Informacje

23.02.2012 17:43 prof. Keith Cambpell w Warszawie

Sklonował Dolly i nie żałuje.
"Dziś zrobiłbym to samo"

SERWISY:

Wśród mazowieckich owiec ugościło Centrum Nauki Kopernik brytyjskiego naukowca, który stworzył słynną owcę Dolly. – Dziś sklonowałbym ją raz jeszcze  -  powiedział reporterce TVN24.

Choć sklonowaniu zwierzęcia towarzyszyło wiele wątpliwości natury moralnej, prof. Keith Cambpell nie żałuje swojej decyzji. - Myślę, że to była bardzo dobra decyzja, bo stworzyła wiele nowych możliwości nie tylko dla rolnictwa, ale również dla biologii i medycyny. Dzięki niej można poszukiwać nowych leków i walczyć z chorobami, które dotykają ludzi  - tłumaczył reporterce TVN24.

Nie bawi się w Boga

Naukowiec przekonywał, że klonowanie połączone z modyfikacjami genetycznymi to najkrótsza droga do tego, by zwierzęta szybciej rosły, mniej chorowały albo miały chudsze mleko. Do DNA osobnika możemy wprowadzić wyselekcjonowane geny: odporności na ptasią grypę, chorobę wściekłych krów czy infekcje bakteryjne. Krótko mówiąc zwierzęta jeszcze lepiej będą mogły służyć człowiekowi.

- Wiem, że są ludzi, którzy myślą, że bawimy się w Boga. Sprzeciwiają się klonowaniu i kropka. Ja nie mam takiego wrażenia. Myślę, że trzeba patrzeć na te sprawy przez pryzmat różnych gatunków. Dla mnie to kolejna metoda w naszym arsenale, pomoże nam lepiej zrozumieć biologię człowieka – stwierdził prof. Keith Cambpell.

Ruszył cykl Genesis

Nie przeciwstawił się klonowaniu ludzkich komórek dla konkretnych celów. - Jeśli chodzi o klonowanie człowieka to jestem przeciwny robieniu tego w celach reprodukcyjnych. Ale popieram użycie tej metody do uzyskania komórek macierzystych. Są ludzie, którzy i temu się przeciwstawiają, dlatego trzeba to dokładnie przedyskutować, pewnie w każdym kraju z osobna – podsumował brytyjski uczony.

Dzisiejsze spotkanie z warszawiakami i wykład otwierają cykl naukowy Genesis poświęcony biotechnologii. Kolejna okazja do rozmowy z prof. Campbellem już w sobotę.

bako/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »