Informacje

25.02.2013 16:11 Rodzina odmówiła wyprowadzki

Skuteczna akcja "ruchu oporu".
Komornik odstąpił od eksmisji

SERWISY:

Komornik odstąpił od eksmisji 4-osobowej rodziny z mieszkania przy ul. Walewskiej. - Nie chcę, by komuś z państwa coś się stało - powiedział do kilkudziesięciu osób blokujących egzekucję wyroku.

- Najwyższy Komisariat Ruchu Oporu wydaje zakaz przeprowadzenia eksmisji przy ul Walewskiej 5 m.1 przez Komornika Sądowego – taka odezwa pojawiła się w bloku przy ul. Walewskiej.

Od wczesnego rana zbierali się tam ludzie, którzy planowali zablokować eksmisję 4-osobowej rodziny. Blokujący w większości związani byli z Kancelarią Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza. Wśród nich pojawił się również Artur Dębski, poseł Ruchu Palikota.

Siedem osób zamiast czterech

- Na klatce schodowej zebrało się 30 - 40 osób, które nie chcą dopuścić do eksmisji. Blokują schody. Komornik wezwał już policję – relacjonował po godz. 12 Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

W mieszkaniu przeznaczonym do eksmisji było siedem osób, w tym czwórka dzieci. Tymczasem według urzędników z praskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami, do którego należy lokal, eksmisja dotyczyć miała czterech osób, w tym małoletniego dziecka, które urodziło się już po wydaniu wyroku.

Mimo tego, urzędnicy nie chcieli wstrzymać eksmisji. - rakuje przesłanek proceduralnych, by odstąpić od czynności eksmisyjnych - poinformowała Wioletta Gorgol z ZGN.

"Zaległości czynszowe na 9 000 zł"

Protestujący twierdzili, że miasto "uparło się by wyrzucić ludzi, którzy spłacili już swój czynszowy dług". Mimo to, ich zdaniem, rodzina jest wyrzucana do "substandardu".

Twierdzili też, że eksmisji ma dokonać komornik, przeciwko któremu toczy się postępowanie prokuratorskie za wykonywanie eksmisji zawieszonych postanowieniami sądów.

Janusz Gronkiewicz, dyrektor ZGN, przyznał że, istnieje możliwość zawarcia umowy najmu z osobami, które pozostały w lokalu, ale jednym z warunków jest niezaleganie z opłatami.

Mieszkańcy z Walewskiej tego warunku mieli nie spełnić. - Nieprawdą jest, jakoby nie było zaległości na koncie czynszowym - wynoszą one prawie 9 000 zł  - wyliczał Gronkiewicz. - W tym wypadku porozumienie zostało podpisane w marcu 2012 i niestety dłużnik nie wywiązał się z umowy – stwierdził dyrektor.

Jak dodał, małoletnie dziecko zostało dodane do skierowania do lokalu socjalnego.

Komornik w końcu odpuścił

Dyrektor Gronkiewicz wyjasnił, że sprawa była objęta nadzorem rzecznika praw dziecka, który w grudniu przyjął wyjaśnienia ZGN i nie podjął dalszych czynności. - Miasto, uznając prawa małoletniego dziecka, skierowało rodzinę do lokalu o powierzchni mieszkalnej 26,96 m kw. (a użytkowej 36,52 m kw.), czyli do lokalu dla pięciu osób – tłumaczył Gronkiewcz.

Te argumenty nie przekonują rodziny. Do lokalu socjalnego wyprowadzić się nie chce, ponieważ uważa, że jest za mały i nie ogrzewany.

Blokada Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej okazała się skuteczna. Komornik zrezygnował z przeprowadzenia eksmisji. - Nie chcę by komuś z państwa coś się stało - powiedział do zgromadzonych na klatce schodowej.

Urzędnicy nie podali daty kolejnej próby eksmisji. - Następny termin zostanie wyznaczony przez organ egzekucyjny. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiemy - oświadczyła Wioletta Gorgol.

band/bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Asia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2013 10:47 ~Asia

  [cytat_1435338]
  Ewo
  widzę, że znasz się na sprawach o których tutaj mowa.
  Jak można się z Tobą skontaktować?

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2013 10:38 ~Ewa

  Kończąc tę żałosną dyskusję należy przypomniec, iż Konwencja o prawach dziecka mówi, iż pomoc socjalną w stosunku do dzieci władze publiczne( więc również samorząd) realizują stosując największe z możliwych, dostepnych środków. M. st. Warszawa posiada 4, 3 tys. pustych lokali, które stoja puste od lat. Przyznanie normalnej rodzinie, w której oboje rodzice pracują, zarabiając mało ( bo jakiś facet typu matt im nie płaci za pracę, czyli ich okrada) takiego lokalu socjalnego, jak ten na Rybnej narusza dobra osobiste dziecka i jego prawa wynikajace z Konwencji. Zatem ja - jesli miasto nie wskaże im innego lokalu( spośród 4, 3 tys. wolnych) złożę w imieniu lokatorów taką własnie skargę żądając od miasta dużego odszkodowania. Tak będe postepowała w każdej sytuacji, kiedy dzieci i osoby niepełnosprawne będa kierowane do tego rodzaju lokali, jak ten zagrzybiony na Rybnej, poniewaz jest to jedyna metoda, aby rzeźnicy w stroju urzędnika panstwowego poszli po rozum do głowy. Wtedy zaś matt będzie wolał oszczędzic kwoty ze swoich podatków i zażąda przyznawania lokali zgodnie z prawem, bo będzie mu żal kasy ( na tych meneli, którzy nie płacą nienależnego odszkodowania i w ogóle nie godzą się zapłacic tyle ile sobie bez żadnej podstawy prawnej ktoś zażąda)- o ile rzeczywiście te podatki matt płaci, bo sadzę, że w odróznieniu ode mnie raczej od ich płacenia się uchyla.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2013 08:57 ~Ewa

  To, że wierzyciel twierdzi, że ktoś ma dług, naliczając go sobie niezgodnie z prawem, nie znaczy, że ten dług istnieje. Ja też mogę zażądać sobie od pana matta dużej kasy i z tego nie wynika, że pan matt był mi tą kase winien. Miasto nalicza odszkodowanie przewyższające szkodę, jaką miasto ponosi. Miasto wynajmuje lokale za stawkę bazową czynszu 6 zł/ metr kw. Jesli zatem ktoś zajmuje lokal bezumownie i nie można od niego pobierać czynszu, to wtedy pobiera się odszkodowanie. Na tym polega insytytucja odszkodowania, wysokość odszkodowania jest uzależniona od wysokości szkody, jaką ponosi poszkodowany. Miasto za każdym razem, kiedy ktoś zajmuje lokal bezumownie traci 6 zł/ m kw. lokalu/ m-c.
  Tymczasem władze miasta nie zdązyły sie o tym dowiedzieć. Każdy z tych urzędników twierdzi, iż odszkodowanie - to kara. Kary to są w kodeksie karnym, za przestepstwa, a nie za to, że przepis komuś, kto 20 lat mieszka w lokalu nie pozwala w nim dalej przebywać po tym, jak rodzice sie wyprowadzili, bo ktoś ustanowił bezmyślne prawo. Zatem miasto na takich lokatorach traci te 6 zł i tyle powinno wynosić odszkodowanie, tj. tyle, żeby pokryć szkodę. Miasto bezprawnie żąda 3% stawki odtworzeniowej lokalu, która wynosiła w ostanich latach od 14 do 17 zł/ m kw. lokalu/ m-c. Traktowanie takiego długu, jako należnego to oczywiście gruba przesada. Ale trzeba miec troche dobrej woli, żeby chcieć czegoś się dowiedzieć i ewentualnie potem wypowiadac się na jakiś temat.

 • emeryt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2013 08:48 ~emeryt

  To nie jest RUCH OPORU ale RUCH IDIOTÓW!!!!!
  Wszystkich którzy są przeciwni takim eksmisjom powinno się "solidarnie" obciążyć kosztami zaległości tej rodziny.

 • Ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2013 08:36 ~Ewa

  Wielokrotnie w życiu odpuściłam komuś dług. To nic nadzwyczajnego. To normalne. Dzisiaj, żeby nie być świnią trzeba umieć stracić parę groszy. Ale oczywiście jest też nowy socjalny faszyzm ( zamiast uprzedzeń rasowych - są klasowe, biedny to menel). Ten nowy faszyzm polega na tym, że kiedy sie okazuje, że ktoś nie ma szmalu, to panowie typu Matt nazywają go lumpem. Panowie typu Matt mają w nosie los dzieci, bo nimi też pogardzają, ponieważ ich rodzice nie mają szmalu. Panowie typu Matt szczują na dzieci z niezamożnych rodzin. Jawnie szczują na te dzieci, życzą im mieszkania w ruderach ze szczurami, albo twierdzą, że trzeba tym dzieciom odebrać kochających rodziców i umieścić w domach dla bezdomnych dzieci, czyli w domach dziecka. Bo panowie typu Matt nie posiadają uczuć wyższych. Ciekawe co z moderatorami, którzy takie teksty typu: niech biedne dzieci mają substandart i płacą 10 zł/ m kwadratowy ( co oznacza automatem, że nie będą miały co jeść) puszczają, nie widząc , że to są teksty faszystowskie. Czuję się tak, jakbym nagle znalazła się w Średniowieczu na placu, na którym palą na stosie "czartownicę", a gawiedź się cieszy i mówi, że to dobrze. I słusznie. To oznacza, że musimy mieć w tym kraju skrajną nędzę. Bo sa 2 typy ludzi, którzy tak sie zachowują: ci, którzy zarabiają na cudzej nędzy ( więc muszą twierdzić, że to słuszne, bo inaczej musieliby skoczyć z mostu patrząc na to co uczynili po drodze innym) i ci którzy z rozpaczy utracili wszystko co ludzkie, z powodu nędzy, której doświadczają.

 • ewa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 18:45 ~ewa

  Jestem ciekawa,czy osoby blokujące eksmisje ,zachowywały by się tak samo,gdyby to im ktoś był winien pieniądze.Każdy medal ma dwie strony.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 17:57 ~jar

  PJL-no to jest argument żeby nie płacić.Gratuluje zdrowego rozsądku!

 • PJL

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 15:02 ~PJL


  wkurzona~wkurzona

  Faktycznie jest się z czego cieszyć. Czy ktoś zdaje sobe sprawę z tego, że tych wszystkich cwaniaków, którzy nie płacą czynszu w komunalnych płącimy my, reszta mieszkańców tego pięknego miasta? Nie wolelibyście w zamian za to nowej ścieżki rowerowej czy remontu placów zabaw?
  matt~matt


  najświętsza prawda

  Ale 460 + 100 darmozjadów z wiejskiej nikogo nie drażni? to tam jest problem a nie w mieszkańcach.

 • matt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 13:30 ~matt

  wkurzona~wkurzona

  Faktycznie jest się z czego cieszyć. Czy ktoś zdaje sobe sprawę z tego, że tych wszystkich cwaniaków, którzy nie płacą czynszu w komunalnych płącimy my, reszta mieszkańców tego pięknego miasta? Nie wolelibyście w zamian za to nowej ścieżki rowerowej czy remontu placów zabaw?


  najświętsza prawda

 • matt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2013 13:28 ~matt

  czytelnik~czytelnik

  ~matt

  aleś Ty żałosny!

  żałośni są Ci którzy żerują na Państwa myślą że wszystko im sie należy, a jeśli już im się należy to po co mieliby za to płacić choćby groszę już nie wspomne o tym że wypadałoby choćby uszanować to co się ma a nie niszczyć!!!!
  żałośni są Ci ktorzy mają czelność bronić takiej chołoty!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »