponowało centrum im. Adama Smitha.

- Uzasadnienie jest oczywiste. Leopold Tyrmand to postać wielowymiarowa. Chodzi o to, co pisał w sensie politycznym o wrogim nam i obcym systemie komunistycznym, o propagowanie jazzu, czy wreszcie o samą literaturę - wyjaśnia Andrzej Sadowski z centrum im. Adama Smitha. - Ten człowiek był jednym z naszych przewodników duchowych już w czasie studiów - dodaje.

Skwer przy YMCA

Warszawa była miejscem, z którym Tyrmand był silnie związany. O swoich losach w mieście pisał w "Dzienniku 1954". Warszawę powojenną i jej klimat przedstawił też w "Złym". Książka o bohaterze, który staje w obronie słabszych, to nie tylko powieść kryminalna, ale przede wszystkim przewodnik po zakamarkach ówczesnej, wciąż odbudowywanej stolicy.

- Leopold Tyrmand pisał Złego w gmachu YMCA, gdzie znajduje się tablica jemu poświęcona. To miejsce jest powszechnie z nim identyfikowane. Stąd pomysł, żeby jego imieniem i nazwiskiem nazwać skwer znajdujący się tuż obok - wyjaśnia Sadowski.

Chodzi o zielony teren, znajdujący się między ulicą Bolesława Prusa a Aleją na Skarpie. Ekspertom od nazewnictwa, którzy doradzają miejskim radnym, pomysł się podoba. - Nikt nie miał większych wątpliwości. To miejsce jest po prostu związane z Leopoldem Tyrmandem - mówi Jarosław Zieliński, członek zespołu nazewnictwa miejskiego.

A czy Tyrmand nie powinien być upamiętniony wcześniej? Przedstawiciele zespołu zapewniają, że pisarz nie jest jedynym, który czeka na upamiętnienie. - Jest bardzo wiele zasłużonych postaci, które nie są upamiętnione w Warszawie. W naszym banku nazewnictwa jest sporo nazwisk, które na to czekają. Ale wiele zależy od samej dostępności skwerów czy ulic - wyjaśnia Zieliński.

Kto popiera pomysł?

Inicjatywę nadania nazwy skwerowi poparł też m.in. Jarosław Gowin (minister sprawiedliwości), Jacek Kozłowski (wojewoda mazowiecki), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski) czy Jacek Fedorowicz (artysta).

Pomysł musi zaakceptować jeszcze rada miasta. Samorządowcy z komisji nazewnictwa będą omawiali go w poniedziałek.

Leopold Tyrmand urodził się w 1920 roku. Przed II wojną światową studiował architekturę w Paryżu. Po wybuchu wojny znalazł się w Wilnie, gdzie pisywał m.in do "Prawdy Komsomolskiej". Z kolei w 1942 r. zgłosił się na roboty do III Rzeszy, pływał na niemieckich statkach handlowych. Później mieszkał m.in. w Norwegii i Francji.

Gdy wrócił do Polski, pisał w "Przekroju", "Expressie Wieczornym" i "Tygodniku Powszechnym". W 1966 r. na stałe przeniósł się do USA, gdzie pracował w czasopiśmie "The New Yorker" i wykładał na State University of New York i Uniwersytecie Columbia. Zmarł w marcu 1985 r. na Florydzie.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.07.2012 13:41 ~Rosomak

  Rosomak (czy jak kto woli braciszek Tuck): To jak powinny nazywac sie ulice w Warszawie, żeby pełnić tę twoją funkcję informacyjną?

 • ano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 20:38 ~ano

  Jak to dobrze, że upamiętnią nazwiskiem Leopolda Tyrmanda, a nie jak zwykle JP2.

 • jarod321

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 20:13 ~jarod321

  A czemu słowo lektury kojarzysz tylko z lekturami szkolnymi, tu zasta lo użute jako czasownik odrzewnikowy i znaczy tyle co czytanie ksiązki.A poza tym czemu uważasz to za gniot .....

 • nemo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 20:02 ~nemo

  jarod321~jarod321

  Mieszkam, w okolicy pomysł bardzo mi się podoba. Tyrmanda pamiętam z lektury Złego w latach 80 tych, wtedy nie było łatwo kuić tę książkę  Piszesz nieprawdę. " Zły" nigdy nie był lekturą. Zresztą to napisany chaotycznie gniot.

 • scorpion

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 18:09 ~scorpion

  Tyrmand, to tak wyrazista postać, że należy jego nazwisko upamiętnić ! Tak wyrazistych nam potrzeba !

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 16:10 ~Rosomak

  Wawa~Wawa

  ~ Rosomak
  U ciebie w LLU ulice z funkcją informacyjna nosza nazwy I PÓŁNOCNA, II PÓŁNOCNA; III PÓŁNOCNA...


  Poczytaj sobie parę książek na ten temat głuptasku, np. Pani Kwiryny Handke. I wracaj do swojej dziury, a ja do siebie, na Mokotów.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 15:21 ~jar

  i tak zaraz fanatycy rydzyka obrzucą tablice farbą za żydowskie pochodzenie!!!!

 • Rosomak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 15:07 ~Rosomak

  Leopold~Leopold

  Rosomak - przesadzasz w druga stronę. Pomników u nas Ci mało??? Tablic ??? Ręce opadają. A Tyrmandowi skwer się należy. O to, że przeczytałes "Złego" Cię nie podejrzewam...


  Proszę, tylko mnie o nic nie posądzaj... A poważnie. Czytałem zanim ty jeszcze byłeś w planach rodzinnych. Co ma piernik do wiatraka? Szanuję Tyrmanda i Skłodowską-Curie, ale to nie powód, żeby każda uliczka miała swojego patrona. Powtórze coś, bo nie udało ci się przeczytać całego mojego postu: Ulice i place w miastach pełnią przede wszystkim funkcję informacyjną i tak powinno być. O to tu chodzi. A pomniki czy tablice zostawiam innym. Pozdrawiam.

 • jarod321

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 14:47 ~jarod321

  Mieszkam, w okolicy pomysł bardzo mi się podoba. Tyrmanda pamiętam z lektury Złego w latach 80 tych, wtedy nie było łatwo kuić tę książkę

 • Wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.07.2012 14:46 ~Wawa

  ~ Rosomak
  U ciebie w LLU ulice z funkcją informacyjna nosza nazwy I PÓŁNOCNA, II PÓŁNOCNA; III PÓŁNOCNA...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »