Informacje

27.01.2011 16:45 rada warszawy

Skłóceni radni pieniądze wezmą zgodnie

SERWISY:

 

Rada Warszawy zakończyła debatę o patowej sytuacji na Pradze Północ. Nie doszła do żadnej konkluzji. Pat może potrwać całą kadencję. Tymczasem, mimo że posiedzeń rady dzielnicy nie ma, samorządowcy znaleźli sposób na to, żeby pobierać diety.

Przypomnijmy: po zamieszaniu z wyborem zarządu dzielnicy, przewodnicząca rady dzielnicy na Pradze Północ Elżbieta Kowalska-Kobus (PO) przerwała sesję. Później w ten sam sposób przerwała sesję nadzwyczajną, zwołaną na wniosek opozycji. Przerwanych obrad póki co nie wznowiła.

Przerwa i paraliż

W czwartek sytuacją na Pradze Północ zajęła się rada miasta. Stanowisko ratusza zaprezentowała Jowita Dzierzgowska, szefowa biura prawnego: - Statut daje przewodniczącej rady możliwość przerwania sesji. Nie mówi natomiast, ile może trwać przerwa - przyznała i potwierdziła, że możliwy jest nawet absurdalny scenariusz: - Z prawnego punktu widzenia przerwa może potrwać do końca kadencji.

Na szkodę mieszkańców

Efekty tego stanu rzeczy opisywał Andrzej Kropiwnicki z PiS: - Wszyscy wiemy, jak wygląda sytuacja. Rada dzielnicy nie pracuje. Nie powołano większości komisji. Nie zapadają żadne decyzje - alarmował. I apelował: - Zastanówmy się wspólnie, jak z tego wybrnąć.

Wtórował mu radny PiS z Pragi, Robert Kazanecki: - Rada jest kompletnie sparaliżowana, a w dzielnicy narastają problemy. Zgłaszają się do mnie mieszkańcy, którzy mają problemy mieszkaniowe. My nie możemy im pomóc.

Nie pracują, ale diety biorą

Prawdziwe oburzenie wywołała informacja radnego Michała Serzyckiego z PiS, że prascy radni, choć nic nie robią, będą pobierać diety. Jak to możliwe?

Rada zdołała powołać komisję budżetową. Zgodnie jak jeden mąż zapisali się do niej wszyscy radni z dzielnicy (PO, PiS, SLD i Praskiej Wspólnoty Samorządowej). Wystarczy, że zbiorą się na posiedzeniu komisji raz w miesiącu i podpiszą listę, by móc pobrać dietę. - To jest marnotrawienie pieniędzy. Jest mi wstyd tak samo za radnych Platformy, jak i PiS-u - powiedział Serzycki.

Taki stan rzeczy potwierdził Jarosław Jóźwiak za gabinetu politycznego Hanny Gronkiewicz-Waltz. - Na razie nie ma podstaw do interwencji prezydent miasta - stwierdził.

"Niech sobie zapisują"

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska stwierdziła, że wszystko to przez niedoskonałe statuty dzielnic. - Namawiam radnych, żeby notowali sobie takie przypadki i pracowali nad zmianą prawa - powiedziała.

Na tym zakończyła się dyskusja o sytuacji na Pradze Północ. W poniedziałek rada dzielnicy chce dokończyć jedną z przerwanych sesji. Nie wiadomo, czy przewodnicząca na to pozwoli.

Dwa razy lepiej?

Na Pradze Północ udało się na razie powołać dwie komisje - do mieszkaniowej zapisało się 7, do budżetowej 23 radnych (cały skład rady). W poprzedniej kadencji komisja budżetu składała się z 11 osób.

Dieta radnego wynosi 1800 zł.

Z pobierania diety oficjalnie zrezygnował Łukasz M. na którym ciążą zarzuty prokuratorskie. Żaden z pozostałych radnych czegoś takiego nie deklarował.

Aktualny skład Komisji Budżetu

Borowski Mariusz
Ciepieńko Kamil
Cieśla Anna
Dąbrowski Marcin
Jara Adriana
Jarzębska Hanna
Jasińska Katarzyna
Kazanecki Robert
Kędzierski Ryszard
Kędzierski Sebastian
Kowalska - Kobus Elżbieta
Kwaśniewska Barbara
Lisiecki Paweł
M. Łukasz
Pietruszyński Piotr
Prasek Grażyna
Sondij - Lakowska Patrycja
Sosnowska Edyta
Tondera Ireneusz
Tondera Maria
Urbańska Katarzyna
Wachowicz Jacek
Wieczorek Dariusz

 Skład Komisji Budżetu 2006-2010

Kozdrój Zofia - przewodnicząca
Baranowski Kazimierz Janusz
Elsner Ewa
Jeznak Jadwiga
Kowalewski Hubert
Kowalska – Kobus Elżbieta
Lisiecki Paweł
Pietruszyński Piotr
Tondera Ireneusz
Tondera Maria
Urbańska Katarzyna

ec/roody/mz

 

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • J.T.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2011 09:16 ~J.T.

  I o to chodzi. Startuje się dla kasy a nie po to aby pomagać wyborcom. Dlatego ja nie chodzę na żadne wybory. Po prostu. Szkoda butów na tą chalastrę.

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2011 08:26 ~marta2

  W moim odczuciu radni i większość naszych"wysokich" urzędników to takie zwykłe cwaniaczki . Kiedyś takie stanowiska do czegoś obligowały. Kiedyś nawet praski złodziejaszek miał swój honor np.nie okradał sąsiadów, ludzi biednych , niepełnosprawnych . Dziś dla tych "na samej górze" honor nic nie znaczy , wydaje się , że nawet nie wiedzą co to jest. Kto ich wychowywał?

 • Yngwie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.01.2011 07:49 ~Yngwie

  No brawo, wreszcie komentujący pokapowali się po się zostaje radnym :] Dokładnie tak samo jest na wyższych szczeblach...

 • pytanko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 21:54 ~pytanko

  Przepraszam , nie do końca się orientuję w prawie tzn, radni mają takie same immunitety jak posłowie? Jeśli nie to według mnie mamy tu do czynienia z łamaniem prawa. Np.art. 286 mówiący o o niekorzystnym rozporządzeniu czyjegoś mienia tzn. NASZEGO mienia. Jest łamana też Konstytucja choćby art.2 , 5 a jeśli łamane są 2 i 5 to 7. Może mi to ktoś wytłumaczyć?

 • marzycielka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 21:16 ~marzycielka

  Komisja budżetowa w każdej dzielnicy to zawsze była czysta fikcja. Dowód: każda szkoła i przedszkole ma budżet podzielony na paragrafy (np.energia,usługi,remonty,telefony,środki czystości,pomoce dydaktyczne i inne). Żeby przesunąć środki z jednego paragrafu na inny trzeba czekać czasem nawet TRZY MIESIĄCE na podpisanie wniosku przez RADĘ MIASTA Stołecznego Warszawy - a powinna to zaakceptować właśnie DZIELNICOWA komisja budżetowa w TRZY DNI. Może kiedyś doczekamy takich pięknych czasów.

 • DOBRA RADA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 20:51 ~DOBRA RADA

  Zmienic przepisy w trybie natychmiastowym - nie pozwolic im brac diet, za NIEOBECNOSC I BRAK WYNIKOW PRACY.

 • guma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 20:51 ~guma

  Ja to zapamiętam Jesienią i na PO już nigdy nie zagłosuje .Im tylko chodzi o kasę .

 • dosyc z wyzyskiem - placic za wykonana prace

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 20:50 ~dosyc z…

  Kazdy z tych darmozjadow, powinien byc pozbawiony diety, dopuki nie zrobi czegos pozytecznego. Niezaleznie od tego, czy siedzi po lewicy czy po prawicy.

 • gajowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 20:36 ~gajowy

  kpina, ludzie oni sobie robią z nas jaja
  Do sądu za takie jaja, przewodnicząca powinna odpowiadać prawnie za utrudnianie pracy radnym. To jakaś patologia, kogo my wybieramy, wywalić te popisy następnym razem

 • kubel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 20:15 ~kubel

  Przewodniczaca z PO.Olewa mieszkancow
  i ich potrzeby.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »