Informacje

20.07.2012 13:30 przejście na ukos

Skrzyżowanie jak w Londynie?
"Wszystko jest realne, ale..."

SERWISY:


Jest pomysł, aby piesi mogli poruszać się po skrzyżowaniu Nowego Światu i Świętokrzyskiej we wszystkich kierunkach, także na ukos. Podobne rozwiązania stosowane są np. w Tokio i Londynie. Warszawscy drogowcy mają pewne wątpliwości do koncepcji opisanej w piątek przez "Gazetę Stołeczną", ale przyznają, że jest realna.

Nowa organizacja miałąby zostać wprowadzona po wybudowaniu centralnego odcinka II linii metra. Chodzi o rozładowanie ruchu pieszych, który znacznie wzrośnie po otwarciu w tym miejscu stacji metra.

- Może być to sposób na uniknięcie tłoku, jaki możemy zaobserwować przy Dworcu Wileńskim. Kiedy przyjeżdża pociąg, tłumy pasażerów ledwo mieszczą się na chodniku - komentuje Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

O co w tym chodzi?

Pomysł jest prosty. Dla wszystkim kierowców zbliżających sie do skrzyżowania zapala się czerwone światło. W tym czasie wszyscy piesi mają zielone, więc oddany jest im cały kwadrat na przecięciu ulic. Ruch odbywać się może nawet na ukos. Tego typu rozwiązanie komunikacyjne funkcjonują już w dużych, zatłoczonych aglomeracjach np. w Tokio czy Londynie. W Polsce to nowość.

- Najprawdopodobniej byłyby trzy cykle. Jeden, który zatrzymuje wszystkie samochody i puszcza pieszych, drugi i trzeci,  który zatrzymuje pieszych i puszcza samochody w relacji Nowy Świat-Nowy Świat i Świętokrzyska-Świętokrzyska - precyzuje Sobieraj.

Rzecznik drogowców obawia się jednak o bezpieczeństwo pieszych. - Wszystko jest realne, ale problem leży w tym, że niestety piesi nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego, wchodzą na jezdnię na czerwonym świetle - tłumaczy i dodaje, że potrzebne są szczegółowe analizy.

Sobieraj zastanawia się również czy chodzenei na ukos jest zgodne z kodeksem ruchu drogowego.

Konflikt z komunikacją miejską?

Nasuwa się pytanie, czy nowa organizacja ruchu nie spowoduje kłopotów w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej, skoro już teraz przed skrzyżowaniem tworzą się autobusowe korki. - Możliwe, że ZTM wycofa autobusy z ul. Świętokrzyskiej, wzdłuż której znajdują się stacje metra. Podobną sytuację mamy w al. KEN. Autobusy jeżdżą ulicami poprzecznymi, a nie samą arterią - zastanawia się Adam Sobieraj.

Jednak ZTM otwarcie spekulować nie chce. – Jest za wcześnie aby mówić o tym jak będzie wyglądała komunikacja miejska po otwarciu metra. Poczekajmy na decyzje, wtedy będziemy coś proponować. Na razie zajmujemy się obecnymi sprawami, na przykład objazdem pl. Wileńskiego - ucina Konrad Klimczak, rzecznik ZTM.

Dyskusje, burze mózgów

Czy nowa organizacja zostanie wprowadzona, na razie nie wiadomo. - Mamy jeszcze 1,5 roku do zakończenia budowy metra. Wszystko może się zmienić. Przeprowadzonych zostanie jeszcze wiele dyskusji i burzy mózgów, aby wybrać najlepszą koncepcję. Być może ten pomysł poddany zostanie analizie - podsumowuje rzecznik ZDM.

su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sello

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2012 17:03 ~sello

  Kto wymyśla te bzdury?! Kim są Ci ludzie i kto im za to płaci? Czy w Warszawie nie ma większych problemów?!!!

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2012 16:57 ~mark

  11:33 ~kkk

  ... A sprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu pieszych powinny rozwiązać przejscia podziemne  podejście do tematu rodem z peerelu.gratuluję.

 • Czytacz postów

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2012 12:21 ~Czytacz postów

  Hehe, skrzyżowanie jak w Londynie a chodniki jak w Ałma Acie. Ot radosna tfurczość urzędolnicza.

 • kkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2012 11:33 ~kkk

  Ulice dla samochodów, a chodniki dla pieszych... A sprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu pieszych powinny rozwiązać przejscia podziemne. Tyle w temacie.

 • mark

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2012 14:36 ~mark

  20.07.2012 22:17 ~olaf
  20.07.2012 22:21 ~klik


  "uderz w stół a nożyce się odezwą" - o! właśnie się odezwały. jesteś urzędasem czy inną ciemnotą? /pytanie retoryczne/.

 • poirytowany

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2012 12:43 ~poirytowany

  Dla Pana Galasa to będzie problem. Ten niekompetentny człowiek ma problem sam ze sobą, a co dopiero z ruchem drogowym. Pewnie wpadnie na wspaniały pomysł puszczenia autobusów wraz z pieszymi na ukos. Tak jak tramwajów wraz z rowerzystami na Nowowiejskiej. W tym mieście komunikacja jest be, więc dlaczego nie. I jeszcze skrócić im cykl do 10 sekund a samochodom wydłużyć do 360 !!

 • kaskozorzec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2012 10:54 ~kaskozorzec

  To skoro i tak już jest/będzie tam metro to nie można przedłużyć tych podziemi aby wyjście było za skrzyzowaniami? I wszystkie problemy znikną. Piesi będą bezpieczni, korki pozostaną bez zmian. A może będą mniejsze jak pieszym się skróci czas zielonego.

 • asde

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2012 09:21 ~asde

  Z tego co wiem w PL przepisy nie zezwalaja na chodzenie na ukos!

 • mundek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 23:58 ~mundek

  to co zawsze w Polsce... na zachodzie funkcjonuje z powodzeniem od lat a w Polsce się zastanawiaja czy to ma sens. Dlatego właśnie, Polska zawsze będzie 20 lat za cywilizowanymi krajami.

 • holender

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2012 22:37 ~holender

  Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, tylko już widzę Pana Galasa z jego wieczną mantrą "nie da się, nie da się, nie da się".

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »