Informacje

20.03.2018 17:58 50 DZIEŁ LOKALNEJ ARTYSTKI

Sklep spożywczy jak galeria sztuki. Powiesili obrazy, handlują w niedziele

SERWISY:


Trzy podwarszawskie sklepy spożywcze stały się galeriami sztuki. Ich współwłaściciel nie ukrywa, że powieszenie 50 obrazów lokalnej artystki pozwala - w jego ocenie - prowadzić handel
także w niedziele.

Reporter tvnwarszawa.pl odwiedził sklep w Złotokłosie. Obrazy powieszone nad regałami i ustawione na lodówkach od razu rzucają się w oczy. Dominują pejzaże i portrety. Co tutaj robią?

- Wpadliśmy niechcący na ciekawy pomysł stworzenia lokalnych placówek kulturalnych w naszych sklepach. Prowadzimy działalność na terenach wiejskich i myślę, że poznanie twórców byłoby ciekawą informacją i wiedzą. Ludzie, którzy przychodzą robić zakupy, mają szansę spotkać się ze sztuką - tłumaczy Jarosław Trzaska, współwłaściciel sklepów spożywczych w Zalesiu Dolnym, Złotokłosie i Prażmowie w powiecie piaseczyńskim.

Trzaska nie ukrywa, że utworzenie galerii to sposób na obejście zakazu handlu w niedziele. - Wiadomo, że pomysł urodził się trochę przy pomocy ustawodawcy. Myśleliśmy bardzo intensywnie, co zrobić, żeby dostosować naszą działalność. Pomysł lokalnych placówek kulturalnych wydał nam się bardzo dobrym pomysłem, który spodobał się pracownikom i klientom - tłumaczy.

Sztuka lokalna

W trzech sklepach łącznie znajduje się 50 obrazów lokalnej artystki. - Przekonaliśmy Leokadię Nastały, że pomysł jest interesujący. Pani Leokadia jest uznanym twórcą piaseczyńskim i udostępniła nam swoje prace. Pokazujemy sztukę tej pani, działamy non profit, jeśli chodzi o działalność kulturalną - twierdzi przedsiębiorca Trzaska.

Współwłaściciel sklepów zapowiada, że na tej jednej ekspozycji nie zamierza poprzestać i jest zainteresowany współpracą z innymi artystami, a także placówkami edukacyjnymi i kulturalnymi.

- Jest wielu twórców, którzy nie mają gdzie się wystawiać, którzy wystawiają się w różnego rodzaju galeriach, ale liczba ludzi, którzy tam przychodzą jest niewielka. Do naszych sklepów przychodzi kilka tysięcy osób dziennie. Sztuka ma szansę spotkać się z żywym widzem. Może to być coś ciekawego dla obu stron - podkreśla.

Co na to inspekcja pracy?

Sprawa sklepów-galerii dotarła już do Państwowej Inspekcji Pracy. - Były zgłoszenia do naszego dyżurnego dotyczące Prażmowa, ale nie wiem, czy dotyczyły tego konkretnego obiektu. Inspektor nie zdążył tam podjechać. Wspomniany sklep będzie objęty kontrolą w niedzielę 8 kwietnia - zapowiada Anna Wójcik, zastępca okręgowego inspektora pracy w Warszawie. - Zainteresujemy się również człowiekiem, który w ten sposób postanowił wykorzystać te wyjątki, które znajdują się w ustawie - dodaje.

md/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • urman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2018 08:44 ~urman

  a dlaczego inni maja pracować w niedziele?
  otworzmy bramki na autostradzie i dajmy tym paniom wolne. kucharze i kelrzenrzy z knajp tez chcą wolne.
  lekarz tez człowiek i tez chce mieć wolna niedziele!

 • Adi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2018 08:41 ~Adi

  rozumiem, że wszystkie płaczki o wolną niedziele wywalczą ja także dla biednych pań kelnerek w kawiarniach i restauracjach?
  kiedy kierowcy komunikacji miejskiej też będą mieć wolne?
  policjanci i lekarze pogotowia też chcą mieć niedziele z rodzinami!

 • Rafał

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.03.2018 00:18 ~Rafał


  galeria foto~galeria foto

  Właściciel czy ajent może tez powiesić powiększenia swoich fotek np. z wycieczek i ogłosić, że prowadzi galerię fotograficzną. PS. W bezbożnym PRL wszystkie niedziele były wolne.
  Stryj~Stryj

  Były wolne bo nie było czym handlować ot co.


  W Niemczech mają czym handlować i też są wolne. Pracownicy sklepów mają prawo do odpoczynku. A właściciele sklepów, o których mowa w artykule to zwykłe cwaniaki! Żadna to działalność kulturalna.

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 23:51 ~qperNIK

  Jacek~Jacek

  Włochy Francja. Hmm na ich status materialny musimy jeszcze pozasuwać, niestety i na obcych. Ich 50 lat nie wysysał ZSRR.

  Irlandia, Korea Południowa, Malezja, Singapur a pewnie znalazłoby się tego więcej.
  Wiesz co łączy te państwa? Wszystkie one startując z poziomu znacznie gorszego niż Polska (pod względem gospodarczym, demograficznym, edukacyjnym i ilości zasobów naturalnych) stały się ekonomicznymi o gospodarczymi "tygrysami" w przeciągu 25 lat.
  Myśmy prawie 30 lat zmarnowali na własną prośbę i pozbyliśmy się nawet tego majątku który w 89 roku nam pozostał.
  Dziś klepiemy biedę ale nie ma to nic wspólnego z 45 laty rosyjskiej komunistycznej okupacji.
  My po prostu mamy we krwi zwalczanie siebie i niszczenie tego co mamy.
  Mamy też jakiś kompleks gorszości i maleńkości wobec Niemiec i Rosji. Tym kompleksem głupawo tłumaczymy wszystkie nasze narodowe porażki.

 • kiełbasa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 23:15 ~kiełbasa


  nemesis~nemesis

  a od kiedy w galerii sprzedaje się kiełbasę?
  Ruda~Ruda  Sztuka nowoczesna - nie nadążysz.

  a to mało masz galerii z kiełbasą, nawet z tonami wędliny laptopów ciastek etc. Same galerie.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 21:11 ~Jacek

  qperNIK~qperNIK

  Mam przed oczami 3 takie scenki z zeszłorocznych wakacji.
  1. Słowenia - facet (regałowy w sklepie wielkości naszej portugalskiej Biedronki) wielce oburzony chciał mnie wyrzucić ze sklepu bo wszedłem zrobić zakupy o 20:45 a sklep zamykają o 21:00. Odpuścił gdy zorientował się, że jestem przejazdem - kazał szybko brać co chcę bo on już szykuje się do zamknięcia..
  2. Włochy - po 16:00 nie da się zjeść nigdzie obiadu. Restauracje zamknięte - zapraszają za godzinę czy dwie na ciastko, kawę i winko.
  Nawet zamknięta część obiadowa w Ikei. Sprzątacze byli oburzeni, gdy się dziwiłem że już zamknięte. Zostały tylko hot dogi (nota-bene menu nieco inne i droższe ale Hot Dog jest z bułki i parówki a nie z gąbeczki i rozmoczonego kawałka płyty pilśniowej)
  3. Francja - w dużej piekarni w centrum handlowym zapytałem czy będą czynni w niedzielę (była sobota i zastanawiałem się czy nie kupić więcej pieczywa). Pracujący tam (chyba) Turek i Hindus wybuchnęli jakbym ich co najmniej opluł. Ostro odpowiedzieli, że w niedzielę nie pracują.
  Tymczasem Polak - niewolnik tyrający pod franczyzą, jest dumny że wykiwał system i od rana do nocy zasuwa na obcych w niedzielę.


  Włochy Francja. Hmm na ich status materialny musimy jeszcze pozasuwać, niestety i na obcych. Ich 50 lat nie wysysał ZSRR.

 • uequt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 18:40 ~uequt


  nemesis~nemesis

  a od kiedy w galerii sprzedaje się kiełbasę?
  Xavery~Xavery

  Od kiedy w Polsce panuje tzw. "demokracja nieliberalna".

  Od jakiegoś czasu mamy nieliberalną dyktaturę. Ale co to za różnica. Demokratycznie wybrana mniejszość rządzi w sposób przestępczy resztą społeczeństwa łamiąc ustawę zasadniczą. Cała machina się rypnie jeśli tylko opublikują wyrok trybunału konstytucyjnego, który się nowemu panu premierowi również zapomniał. No ale sprawiedliwość nierychliwa...

 • Stryj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 16:44 ~Stryj

  galeria foto~galeria foto

  Właściciel czy ajent może tez powiesić powiększenia swoich fotek np. z wycieczek i ogłosić, że prowadzi galerię fotograficzną. PS. W bezbożnym PRL wszystkie niedziele były wolne.

  Były wolne bo nie było czym handlować ot co.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 15:52 ~Xavery

  nemesis~nemesis

  a od kiedy w galerii sprzedaje się kiełbasę?

  Od kiedy w Polsce panuje tzw. "demokracja nieliberalna".

 • ins Pektor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.03.2018 14:51 ~ins Pektor

  Inspektor nie zdążył jeszcze dojechać, gdyż nie będzie w niedzielę pracował i kropka.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »