Informacje

13.01.2017 13:10 W rejonie Płockiej

Skażenia na Woli. Chcą sprawdzać powietrze na budowie metra

SERWISY:

Budowa metra na Woli nabiera tempa. Ruszyły wstępne prace w rejonie przyszłej stacji Płocka, nieopodal której mieszkańcy borykają się z niebezpiecznymi skażeniami. Władze dzielnicy apelują do wykonawcy o zamontowanie specjalnych urządzeń do badania jakości powietrza na budowie.

Smród w okolicy ul. Skierniewickiej czuć od ponad roku. Jego źródłem jest m.in. skażona woda, zawierająca toksyczne pozostałości po dawnych zakładach chemicznych. Zaczęły się ulatniać, kiedy na poprzemysłowe grunty wkroczył ciężki sprzęt pracujący na budowie nowych osiedli.

Mieszkańcy od miesięcy alarmują o problemie, jednak żadna instytucja "nie ma kompetencji", by go rozwiązać. Teraz do listy ich zmartwień doszła budowa metra, która - jak im się wydaje - może jeszcze pogorszyć sytuację.

Detektory badające powietrze

Dzielnica próbuje temu zapobiec. - Zwróciliśmy się z prośbą o zamontowanie specjalnych detektorów PID badających jakość powietrza. Na wzór takich, jakie zastosowano na początku ubiegłego roku na terenie osiedla przy Obozowej – mówi nam rzecznik dzielnicy Mariusz Gruza.

O sprawie Obozowej pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. To kolejna (po Skierniewickiej) budowa, na której deweloper natknął się na skażony grunt.

- Pomiary powietrza były wtedy wykonywane codzienne, bodajże co dwie-trzy godziny. My jako dzielnica otrzymywaliśmy raport z tych pomiarów i mogliśmy sprawdzać czy dzieje się coś niepokojącego. Podobnie chcielibyśmy zrobić tutaj. Wyniki byłyby publikowane na naszej stronie internetowej – opisuje rzecznik.

Zdaniem dzielnicy, detektory powinny pojawić się w rejonie budowy przyszłej stacji Płocka, która sąsiaduje ze skażoną ul. Skierniewicką. W poniedziałek ruszyły już prace przygotowawcze.

Gruza podkreśla, że stały pomiar powietrza pozwoli na szybką reakcję na wypadek ewentualnego zagrożenia. Jest też odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców tej okolicy. - Na pewno będą czuli się bezpieczniej, jeśli będą wiedzieli, że na bieżąco monitorujemy tę sytuację – mówi rzecznik.

Dzielnica jest po wstępnym rozmowach z wykonawcą. Oficjalnej odpowiedzi ze strony tego drugiego jeszcze nie ma.  - Widzimy, że jest zainteresowanie tematem i czekamy na to, co będzie dalej – podsumowuje Gruza.

Decyzja zależy od wykonawcy

W rozmowie z tvnwarszawa.pl rzecznik firmy Gulermark budującej metro na Woli przyznaje, że "nie wyklucza instalacji takich urządzeń". - Badamy temat od strony technologicznej i kosztowej. Musimy się rozeznać na rynku. Nie ukrywam, że patrzymy na to przychylnym okiem, ale decyzja jeszcze nie zapadła – przyznaje Bartosz Sawicki.

Aneta Skubida, radna Woli, która zajmuje się problemem skażeń przyznaje, że monitoring powietrza to dobre rozwiązanie. – Od dawna razem z mieszkańcami apelujemy o taki stały monitoring na Skierniewickiej. Zwłaszcza nad studzienkami kanalizacyjnymi – informuje.

– Dużo zależy jednak od jakości tego urządzenia i jakości próbek, które będą pobierane do badania. Pytanie też, jakie będą konsekwencję, kiedy okaże się, że jednak jest jakiś problem. Wstrzymają budowę metra? – zastanawia się Skubida.

Sąd uciekł przed smrodem

Skażenia na Woli to temat, który wywołuje coraz więcej obaw. Badania przeprowadzone przez służby (np. Sanepid) na początku ubiegłego roku potwierdziły, że w ulatniających się substancjach jest m.in. rakotwórczy benzen.

Problem nasilił się w lutym. Ze względu na znaczne przekroczenia dopuszczalnych norm jakości powietrza na kilka dni zamknięto znajdujący się przy Skierniewickiej bank i sąd. Ten drugi kilka tygodni temu podjął decyzję, że do placówki w tym rejonie już nie wróci.

Ulica Skierniewicka, na której natknięto się na skażoną wodę i grunt:

kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • osiedlanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 19:07 ~osiedlanka

  po co to komu i tak na to juz za pozno, rychło w czas że tk powiem się obudzili wszyscy.Po tym jak zaczęło śmierdzieć w pobliskim bloku benzenem zaczęła się afera a gdyby nie to, to wszyscy mieli by to gdzieś ...

 • iwona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2017 10:54 ~iwona

  MateuszChuj~MateuszChuj

  Deweloper zamiast wywieść zatrutą ziemię jak to miało miejsce na Olbrachta zostawił ją w prezencie przyszłym mieszkańcom.

  Jak mógł zostawić jak wybudował 3 poziomowy parking? Ziemia została wywieziona


  i jaka budowe chodzi na ul. Olbrachta ????

 • MateuszChuj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.01.2017 18:37 ~MateuszChuj

  Deweloper zamiast wywieść zatrutą ziemię jak to miało miejsce na Olbrachta zostawił ją w prezencie przyszłym mieszkańcom.

  Jak mógł zostawić jak wybudował 3 poziomowy parking? Ziemia została wywieziona

 • Cage

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 23:28 ~Cage

  Deweloper zamiast wywieść zatrutą ziemię jak to miało miejsce na Olbrachta zostawił ją w prezencie przyszłym mieszkańcom.

 • wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 22:35 ~wolak

  Pomiędzy tym nowym blokiem a przyszłą stacją metra leżą dwie ulice i osiedle.
  O jakim sąsiedztwie mowa????

 • hgw

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 20:43 ~hgw

  Jeśli chodzi o budowę bloków przy Skierniewickiej - były Foton - to już dawno było wiadomo że jest tam syf.
  Wiele lat temu studiowałem na uczelni Almamer gdzie jeden z wykładowców mówił o chęci sprzedaży tamtego terenu. Brak chętnych brał się z tego iż wiedzieli że ziemia jest skażona i sporo środków pójdzie na doprowadzenie ziemi do stanu "używalności". Ciekawostka że dopiero teraz przy budowie - kiedy większość mieszkań jest pewnie sprzedana - wychodzi sprawa skażenia terenu...

 • szlifciu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 15:12 ~szlifciu

  film grozy, co miał nam pokazać?

 • JARO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 15:08 ~JARO

  wesa~wesa

  I co z tego. Mieszkania tam sa juz sprzedane. Ludzie na to nie patrza. Malo tego nie patrza na gruntu i kupuja np uzytkowanie wieczyste co jest pułapka.  Użytkowanie wieczyste gruntów jest na większości terenów w Warszawie, nawet osiedla budowane w latach 70 i 80 mają użytkowanie.

 • jrsr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 14:19 ~jrsr

  Wiadomo ze w Warszawie rzadzi deweloper. Normalny czlowiek pozwolenia nie dostanie a deweloper juz tak

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2017 13:53 ~gaga

  nagle jakies lobby sie uaktywniło. Niedlugo Unia nałozy na Polskę taka karę, ze trzeba bedzie sprzedać pól kraju. Dziwne, ze sie nie troszczyli o ludzi na Targowej i Swietorzyskiej przy budowie II linii.....Poza tym to pic na wodę o tym polskim smogu. NIe jest wiekszy niz w NIemczech. Mieszkałam w Zagłebiu Ruhry w Niemczech i wiem, co to jest smog. Warsawa jest przewiewnym miastem, na nizinie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »