Informacje

14.04.2016 14:47 PROJEKT JUŻ GOTOWY

Skasują porozumienie, zmienią ustawę.
A potem postawią pomnik smoleński

SERWISY:

Wojewódzki konserwator zabytków będzie podlegał bezpośrednio ministrowi kultury, a Krakowskie Przedmieście zostanie wyłączone spod władzy konserwatora stołecznego. Takie zmiany planuje wprowadzić PiS już na początku przyszłego roku.

Na mocy obecnej ustawy o ochronie zabytków, wojewódzki konserwator podlega jednocześnie... dwóm organom. W kwestiach merytorycznych ministrowi kultury, zaś w sprawach organizacyjnych - wojewodzie. Zgodnie z projektem zmian, będzie odpowiadać wyłącznie przed ministrem.

Nowelizacja zmieni też zasady dotyczące opieki nad pomnikami historii. W kontekście sporu o monument smoleński przed Pałacem Prezydenckim to bardzo istotny zapis, ponieważ pomnikiem historii jest właśnie Krakowskie Przedmieście.

Jezierska: "Krok w dobrą stronę"

Dziś o losach Traktu Królewskiego decyduje jednak nie wojewódzki, a stołeczny konserwator zabytków. Nowelizacja zabierze mu ten przywilej i przekaże Wojewódzkiej Radzie Ochrony Zabytków. Jej członków powoływać i odwoływać będzie konserwator wojewódzki, za zgodą generalnego.

Barbara Jezierska w rozmowie z tvnwarszawa.pl nie ukrywa, że to "spora rewolucja". – Jest to jednak krok w dobrą stronę. Zmiana jest potrzebna, choć nie wszystko uważam za idealne i będę wnosiła do projektu swoje poprawki – tłumaczy.

– Uważam, że nowelizacja powinna zawierać tylko zapisy dotyczące zespolenia kompetencji w rękach ministra. Wszystkie pozostałe wątki warto zawrzeć w oddzielnej, nowej i kompleksowa ustawie o ochronie zabytków, w której precyzyjnie podzieli się kompetencje konserwatorów wojewódzkich i samorządowych. Będę do tego dążyć – zapowiada.

Nie ukrywa też, że zabytki znajdujące się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz pomniki historii powinny podlegać konserwatorom wojewódzkim. – To zapewni im najwłaściwszą opiekę – dodaje.

Nowe porozumienie z ratuszem

Jeśli posłowie przyjmą projekt nowelizacji, pod znakiem zapytania staną kompetencje miejskich konserwatorów zabytków. Do tej pory były one określane w porozumieniach z wojewodą. Teraz rozstrzygać będzie wojewódzki konserwator, po uzgodnieniu z generalnym.

W Warszawie służby konserwatorskie i ich nadzorcy porozumieli się i podzielili obowiązki jeszcze za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Umowa zakłada, że wpisy do rejestru zabytków są domeną konserwatora wojewódzkiego, a za wszystkie pozostałe kwestie związane z zabytkami odpowiada stołeczny.

- Porozumienie będzie obowiązywało do momentu, kiedy wejdzie w życie nowa ustawa – wyjaśnia Jezierska. A co potem? - Myślę, że będzie musiało być poprawione tak, by to minister kultury był jego stroną albo wojewódzki konserwator - przewiduje Jezierska.

Na razie dokument obowiązuje. Okres jego wypowiedzenia to trzy miesiące. – Póki co, nie mamy żadnego formalnego wniosku ze strony urzędu wojewódzkiego w tej sprawie – informuje rzecznik ratusza Agnieszka Kłąb. – Jedyne, co do nas dociera, to informacje medialne – dodaje.

"Trwają prace nad zmianą zakresu kompetencji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jednocześnie pragniemy dodać, że nie zostały podjęte w tej sprawie żadne czynności formalne. Obecnie obowiązuje porozumienie z 1 czerwca 2005 r. w sprawie powierzenia miastu stołecznemu Warszawie prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości Wojewody Mazowieckiego, realizowanych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jest ono obecnie analizowane" – odpowiada zespół prasowy wojewody.

Pytania wysłaliśmy również do ministerstwa kultury. Czekamy na odpowiedź.

Nowe prawo w 2017

Skądinąd potrzebna nowelizacja otworzy więc drogę do postawienia pomnika smoleńskiego na Krakowskim Przedmieściu. Nowe prawo wyłączy bowiem stołecznego konserwatora z procesu decyzyjnego i tym samym zniesie bariery stawiane do tej pory przez władze miasta.

Kiedy? Nowelizacja poddawana jest teraz konsultacjom. Potem trafi pod głosowanie parlamentu. Na sejmowej komisji kultury zapowiedziano, że - jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zmiany wejdą w życie na początku stycznia 2017 roku.

Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS z 10 kwietnia, w najbliższych tygodniach powinien powstać też komitet budowy pomników smoleńskich. Jarosław Kaczyński zadeklarował, że zrobi wszystko, aby przed pałacem stanęły dwa monumenty. Jeden na cześć wszystkich ofiar, które zginęły w prezydenckim tupolewie. Drugi – upamiętniający jego brata Lecha Kaczyńskiego.

Polityk PiS podkreślił, że pomniki to nie wszystko. – Tego rodzaju upamiętnień potrzeba bardzo dużo. Potrzebne są nazwy ulic, placów czy rond. Musimy doprowadzić do tego, by ci którzy zginęli zostali odpowiednio uczczeni – mówił.

 

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 15:50 ~Arma

  [cytat_2397242]

  Jerry~Jerry

  Lech K. przed katastrofą był uznawany za najgorszego prezydenta, bo nic kompletnie nie robił, a dziś jest mężem stanu, bo zginął? JFK został zamordowany i nie ma do dziś żadnego pomnika!!!
  PiS najpierw postawi na siłę pomnik pod pałacem, a potem będzie pomnik w każdej gminie! Ci ludzie są szurnięci i to zdrowo. Mieszkańcy Warszawy sami powinni zadecydować czy chcą taki pomnik, a nie robić szopki z ustawami, plują tak na PRL, a zachowują się dokładnie tak samo jak w tamtych czasach!!!

  Mieszkańcy Warszawy dość dosadnie mówią, że nie chcą pomnika...tylko co z tego...
  [/cytat_239724

  Bo władza zawsze miała nas w d...
  A swoją drogą to JFK ma pomnik w Dallas d 1970 roku a od 1989 roku w Dallas jest nawet muzeum.
  Idąc tym tronem proponuje pomnik, muzeum a nawet mauzoleum w miejscu zdarzenia czyli smolensku.

 • dwdwd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 15:35 ~dwdwd

  druga Korea Pónocna nam sie szykuje... kult Lecha i Jara, pomniki etc...

 • ssxxs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 15:33 ~ssxxs

  Boże! Jeśli istniejesz.... CHROŃ POLSKĘ! Bo nas Jaro tak wyprowadzi, ze nas nawet ukraina nie przygarnie

 • T1000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 15:05 ~T1000

  Nie zdziwi mnie, jak te pomniki będą regularnie oblewane różnymi substancjami.

 • WARSZAWIANKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 14:48 ~WARSZAWIANKA

  CZY JAKO WARSZAWIANKA NIE MAM NIC DO POWIEDZENIA W TEJ KWESTII ??? JAK KAŻDY MOŻE STAWIAĆ POMNIKI TO JA POSTAWIE SOBIE POMNIK MOJEGO CHOMIKA .....

 • Miecio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 14:45 ~Miecio

  W końcu po 6 latach

 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 13:25 ~Olo

  Monika~Monika

  Zmiana nazwy ulicy na Smoleńskie Przedmieście byłaby na miejscu

  Monia, super pomysł. Rozbawiłem się do łez.

 • ABCDE

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 10:45 ~ABCDE

  Feliks też stał na pomniku i miał swój plac,i kto o nim pamięta. Stał długo bo i władza zmieniała się rzadko,dziś władza zmienia się częściej to pomnik postoi krócej...

 • j23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 10:30 ~j23

  szczujnia

 • Polak_Mały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2016 10:26 ~Polak_Mały

  W sprawie tego przeklętego pomnika, proponuje zrobić referendum dla mieszkańców warszawy - Czy chcą pomnik. Ja osobiście jestem na NIE!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »