Informacje

12.11.2013 19:15 11 listopada doszło do zamieszek przy skłotach

Skłotersi: Spróbujemy obciążyć kosztami odpowiedzialnych

SERWISY:

- Zostaliśmy zaatakowani przez zorganizowane bojówki uczestniczące w Marszu Niepodległości. To były grupy ludzi przywożone przez organizatorów - przekonywali na zorganizowanej we wtorek konferencji przedstawiciele skłotów. Za wyrządzone szkody planują obciążyć kosztami osoby odpowiedzialne "za akcję". I zapowiedzieli, że w piątek zorganizują demonstrację przeciwko "nacjonalistycznej przemocy i terrorowi".

- Przebiegli przez grupę straży niepodległości, która stała tam zupełnie symboliczna. Po czym, najpierw kilkadziesiąt osób, później blisko 200, przypuścili szturm na nasze budynki – mówił o wydarzeniach z 11 listopada, które odegrały się przy ul. Wilczej i Skorupki, Grzegorz Pryszczyk z kolektywu Przychodnia.

"Próbowali wtargnąć do budynków"

Przekonywał, że napastnicy byli uzbrojeni w kostkę brukowa, race, fajerwerki. - Znaleźliśmy również rozcięty przy użyciu raka łańcuch na naszej bramie. Została sforsowana przez ludzi, którzy byli do tego przygotowani. Wtargnęli na podwórze i próbowali wtargnąć do naszych budynków - dodał.

Twierdził, że policja w ciągu dnia zalecała, żeby nie wychodzili na dach, żeby siedzieli w środku. - Gdybyśmy zastosowali się do zaleceń policji, to filmowaliby państwo pogorzelisko - przekonywał Pryszczyk. - Policja pojawiła się w okolicy dopiero po ok. 20 minutach. Mimo że jeden oddział stał na rogu Skorupki i Hożej - dodał.

Policja twierdzi, że było to 9 minut - stwierdził jeden z dziennikarzy. - Nie wiem, od czego te 9 minut - odparł Pryszczyk.

"Spróbujemy obciążyć kosztami"

Zapowiedział, że są przeciwko zakazowi noszenia masek. Nie będą żądać także delegalizacji marszu, ani akcji policyjnych przeciwko osobom, które ich atakowały.

- Spróbujemy obciążyć kosztami osoby odpowiedzialne za te akcje, tzn. takich ludzi jak Bosak, czy kiedyś poseł Zawisza - podsumował.

Skłotersi zapowiedzieli, że w piątek o godz. 17.30, sprzed bramy Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu wyruszy demonstracja.

- Przeciwko radykalizacji ruchów tzw. patriotycznych. Przeciwko nacjonalistycznej przemocy i terrorowi. Będzie przemawiać parę osób związanych z takimi miejscami jak Uniwersytet Warszawski – przekonywał Pryszczyk.

"Są pożytecznymi idiotami"

Alicja Niewiadomska z kolektywu Syrena broniła idei skłotów.

- To są miejsca, w których mieszkają ludzie, imigranci, wykluczeni społecznie, którzy odpowiadają na politykę społeczną, bądź jej brak. Przeszkadza nam retoryka pokazywania tego, jako dwóch skrajnych bojówek, które napadają na siebie. To jest bardziej napad, atak na osoby, na ich mir domowy – twierdziła Niewiadomska. - Zdajemy sobie sprawę, że nacjonaliści i bojówki faszystowskie, które brały udział w napaści na nasze przestrzenie i w Marszu Niepodległości są ofiarami, takimi pożytecznymi idiotami, na usługach tego systemu – dodała.

Skłotów broniła też posłanka Wanda Nowicka, która zjawiła się na konferencji we wtorek. – To są miejsca, które są dla najuboższych, dla najbiedniejszych ludzi miejscem ochrony – stwierdziła. –Konieczne jest podjęcie takich kroków, które uczynią obecne prawo realnym. Wprowadziliśmy ostatnio prawo, że ludzie nie mogą demonstrować w maskach. Cała demonstracja, ludzie w maskach, a policja – nic – przekonywała.

- Wyobrażam sobie, że w przyszłym roku musi być powołany specjalny sztab kryzysowy, bo w przyszłym roku 11 listopada może być jeszcze gorzej – stwierdziła Nowicka.

Policja: Trudno było przewidzieć


Już w poniedziałek policja odniosła się do zarzutów skłotersów. Rzecznik KGP Mariusz Sokołowski mówił, że policja nie chroniła skłotów, bo trudno było przewidzieć, co zostanie zaatakowane, a zgodnie z ustaleniami z organizatorami marszu policja trzymała się w pewnej odległości od niego. Porządek w pobliżu obu skłotów przywrócono po interwencji policji (służby organizatora, choć próbowały, nie dały sobie rady).

W poniedziałek wieczorem skłot Przychodnia był otoczony kordonem policji.

Nie biorą odpowiedzialności za tęczę i atak na skłot

Zdaniem Krzysztofa Bosaka, jednego ze współorganizatorów warszawskiego Marszu Niepodległości, organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za incydenty na ul. Skorupki i placu Zbawiciela, bo - jak tłumaczył - te miejsca nie były na trasie przemarszu. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

ran/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zeus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.12.2013 22:05 ~zeus

  skłotersi, brudasy, lewaki, ateusze won z cudzych opuszczonych budynków!!!!! to że jest budynek opuszczony nie znaczy że każdy brudas jak wy może tam wejść, a całą zadymę to wy sprowokowaliście wulgarnymi okrzykami i prowokacyjnymi transparentami wobec uczestników marszu niepodległości......won brudasy....

 • Jebac czerwono cholote

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 21:46 ~Jebac…

  Niech prezydent miasta zaplaci, a sklatowcy niby nie rzucali niczym, jakbym widzial ich na ulicy po prostu Zajebalbym, ZDRAJCY NARODU!!!!!!!!!

 • hops

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 16:55 ~hops


  obiektywny~obiektywny

  jak osoby nie mające do tych budynkow żadnego prawa chcą obciążyc kosztami organizatorow marszu? w toku rozumowania tych nierobów brakuje jakiejkolwiek logiki
  zoran~zoran

  W twoim jest jej za to pełno. W myśl twojej teorii to jak Ci okradną wynajmowane przez ciebie mieszkanie to też nie będziesz miął prawa do odszkodowania geniuszu.


  rozróżniasz "geniuszu" wynajem od nielegalnego zasiedlenia?

 • nnnnnnnnn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 16:22 ~nnnnnnnnn


  obiektywny~obiektywny

  jak osoby nie mające do tych budynkow żadnego prawa chcą obciążyc kosztami organizatorow marszu? w toku rozumowania tych nierobów brakuje jakiejkolwiek logiki
  zoran~zoran

  W twoim jest jej za to pełno. W myśl twojej teorii to jak Ci okradną wynajmowane przez ciebie mieszkanie to też nie będziesz miął prawa do odszkodowania geniuszu.


  Brak prawa własności rzeczy czy nieruchomości nie stanowi przeszkody do dochodzenia żądania zaprzestania naruszeń posiadania lub przywrócenia stanu poprzedniego, czyli sprzed naruszeń. Polecam lekturę Kodeksu cywilnego :)

 • danka985

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 15:56 ~danka985

  syn Wandy Nowickiej, Michał Nowicki to aktywista komunistyczny, który kilka lat temu działał w Organizacji Młodzieżowej "Lewica Bez Cenzury" imienia Feliksa Dzierżyńskiego. Organizacja syna Wandy Nowickiej zasłynęła m.in. wychwalając Józefa Stalina i szydząc z Polaków pomordowanych w Katyniu

 • oburzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 15:34 ~oburzony

  Dlaczego oni mówią że to są ich budynki? Czy zapłacili za nie chociażby złotówkę??
  To SKANDAL !!
  I jeszcze bierze się ich w obronę..

 • Kamli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 15:26 ~Kamli

  dlaczego ja mam brac kredyt na mieszkanie regularnie oplacac czynsz i mieszkac gdzies z boku a oni mogą zajmowac całe budynki w centrum bez zadnych opłat...
  Są noclegownie...
  Jak ktos sie sam wyklucza ze społeczeństwa niech nie oczekuje od tego samego społeczeństwa akceptacji i tolerowania jego własnych juz nie poglądów ale czynów nie zgodnych z prawem.
  A zajmowanie budynkow chyba jest łamaniem prawa chyba ze o czyms nie wiem i tez moge srac na czynsz i kredyt i trzymac butelki z benzyną na wypadek gdyby ciec chciałby mnie wywalic...

 • stary waw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 15:17 ~stary waw

  Nie utozsamiam się ani z jednymi, a ni z drugimi, jednak skoro jest tzw zadyma, leca kamienie, race, petardy, demolowane są samochody, wyrywane drzewa itd itp, to obowiązkiem policji jest reagować, a nie gapiśc sie jak ruscy z pragi podczas Powstania. Oczywiście nie ta miara, ale zachowanie takie samo. Wg mnie to zarówno zadymiarze i nie reagujący policjanci powinni teraz pokryć szkody w zniszczonych samochodach okolicznych mieszkańców, oraz pozostałych zniszczeniach.

 • Dennis

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 14:55 ~Dennis  Tom~Tom

  Jestem przeciwnikiem jakiejkolwiek przemocy, ale też zwolennikiem ochrony prawa własności. Jak można domagać się ochrony prawnej i występować z roszczeniami odszkodowawczymi, nie posiadając tytułu prawnego do nieruchomości? Zasady współżycia społecznego obowiązują wszystkich.
  mmm~mmm


  zgadzam się w 100%
  Elitarny~Elitarny


  To fakt, ale brak prawa własności nie jest żadną podstawą do tego co się stało, a kto uważa inaczej nie jest lepszy od tych zamaskowanych jełopów. Od usuwania ludzi nielegalnie zajmujących daną nieruchomość są specjali powołani do tego funkcjonariusze publiczni, a nie banda nachlanych gamoni bez szkoły.

  Tacy pożyteczni idioci, jak Ty, będą decydować od dziś, kto jest lepszy od kogo, a kto nie? Wolnego! Brak prawa własności jest przeszkodą w dochodzeniu jakichkolwiek odszkodowań dotyczących danej nieruchomości od kogokolwiek, a o tym była mowa.

 • zoran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.11.2013 14:47 ~zoran

  obiektywny~obiektywny

  jak osoby nie mające do tych budynkow żadnego prawa chcą obciążyc kosztami organizatorow marszu? w toku rozumowania tych nierobów brakuje jakiejkolwiek logiki

  W twoim jest jej za to pełno. W myśl twojej teorii to jak Ci okradną wynajmowane przez ciebie mieszkanie to też nie będziesz miął prawa do odszkodowania geniuszu.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »